• BIST 10771.36
  • Altın 2449.214
  • Dolar 32.8194
  • Euro 35.0403
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 34 °C
  • Antalya 31 °C

World Travel Channel turizmin kanalıdır

Özkan Altıntaş

Turizmin yeni kanalı World Travel Channel’in lansmanına katılmak üzere hafta sonu Antalya'da Mardan Palace Otel’de idik.
Kısa adı WTC olan World Travel Channel’in yönetimi konuklarını iyi ağırlamak ve amaçlarını anlatmak için ellerinden geleni yaptılar.
WTC’nin başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, İcra Kurulu Başkanı Vahit Alpata, İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ufuk İlkiz,  Genel Yayın Yönetmeni Şule Bekrioğlu, Turizm Koordinatörleri Özgü Alnıtemiz ve Alaaddin Gürses ellerinden geleni yaptılar.
Özellikle Şule Bekrioğlu, turizm sektörüne iletişim dünyasındaki yenilikleri sunmak için yola çıktıklarını anlattı. Ufuk İlkiz ise turizm sektörünün kendilerin destek vermesi gerektiğini bildirdi.
WTC’nin Antalya buluşmasına yaklaşık 400’e yakın turizmci çağrılıydı.
Ama gelenlere baktığımda hüsrana uğradım.
Birileri geliyor turizm sektörüne hizmet için yola çıkıyorlar ve turizm sektörü ilgisiz kalıyor.
Bence o salonda yer kalmamalıydı.
Dünya turizminde liderliği hedefleyen bir ülkenin, turizm başkenti olduğunu iddia eden bir şehrinden gelen bu ilgisizlik pek hoş değil…
Şule Bekrioğlu, “Türk turizmini dünyaya açacağız. Bir çok dilde yayın yapacağız” dediğinde heyecanlandım. O toplantıya katılan veya katılmak zahmetinde bulunmayan turizmcilerin hangi biri böyle cesaretli konuşabilir.
Bu işler kolay değil.
Birileri turizm sektörü adına elini taşın altına sokuyor ve turizm sektörü ilgisiz kalıyor.
Herkesin WTC’nin yanında olması lazımdır. Bunun adı tarihi bir fırsattır. Türkiye’nin tanıtımı için ehr yıl mılyonlarda euro harcayan Kültür ve Turizm Bakanlığı yanında, bir çok ülkede turizm fuarlarına katılan, fam triplere giden, workshoplara katılan turizmciler ayaklarına kadar gelen fırsatı kaçırıyorlar.
Ama WTC’nin dinamik ve heyecanlı ekibi yılmıyor.
“Elbet bir gün turizmcilerin aklı başına gelir diye çalışmalarını sürdürüyorlar.”
Bu tarihi fırsatı görünce aklıma birkaç yıl önce, yine Antalya’da yaşadığım bir olay geldi.
Türkiye’ye en çok turist gönderen ülkelerin başında gelen Alman Seyahat Acenteleri Birliği’nin Genel Kurulu Antalya’da yapılmıştı.
Yaklaşık 1500 Alman seyahat acentesi Antalya’ya gelmişti. Frankfurt T.C. Kültür ve Turizm Müşaviri Raci Karaca ile birlikte genel kurulda yer aldık ve gözlemlerimizi paylaştık.
Türkiye’nin seyahat acentelerinin Almanya’ya gittiklerinde kapılarını aşındırdıkları veya salavatla görüştükleri Almanya’nın dev acenteleri Antalya’ya gelmişti.
Ama Türkiye’nin seyahat acentelerinden “Bir Allah’ın kulu” bu genel kurulda yoktu.
Almanya’ya gittiklerinde en fazla 2-3 tanesine uğrayabilecekleri acentelerin 1500’ü birden oradaydı. Ama Türk acenteler yoktu.
Yemekte Alman seyahat acentelerinin bir çoğu ile birlikte olduk sohbet ettik. Onlar da “Türk seyahat acenteleri nerede?” diye sordular. Verecek cevap bulamadık.
WTC Türkiye için bir fırsattır.
İletişim çağında sadece televizyonu değil, interneti, cep telefonlarını ve aklınıza gelebilecek her türlü iletişim aracını kullanmak için yola çıkan başta Demet Sabancı Çetindoğan olmak üzere WTC grubunu kutluyorum.
Türk turizmcilerine hatırlatıyorum ve Antalya lansmanına yeterli sayıda katılmadıkları için onları kınıyorum.
Türkiye’nin WTC’ye ihtiyacı var.

Bu yazı toplam 17367 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.