• BIST 8067.23
  • Altın 1900.96
  • Dolar 28.9487
  • Euro 31.8489
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 5 °C
  • Antalya 14 °C

Vergi Türk bayraklı yatları kaçırıyor

Vergi Türk bayraklı yatları kaçırıyor
Türk Bayrağı taşıyan yatlar yüksek vergi öderken, başka ülkelerin bayraklarını taşıyan yatlar vergi ödemediği için Türk bayraklı yatlar kaçıyor.

İZMİR -Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV)'nin yüksekliği denizciliğin gelişimini hem de daha fazla vergi toplanmasını engelliyor. MTV kapsamında Türk Bayrağı taşıyan yatlar yüksek vergi öderken, başka ülkelerin bayraklarını taşıyan yatlar vergi ödemiyor. Bu yüzden yat limanlarında Türk Bayrağı bulmak mümkün olmuyor. Türkiye'de bulunan 10 bin yatın sadece yüzde 30'unda Türk bayrağı bulunuyor.

Denizcilik sektörüne hizmet verenler tarafından "MTV", denizciliğin gelişmesinin önündeki engel olarak tanımlanıyor. MTV'den dolayı Türk Bayrağı taşıyan yatlar yüksek vergi öderken, başka ülkelerin bayraklarını taşıyan yatlar vergi ödemiyor. Bu durumda yatlar, vergi ödememek için ya ticari tekne ünvanı alıyor ya da yabancı bayrak açıyor. Amerika, Panama ve Malta gibi ülkeler şu anda en çok tercih edilen bayraklar arasında yer alıyor. Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Géza Dologh, bu nedenle yat limanlarında Türk Bayrağı bulmanın mümkün olmadığını, 10 bin yatın sadece yüzde 30'unda Türk Bayrağı bulunduğunu söyledi.

 

Deniz Ticaret Odası olarak konunun çözüme kavuşturulması amacı ile Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile görüştüklerini dile getiren Dologh, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bakanlık düzeyinde görüşmelerimiz devam ediyor. Bakan Unakıtan bizlere, seçim öncesinde 'ekmekten vergi alınırken zenginlere iltimas yapılıyor' söylemlerine yol açmamak için bu düzenlemeyi ertelediklerini ancak, şimdi konu ile ilgili çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini söyledi. Bakan Yıldırım ise, çalışmaların yoğun bir şekilde devam ettiğini, artık erteleme gibi bir lükslerinin olmadığını vurguladı. MTV'de yapılacak düzenleme ile yat üretimine teşvik sağlanabileceğini söyleyebilirim. Bu düzenleme aynı zamanda amatör denizciliğin gelişimine de katkı sağlayacaktır. "

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.