• BIST 118.713
  • Altın 399,683
  • Dolar 6,8560
  • Euro 7,7581
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 22 °C

Vakıflar onardı, Abdal Musa Türbesi ziyarete açıldı

Vakıflar onardı, Abdal Musa Türbesi ziyarete açıldı
Elmalı ilçesi Tekke köyünde türbesi bulunan Abdal Musa yurt içi ve yurt dışında Hacı Bektaşı Veli'den sonra  Ehl-i Beyt sevdalılarının en fazla ziyaret ettiği yerlerden biri.

ABDURRAHMAN BÜYÜKKESKİN
ANTALYA-Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarılan Abdal Musa Türbesi ziyarete açıldı. Antalya'nın Elmalı ilçesi Tekke köyünde türbesi bulunan Abdal Musa yurt içi ve yurt dışında Hacı Bektaşı Veli'den sonra  Ehl-i Beyt sevdalılarının en fazla ziyaret ettiği yerlerden biri. Alevi Bektaşi'liğin ülkemizdeki önemli yerlerinden biri olan Abdal Musa Türbesi'nin her yıl yurtiçi ve yurtdışından binlerce kişi ziyarete geliyor.

abdal-musa-turbesi-.JPGAnadolu’nun ünlü erenlerinden ve ermişlerinden olan Abdal Musa Sultan aynı zamanda ünlü bir ozan ve düşünürüdür. Aslen Horasanlıdır: Azerbaycan’ın Hoy Kasabasına gelmiş ve bir süre orada yaşamış olduğundan “Hoylu“ olarak tanınır.
Hacı Bektaş-i Veli’nin amcası Haydar Ata’nın oğlu olan Hasan Gazi’nin oğludur. Abdal Musa Sultan Horasan Erenlerinden ve Hz. Peygamber soyundandır.(SEYİT)14yy. da yaşadığı Osmanlıların Bursa’yı fethettiği yıllarda Orhan Bey’in askerleriyle savaşlara katıldığı ve büyük yararlıklar gösterdiği tarihi kaynaklarda yer almaktadır. abdal-musa-turbesi--001.JPGHacı Bektaş-i Veli'nin önde gelen halifelerindendir. Payesi “Sultanlık“, mertebesi “Abdallık“ tır. Pir evinde hizmet postu ise, “Ayakçı Postu“ dur. Bu post, Bektaşi Tarikatındaki on iki posttan onbirincisi olup diğer adı “Abdal Musa Sultan Postu’dur. Ayakçılık, Abdallık mertebesidir. Abdal Musa Sultan, kuruduğu tekkesinde sayısız kişiler irşat etmiş ve bunlar arasında büyük ozanlar yetişmiştir. Bunların en ünlüsü de Alevi- Bektaşi Edebiyatının abidelerinden sayılan Kaygusuz Abdaldır.
abdal-musa-turbesi--002.JPGDeğişik dönemlerde onarım gören tekke zaman içinde yıkılmış günümüzde ise sadece Abdal Musa Türbesi kalmıştır. Türbede, Abdal Musa, annesi, babası, kız kardeşi ile Kaygusuz Abdal’ın kabirleri vardır. 
Alevi Bektaşi inancında önemli bir yere sahip olan Abdal Musa, her yıl Haziran ayında düzenlenen etkinliklerle anılır. Türkiye’nin dört bir yanından gelenler, etkinlikler çerçevesinde kurbanlar kesip, semah dönerler. Menkıbelerde  Abdal Musa’nın Gömbe Mahalle’sinde asasını yere vurarak su çıkardığına yönelik efsane dilden dile dolaşır. Rivayete göre Gömbe’ye giden Abdal Musa, bir dağ köyüne de uğrar. Susuzluğun neden olduğunu kuraklık nedeniyle Abdal Musa’ya yiyecekler ikramda bulunmayan köylü durumdan rahatsız olur. Köylünün bu haline acıyan Abdal Musa, suyu çıkardıktan sonra mahsullerin yarısını kendilerine vermeleri hakkında söz alır. Asasını yere vurur; oradan su fışkırmaya başlar, su nedeniyle bol mahsul alan köylü, ürünün yarısını almaya gelen Abdal Musa’yı tanımazdan gelir. Bunun üzerine Abdal Musa “Yazın su içmeye kışın geçmeye yol bulamayın“ der. İşte o gün bugündür, dağın yamacından fışkıran su, yazın Elmalı Ovası’na kışın Kaş Ovası’na akar. Bu nedenle suya “Uçarsu“ denir
abdal-musa-turbesi--003.JPG
abdal-musa-turbesi--005.JPG
 

  

Bu haber toplam 1939 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler