• BIST 8026.27
  • Altın 1923.96
  • Dolar 28.8831
  • Euro 31.3893
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 6 °C
  • Antalya 15 °C

USAŞ ile Fraport-IC yollarını ayırdı

USAŞ ile Fraport-IC yollarını ayırdı
THY bıraktığı USAŞ ile fiyatta anlaşamayan Fraport-IC, Antalya'da kendi ikram ve yer hizmetleri şirketiyle hizmet verecek.

İSTANBUL- İlk olarak Türk Hava Yolları'nın (THY) bıraktığı USAŞ ile fiyatta anlaşamayan Fraport-IC, Antalya'da kendi ikram ve yer hizmetleri şirketiyle hizmet verecek. IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, Alman ortakları Fraport ile kendi ikram ve yer hizmetleri şirketini kurma kararı aldıklarını belirtti. 

 

Antalya Havalimanı ihalesini 3.2 milyar dolara alan Fraport-IC (ICF) şimdi de Antalya’da kendi ikram ve yer hizmetleri şirketini kuracak. Türkiye’nin en büyük havacılık ikram şirketi USAŞ 2007 başında Türk Hava Yolları’nın (THY) kendi ikram şirketini kurması üzerine en büyük müşterisini kaybederken, şimdi de Antalya Havalimanı ile yolları ayrıldı.

Antalya Havalimanı’nın yiyecek-içecek ihtiyacını karşılayan USAŞ’la yollarının ayırdığını doğrulayan IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Çeçen, USAŞ ile fiyat konusunda anlaşamadıklarını kaydederken, kendi ikram şirketleri ile yola devam edeceklerini aktararak, şöyle konuştu: “Şirket kuruluş aşamasında. Ortağımızla beraber bu işi de yapmayı planlıyoruz. Yer hizmetleri için de ortağımızla görüşüyoruz. Ancak henüz kesinleşmiş bir şey yok.”

 

Fraport yer ve ikram hizmetlerinde uzman

Dünyada 50 ülkede havalimanları işleten Fraport, Avrupa’nın üçüncü, dünyanın ise yedinci büyük havalimanı işletmecisi. Alman Fraport, sahibi olduğu Airport Cater Service GmbH şirketi ile dünyanın birçok ülkesinde ikram hizmeti işlerini de yürütüyor. Aynı zamanda Fraport Gorund Service isimli şirketi ile yer hizmetleri alanında da faaliyet gösteren Alman şirket, yurt dışındaki bilgi birikimini Antalya’ya taşıması bekleniyor.

 

Bir yıl önce THY'yi kaybetti

Türkiye'nin en büyük havacılık ikram şirketi iken 2007 başında en büyük müşterileri THY ile yolları ayıran USAŞ, Antalya Havalimanı ile anlaşmazlığa düştü. Fiyat konusunda ICF ile anlaşamayan USAŞ, bir kalesini daha yitirdi. 2007 yılında THY'ye 80 milyon dolarlık ikram ihalesine teklif veren USAŞ, THY'nin bunu yeterli bulmaması üzerine 15 yıllık iş yaptığı en büyük müşterisini kaybetmişti. 2007 yılında en büyük müşterisi ile yollarını ayıran USAŞ, sahibi bulunduğu 72 havalimanı restoranın işletmeciliğine odaklandığını açıklamıştı.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.