• BIST 11064.85
  • Altın 2559.282
  • Dolar 33.0331
  • Euro 35.9507
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 22 °C
  • Antalya 26 °C

UNESCO'nun İstanbul toplantısı

UNESCO'nun İstanbul toplantısı
Başkan Topbaş, UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesiyle ilgili olarak düzenlediği İstanbul inceleme toplantısının Mayıs ayında gerçekleşeceğini açıkladı.

İSTANBUL- Bakan Ertuğrul Günay ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kültür ve turizmle ilgili çalışmalarını değerlendiren Başkan Topbaş, UNESCO’nun Dünya Kültür Mirası listesiyle ilgili olarak düzenlediği İstanbul inceleme toplantısının Mayıs ayında gerçekleşeceğini açıkladı.

Başkan Kadir Topbaş, İstanbul Metropoliten Planlama ve Kentsel tasarım Merkezi -İMP'de Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile bir araya gelerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin kültür ve turizmle ilgili çalışmalarını değerlendirdiklerini bildirdi.

 

Görüşmede İstanbul’un turizmle ilgili geleceği hakkında görüş alış verişi gerçekleştirdiklerini ifade eden Kadir Topbaş “Sayın Bakana İstanbul’da kültür ve turizme yönelik olarak yaptığımız çalışmalar hakkında detaylı bilgiler verdik. Bugüne kadar yapılan çalışmalar, gelinen nokta, bundan sonra atılacak adımlar ve yol haritasının nasıl olması gerektiği konularında genel bir çerçeve çizdik.” dedi.

 

İMP’deki toplantıda İstanbul ve Marmara Bölgesi ölçeğinde yapılan planlama çalışmaları hakkında değerlendirme yaptıklarını da belirten Başkan Topbaş, “Sayın Bakanımız da çalışmalarımızdan çok memnun kaldılar. Özellikle turizmde yaptığımız çalışmalar sebebiyle İstanbul’da her yıl artan bir turizm hareketliliği gözlenmekte. Otel ve yatak kapasiteleri giderek artmakta. İstanbul artık bir turizm, fuarcılık, kongre ve finans kenti olmak yolunda ciddi adımlar atıyor” diye konuştu.

 

Gazetecilerin UNESCO’nun İstanbul’a yapacağı inceleme toplantısıyla ilgili sorularını da cevaplandıran Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, UNESCO heyetinin şubat ayında inceleme yapmak için talepte bulunduğunu belirterek, “Heyetin gelişi tüm yazışmalarımızda Mayıs ayındaydı. Birimlerimiz de heyetin bilgi almak istediği veya endişe duyduğu alanlarla ilgili sunum çalışmaları yapıyor. Şu anda çalışmalarımız devam ediyor. Nisan sonu veya mayıs başı gibi bizim daha müsait olabileceğimizi kendilerine bildirdik” dedi.

 

UNESCO heyetinin bilimsel incelemeler gerçekleştirerek gerekli ikazları yaptığına dikkati çeken Başkan Kadir Topbaş, bir mimar olarak İstanbul’un “Dünya Kültür Mirası” listesinde kalacağına inandığını dile getirdi.

 

UNESCO’nun endişelerinin yerinde inceleme gerçekleştirmeden birtakım çevrelerin ulaştırdığı bilgilerden kaynaklandığını söyleyen Kadir Topbaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Listeden çıkarılmak tehlikesini bir mimar olarak öngörmüyorum. İstanbul liste dışında kalacak bir şehir değil. Tarihin tüm insanlığın kültürel mirası olduğunu biliyoruz. Bunu korumak sorumluluğumuz var. İstanbul’da ‘arihi korumuyorlar, göz ardı ediyorlar, yok ediyorlar’ mantığını asla kabul etmiyoruz. Yenikapı’daki metro çalışmaları kapsamında yapılan arkeolojik kazılarda bin yıllak tarihi eserleri ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Metroyu ve Marmaray’ı etkilemesine rağmen bunları bir gecede yok edip daha rahat çalışma ortamı aramadık. Kimsenin çok yakın izlemediği bir noktada asırlar öncesinden gelen bu mirası gün yüzüne çıkarmak ve müzeye dönüştürmek için ciddi rakamlar harcamayı göze alarak çalışıyoruz. İstanbul’da kültür ve sanata da çok ciddi yatırımlar yapıyoruz. ‘Sanat ve kültürden anlamıyorlar’ şeklindeki mesnetsiz ithamları da asla hak etmiyoruz, kabul etmiyoruz.”

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.