• BIST 8304.83
  • Altın 1674.592
  • Dolar 27.2086
  • Euro 28.8228
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 16 °C
  • Antalya 24 °C

UND: Irak'ta pazarı kaptırmadık

UND: Irak'ta pazarı kaptırmadık
Türk nakliyecilerin Irak'a 2006'da 310 bin sefer yaptığını, 2007'de ise bu rakamın tam netleşmemiş olmakla birlikte 300 bini geçtiği açıklandı.

İSTANBUL-Türk-Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy'un "Türk nakliyecileri Irak pazarını kaybetti" açıklamasına, Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı Tamer Dinçşahin'den yanıt geldi: "Bu ucuz bir yaklaşım. Ercüment Aksoy da orada ticaret yapıyorsa, bunun nedeni Türk nakliyecilerinin verdiği hizmettir" dedi.

Dinçşahin, Türk nakliyecilerin Irak'a 2006'da 310 bin sefer yaptığını, 2007'de ise bu rakamın tam netleşmemiş olmakla birlikte 300 bini geçtiğini açıkladı. 2005'te sefer sayısının 565 bin olduğuna dikkat çeken Dinçşahin, şöyle konuştu: "Bu durumun Türk nakliyecilerin pazar payı kaybetmesi ile değil, Irak'ın iç dinamiklerinin ticarete yansıması ile ilişkisi var. Ayrıca, 2006 yılından sonra 2007'de sefer sayımızda bir düşüş olmadı. Bu da ağır şartlarda en iyi hizmeti vermeye çalışan nakliyecilerimizin bir başarısıdır."

Dinçşahin, konuya ilişkin Ercüment Aksoy'a bir mektup yazacağını ve Irak'a taşıma yapan nakliyecilerin gerçek durumunu tüm ayrıntıları ile anlatacağını da sözlerine ekledi.

 

Kuzey Irak'a güvenli

Geçtiğimiz hafta Duhok-Musul Karayolu'nda 60 araçlık bir Türk konvoyunun mayınlı saldırıya uğradığını ve saldırı sonucunda bir Türk şoförünün öldüğünü, altı kişinin de yaralandığını hatırlatan Dinçşahin, "Biz bu işte çok şehit verdik. Eğer güvenlik önlemleri alınmaz ise Irak'a yönelik bu tür taşımaları yeniden değerlendirmek durumunda kalabiliriz" dedi.

Irak geneline oranla Kuzey Irak bölgesine yapılan taşımaların daha sağlıklı ve güvenli yapıldığını dile getiren Dinçşahin, bu bölge dışına ve özellikle ülkenin güney kısmına güvenlik nedeniyle taşıma yapılamadığını kaydetti. Dinçşahin, "Zaten ABD ordusuna ait mallar Kuzey Irak'a değil, ülkenin diğer bölgelerine gidiyor. Yıllardır bu malları taşıyan nakliyecilerin güvenliğine ilişkin sözler veriliyor ama hiçbiri tutulmuyor" diye konuştu.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.