• BIST 7685.75
  • Altın 1670.504
  • Dolar 27.0156
  • Euro 28.8093
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 23 °C
  • Antalya 31 °C

Ulusal sinema platformu Bursa'da

Ulusal sinema platformu Bursa'da
Bursa İpek Yolu Film Festivali'nde toplanan 'Ulusal Sinema Platformu', sinema sektörünün gelişimini amaçlayan yeni bir yasa tasarısı hazırladı.

BURSA -Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 'II. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali'nde toplanan 'Ulusal Sinema Platformu', sinema sektörünün gelişimini amaçlayan yeni bir yasa tasarısı hazırladı.

'Türk Sineması İpek Yolu'nda başlığında toplanan Ulusal Sinema Platformu'nun Sözcüsü Sabahattin Çetin, Almira Otel ve Holiday Inn Otel'de gerçekleştirilen toplantılarla yeni bir yasa tasarısı üzerinde çalıştıklarını anlattı. Ulusal Sinema Platformu'nun "Türkiye'de sinema alanında teknik, artistik ve entelektüel sinema birkiminin buluştuğu bir zemin" olduğunu söyleyen Çetin, platformun yaklaşık 30 yıldır Türkiye'de de Batı'da olduğu gibi 'Ulusal Sinema Merkezi' oluşturulması için çalışmalar yaptığını anlattı. Çetin, "Hazırlığını sürdürdüğümüz Ulusal Sinema Merkezi'nin oluşturulması halinde devlet ile sinema ilişkilerinin rasyonel bir zemine oturtulması amaçlanıyor" dedi.

 Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'dan alınan destekle çalışmalarına yön verdiklerini belirten Çetin, "Bursa'da düzenlenen 'II. Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali'nde 1,5 gün boyunca Ulusal Sinema Merkezi yasa taslağının düzenlenerek mevcut yasada gerekli noktaların değiştirilmesi konusunda çalışmalar yaptık. Hazırlanan yasa tasarısını parlamentoya sunacağız" dedi. Sabahattin Çetin, yasa tasarısının kanun haline gelmesi halinde sinema sektörünün yasal bir endüstri haline getirilmesinin hedeflendiğini sözlerine ekledi.

 

Ulusal Sinema Platformu'nun Almira Otel'de gerçekleştirilen toplantısına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı ve İpek Yolu Film Festivali Onursal Başkanı Hikmet Şahin, "Bu yıl 'Uluslararası Bursa İpek Yolu Film Festivali'nin 2.'sini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Benim kültür ve sanata özel bir sevgim var, işin özünde bu yatıyor. Bir işin başarısı için insanın ruhunun yaptığı işi benimsemesi gerekiyor. Bir başkan başarılı olursa o şehir de başarılı olur. Bursa'yı ulusal ve uluslararası alanda daha iyiye taşımak istiyoruz. Bunun için de fiziksel güzelleştirmelerin yanı sıra kültür ve sanata da yer vermeliyiz" dedi. Yasa tasarısını olumlu bulduğunu söyleyen Başkan Şahin, "Yasa tasarısının düzenlemesinde sinema emekçilerinin sosyal güvenliklerinin de dikkate alınmasının doğru olacağını düşünüyorum. Sinemaya yıllarını veren pek çok sanatçının zaman zaman huzurevlerinde yaşamlarını sürdürdüğünü televizyonlarda izliyoruz. Sinema emektarlarına sahip çıkacak maddelere dikkat edilmelidir" diyerek sinema sanatçısının yaşam kalitesinin korunması ve sosyal güvencesinin sağlanması gerektiğini vurguladı.

 

Ulusal Sinema Platformu Sözcüsü Sabahattin Çetin, Ulusal Sinema Platformu Başkanı Erden Kıral adına, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin'e sinemaya sağladığı destekten dolayı teşekkür plaketi verdi. Festival Komite Başkanı Burçak Evren de konuşmasında, bir geleneği başlatmak amacıyla platformun toplandığını söyleyerek, "Sinemamızda örgütlenme oluşumu pek fazla değil. Dileriz ki bu platform diğer festivallere de örnek olur ve daha da yoğun katılım sağlanır" cümlelerini kullandı.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.