• BIST 3.179,99
  • Altın 988.035
  • Dolar 18.4995
  • Euro 18.1294
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 15 °C
  • Antalya 30 °C

Uçurtmalı gemi sefere başladı

Uçurtmalı gemi sefere başladı
Dünyanın dev bir uçurtma ile hareket eden ilk ticari gemisi Beluga Skysails'in 160 metrekarelik uçurtması bilgisayar yardımıyla kontrol ediliyor.

BREMERHAVEN- Dünyanın dev bir uçurtma yardımıyla hareket eden ilk ticari gemisi ilk yolculuğuna çıktı. Beluga Skysails gemisinin 160 metrekare büyüklüğündeki uçurtması bilgisayar yardımıyla kontrol ediliyor.

 

Dünyanın dev bir uçurtma yardımıyla hareket eden ilk ticari gemisi ilk yolculuğuna çıktı. Uçurtmalı gemi, hem ucuz, hem çevreye zarar vermiyor.

 Beluga Skysails gemisinin 160 metrekare büyüklüğündeki uçurtması bilgisayar yardımıyla kontrol ediliyor. Teknenin tasarımcıları rüzgar gücünü kullanan uçurtma sayesinde yakıt tüketiminin beşte bir azalacağı umudunda.

 

Tasarımcılar bunun hem çevre, hem de şirketin bütçesi için faydalı olacağını vurguluyor. Dünyadaki karbondioksit üretiminin yüzde 4'ü gemilerin kullandığı yakıttan kaynaklanıyor. Bu rakam uçakların ürettiği karbondiyoksitin iki katı.

 

Dünyada 50 bin ticari gemi bulunduğu, uluslararası nakliyatın yüzde 90'ını bunların yaptığı belirtiliyor.

 

'Klasik yelkenden farklı'

 

Beluga Skysails okyanusötesi ilk seferi için Almanya'nın kuzeyindeki Bremerhaven'dan yola çıkıyor.Hedefiyse Venezuela'nın Guanta limanı.

 

10 bin tonluk Beluga gemisinin işletmecileri dev uçurtmanın klasik yelkenden çok daha avantajlı olduğunu, güvertede yelken direği bulunmasına gerek olmadığı için mal yükleme-indirme işleminin aksamadığını vurguluyor.

 

Uçurtmanın bir diğer avantajıysa, kaptanları rüzgarı arkalarına alma zorunluluğundan kurtarması. Dev uçurtma yandan esen rüzgarlar olduğu zaman da geminin motorlarına enerji sağlayabiliyor. Bu teknolojinin orta büyüklükteki kargo, seyahat ve balıkçı gemilerinde kullanılabileceği kaydediliyor.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.