• BIST 7948.6
  • Altın 1887.908
  • Dolar 28.8471
  • Euro 31.4362
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 10 °C
  • Antalya 14 °C

Üçkuyular Limanı 8 ayda bitecek

Üçkuyular Limanı 8 ayda bitecek
İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, Üçkuyular Kruvaziyer Limanı Projesi'ninbitince İzmir'e gelen turist sayısının 300 binden 1 milyona çıkartılabileceğini söyledi

İZMİR-İzmir Ticaret Odası -İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, Üçkuyular Kruvaziyer Limanı Projesi'nin gerçekleştirilmesiyle birlikte, kruvaziyerlerle İzmir'e gelen turist sayısının 300 binden 1 milyona çıkartılabileceğini söyledi.

 

 İTO'nun önerisiyle gündeme gelen Üçkuyular'a kruvaziyer limanı inşa edilmesi projesinin hazırlanmasında sona yaklaşılıyor.

 

Toplam yatırım maliyeti 150 milyon dolar olan limanın avan projesinin İtalyan Quasarch firmasınca çok kısa bir zaman içinde bitirileceğini açıklayan İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, limanın maketini bu ay içinde, destek için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunacaklarını bildirdi.

 

Projeye izin verilmesi halinde inşaatı sekiz ayda bitirebileceklerini ifade eden Demirtaş "Yaklaşık 150 milyon dolarlık bir proje. Ortaklık modelini henüz belirlemedik ama üç kruvaziyer firması ve İzmir Ticaret Odası var, böyle bir oluşum söz konusu." dedi.

 

Büyük sıkışıklık yaşanıyor

 

Bu yıl üç geminin aynı anda gelmesiyle bir sıkışıklık yaşandığına dikkati çeken Demirtaş, sıkışıklığın önlenmesi ve daha çok gemi için yeni bir limanın gerekli olduğunu söyledi.

 

Demirtaş "Anketlerde memnuniyet sıralamasında İzmir ilk sırada. Bu nedenle gelen gemilerin sayısı giderek artacak. Bu durumda sıkışılık nedeniyle kruvaziyerlerin açıkta beklemesi caydırır ve İzmir'e gelmezler." dedi.

 

Projeye göre limana aynı anda dört gemi yanaşacak ama gereğinde genişletilerek potansiyeli sekiz gemiye gemiye kadar çıkarılabilecek bir kruvaziyer liman planlamaya çalıştıklarını belirten Demirtaş, görüştükleri kruvaziyer firmalarının "Bu projede varız," dediklerini söyledi.

 

"Müşteri hazır, para hazır. Proje yeri olarak Üçkuyular'ı belirledik ve muhteşem bir konuma sahip," diyen Demirtaş, bu yatırımla İzmir'de yeni bir cazibe merkezi olacağını kaydederek şu bilgileri verdi:

 

"Barselona Kruvaziyer Limanı'ndan çok daha iyi olacak. Belki dünyada iddialı bir liman olacak. Bu projeyi yerel partnerlerle birlikte bir İtalyan firması olan Quasarch yapıyor. Bu firma ile avan projeler konusunda mutabakat sağladık. Ocak ayının başında maketi gelecek ve maketle birlikte Sayın Başbakan'a gideceğiz. Başbakan böyle güzellikleri çok sever ve İzmir'in bu projesi için desteğini isteyeceğiz. Projeyi Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na sunduk. Aynı zamanda Denizcilik İşletmeleri de takip ediyor. Yasal işlemler devam ediyor."

 

Turist sayısı 1 milyona çıkar

 

Demirtaş, limanın faaliyete geçmesiyle birliklte kruvaziyerle İzmir'e gelen turist sayısının 300 binden 1 milyona çıkartılabileceğine dikkati çekti.

 

Demirtaş "Türkiye tüm sezonda 22 milyon turist getiriyor. Biz kruvaziyerle buraya 12 ay 1 milyon turisti getirebiliriz. Ayrıca liman EXPO alanının da hemen yanında olacak. Projemizi EXPO projesi ile bütünleşik yapıyoruz. EXPO'yu İzmir alırsa ziyaretçiler kruvaziyer ve feribotlarla doğrudan buraya gelebilecekler." dedi.

 

İzmir'in turizmden aldığı pay azalıyor

 

Ekrem Demirtaş, İzmir'in turizmden aldığı payın düşmeye başladığına dikkati çekerek "İzmir'de turizm geriye gitmeye başladı. Bundan 10 yıl öncesine göre üçte iki oranında azalma var. Türkiye'nin turizmi büyürken İzmir'in payı % 9'lardan 3'lere indi. Bunu geliştirmek için yeni bir hedef koyduk: 'Yıl 12 Ay Turizm'. Bu hedef doğrultusunda kongre, güneş, inanç, spor ve kruvaziyer turizminin hepsini yapmanız lazım," şeklinde konuştu.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.