• BIST 1.087
  • Altın 449,358
  • Dolar 6,9493
  • Euro 8,1801
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 22 °C

Uçaklarda köpekler dışında hayvan taşınması yasaklanıyor

Uçaklarda köpekler dışında hayvan taşınması yasaklanıyor
ABD Ulaştırma Bakanlığı, hayvan hakları ve korunmsına destek amacıyla ‘hizmet hayvanı’ dışındaki hayvanların uçaklarda taşınması hakkında yeni kurallar getiriyor.

WASHINGTON - ABD Ulaştırma Bakanlığı, hayvan hakları ve korunmsına destek amacıyla ‘hizmet hayvanı’ dışındaki hayvanların uçaklarda taşınması hakkında yeni kurallar getiriyor. Geçitiğimiz yıl Chicago O'Hare Uluslararası Havalimanı’ndan kalkan bir uçakta ‘yolcunun kendini daha iyi hissetmesi için’ küçük boylu midilli atın taşınması, bu kararın gündeme alınmasında etken oldu. Atın uçakla taşınması medyaya yansıyınca sadece köpekler için verilen teklifle hayvanların uçakla taşınması tanımını daraltılmaya başlandı.

ucakta-hayvan.jpgGÖKYÜZÜNDE ATIYLA UÇUYOR
Lansing, Mich. Dışında yaşayan kör olan 39 yaşındaki Mona Ramouni, caddeyi geçmek ve asansörlerde düğmeleri bulmak gibi görevlerde 11 yıl boyunca minyatür atı Cali'ye güveniyor. Ramouni, havayolu şirketlerinin sorduğu soruların bazılarına çözüm getirdiğini söyledi. Örneğin, 2013 uçuşundan önce, Ramouni, Cali'nin altına çocuk bezi gibi kabartma tozu ile serpilmiş plastik bir torba bağladığını söyledi. Çünkü atın uçuşta rahatlatması gerektiğini belirterek Cali’nin bölme koltuğunun önündeki bacak boşluğu alanında kolayca durduğunu söyledi. Ramouni, “Atlara artık izin verilmediğini söyleyen bir kararınız olduğu benim yaşamımı zorlaştırıyor.Gökyüzünün sınır olduğunu söyleyemeyeceğim” dedi.

HALK REFERANDUM YAPACAK
Ulaştırma Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki uçuşlarda hizmet hayvanlarının etrafındaki düzenlemelere yeni düzenleme getirilmesini teklif etti.

Bir medya brifinginde, önerilen ‘hizmet hayvanı’ dışındakiler için getirimecek yeni kurallar referandum yapılması için 60 gün boyunca halka açık olacak . Daha sonra ilgili bölüm nihai bir karar vermeden önce sonuçları analiz edecek.

ENGELLİLERE YARDIM EDENLER HARİÇ
Bakanlık, yaptığı açıklamada , hizmet hayvanlarının engelli insanlara sağladığı “ayrılmaz rolü tanıdığını” söyledi. Ancak değişikliklerin, yolcuların “evcil hayvanlarının hizmet hayvanı olduğunu yanlış iddia etme” olasılığını azaltmaya yardımcı olabileceğini söyledi.

Yetkililer, öneride, bir köpeği hizmet hayvanı olarak kabine getirmek isteyen fiziksel veya psikolojik engelli yolcuların, hayvanın engelliliğe yönelik görevleri yerine getirecek şekilde eğitildiğini kanıtlayan federal bir form doldurmaları gerektiğini bildirdiler. Açıklamada “Bir hayvan, sadece bir yolcuyu daha iyi hissettirmesı için uçağa getirilemez” denildi.

HEYVANLAR UÇAKTA NEREDE TAŞINACAK?
Bu karar onaylanırsa, yeni kurallar ilgili departmanın resmi rehberliğinde seyahat için üç tür hizmet hayvanına öncelik verilmesini gerektirecek. Üç türr için kediler, köpekler ve minyatür atlar denildi. Ancak bu durumda, hayvanların uçakta nerede taşınabilecekleri soruları ortaya atıldı.
Bakanlık, seçeneklerin köpeklerle sınırlandırılması önerisinin, Adalet Bakanlığı ve Engelli Amerikalılar Yasası tarafından kullanılan tanımla uyumlu olduğunu söyledi .


HAVAYOLU ŞIRKETINE BAĞLı
Hayvanlarla seyahat etmek isteyen yolcular halen havayolunun evcil hayvanları getirme kurallarına göre bunu yapabiliyorlar. Teklif kapsamında, departmanın bir hayvanın bir yolcunun duygusal desteği için uçmasına izin verilip verilmeyeceğine karar vermek havayolu şirketine bağlı olacağınını bildirildi.

ucakta-hayvan-001.jpgBir kadın, duygusal destek hayvanı olarak tanımladığı bir tavus kuşu ile Newark Liberty Uluslararası Havaalanı'nda bir uçmaya çalıştı.

HAVAYOLLARI KURALLARI SIKILAŞTIRDI

Delta ve Alaska Havayolları da dahil olmak üzere bireysel havayolları, hizmet ve destek hayvanlarını taşımak için kurallarını sıkılaştırdı ve en az 22 eyalette konuyu ele alan yasalar zaten bulunuyor.

İnsanlar, uçaklara kuş, tavşan, maymun, kedi ve midilli atı gibi çok çeşitli hayvanları almaya çalıştılar. Hayvanların yolculukta huysuzlanmsını engellediklerini veya kendilerinin fiziksel, zihinsel zorlukları varsa onlarla gerekli işleri yürüttüklerini söylediler.

YANLIŞ YAPANA CEZA
Öneriler arasında yolcuların erken check-in yapmalarını ve hayvanlarının tasmalı olmasını, isakin olmaları ve sahibinin ayak alanlarına sığmaları gerekiyor. Kurallar ayrıca her yolcu için hizmet hayvanı sayısını ikiyle sınırlıyor.

Bilerek hayvanın eğitimini kanıtlamak için gereken federal formda hata yapılması durumda para cezaları, olası bir hapis cezası getiriyor.

Yolcu ve engellileri savunan başı STK’lar, önerilen kuralların yanlış yönlendirildiğini söylediler.


HAVYANLARIN ALERJEN ETKİSİ
Ulusal Havayolu Yolcuları Birliği genel müdürü Douglas Kidd, bir telefon görüşmesinde uçakların zaten sıkışık olduğunu söyledi. Havayollarının, yolcular için daha fazla alan yaratarak kabinlerde hayvanları barındırması ve alerjenlerin olası etkisini azaltmak için hava filtrasyonunu iyileştirmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

UÇAKLARDA YER YOK, ENGELLİLERE ZORLUK
Bakanlığın önerileri, “Kısıtlayacaklarını söylemek, bunu yapmayacak” dedi. “Uçaklar gittikçe daha fazla dolarken, uçaktaki insanlara, özellikle bacak boşluğunu azalttıklarında, daha az bir hayvana yer yok.”

Ulusal Engellilik Hakları Ağı genel müdürü Curt Decker, tekliflerin engelli insanların seyahat etmesini zorlaştırabileceğini, çünkü hayvanların büyüklüğünü kısıtladığını söyledi.

“Bu tamamen havayollarının sıralar arasındaki boşluğu azaltması ve yolcuları daha küçük ve daha küçük koltuklara sıkıştırması nedeniyle, bazı uçaklarda artık bir hizmet hayvanı için artık yer kalmayacak kadar küçük” dedi. “Uçaklardaki sıkışık alan tüm gezginler için bir sıkıntıdır, ancak şimdi bazı insanların seyahat etmesini engelliyor.”

UÇUŞ GÖREVLİLERİ TEHLİKEYE ATILIYOR
20 havayolunda 50.000 uçuş görevlisini temsil eden Uçucular Derneği, hayvanlara duygusal destek anlayışı ile “son yıllarda yolcu ve mürettebatının güvenliğini ve sağlığını tehdit eder hale geldi. Uçuş görevlileri zarar görüyor ve kabinlerde eğitilmemiş hayvanlar tarafından güvenlik tehlikeye atılıyor. Eğitimsiz evcil hayvanlar uçak kabininde asla serbest dolaşmamalıdır, Nuh'un Gemisi'nin havadaki günleri umarım sona eriyor.”

Amerika Astım ve Alerji Vakfı'nın başkanı Kenneth Mendez, önerilen kuralların uçaklarDa hayvan götüren ve duygusal destek için orada olduklarını söyleyen kişilerin suistimalleriNİ önlemeye yardımcı olabileceğini söyledi. Mendez “Ama aynı zamanda astım ve alerjisi olan yolcuları da hesaba katmanız gerekiyor ve uçaklarda artan sayıda hayvan var” dedi.

Bu haber toplam 1447 defa okunmuştur
Etiketler:
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler