• BIST 9370.94
  • Altın 2019.55
  • Dolar 31.0796
  • Euro 33.6964
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara -1 °C
  • Antalya 10 °C

Türsab’daki kavga İzmir Hilton’un damına taşındı

Özkan Altıntaş

Başlığa bakınca ‘Ne oldu?’ diyenleriniz vardır. Biz Türsab binası içindei kavgalara, dövüşlere alıştık. O kadar çok ve olağan oldu ki, artık haber değeri bile kalmadı. Yani Türsab denilince ‘Kapıdan giren dövülüyor’ kavramı acentelerin diline dolandı.
Ama bu kez, kavga İzmir Travel Turkey Fuarı akşamı Türsab’ın düzenlediği eğlenceye damgasını vurdu.
O ortamda oldukları halde böylesine önemli bir olayı haber yapmayan ve yanındakilere ‘bizi oyalarlar’ diyerek para kaygusu yaşayarak susan’ ‘yandaş’ dahi olsa kendilerini ‘gazeteci’ olarak tanımlayan arkadaşlarımı kınıyorum.

YANDAŞ MEDYA KENDİNE VE TOPLUMA İHANET İÇİNDEDİR
Bu olayın fotoğrafları hem de ‘yandaş’ diyeceğim bir medyadan geldi. Ama Türk turizminin değerli seyahat acentelerinin birbirleriyle kavga etmelerini sergilemek onları küçük düşürmektir. Bu nedenle fotoğrafları yayınlamıyoruz ve adlarını bile rümuz olarak verdik.
Öncelikle şunu hatırlatalım… TBMM’de iki milletvekilinin altalta, üstüste kavgaları gazetelere haber oluyor. Yani haber değeri vardır. Yani gazeteci Türk turizminin sancılarını böyle yüzeye çıkaram bir olayı yazmayacak ta neyi yazacak. “O plaket verdi, bu plaket verdi. Çok güzel yemek yedi” gibi haberler, haber değildir. Türkiye plaket çöplüğü iken gerçek olayları saklayan gazeteci aydınlatma görevini ihmal ederek hem topluma hem de kendine ihanet etmek durumundadır. Aslında bu olayın tek sorumlusu yönetime ve üyelerini sahip çıkamayan Türsab Başkanıdır.

BAKANIN PEŞİNDE KOŞTU, KURDELEYİ YAKALADI
Türsab Başkanı Firuz Bağlıkaya İzmir Travel Turkey Fuarı’nda Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un her fotoğrafına girerek büyük başarı yaşadı. Haklı tabii. Türsab seçimlerinden bir dönem birlikte hareket etmişlerdi ve Mehmet Ersoy, Bağlıkaya’nın kazanması için tüm ETS acentelerini oy kullanmaya seferber ederken, yüklüce bir para desteği yapmıştı.
Son seçimde Ersoy kadroya girmedi. Ama seçimde Bağlıkaya’nın yanındaki ekip ve para kaynakları kesilince son anda kesenin ağzını açarak Firuz Bağlıkaya’nın kampanyasına oldukça büyük para yardımı yapmıştı. Bu nedenle Bağlıkaya’nın Bakanı gölge gibi takip etmeye hakkı vardı…

firuz-travel-turkey.jpg

İKİ BAKANI BY-PASS ETTİ

Ancak Firuz Bağlıkaya işi öyle ileriye götürdü ki Travel Turkey Fuarı’nın açılışı kurdelesi kesilirken eline makası kaptığı gibi tüm protokol kurallarını altüst ederek KKTC Turizm Bakanı Fikri ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un arasına girdi ve eğilerek kurdele kesimine katıldı.
Türsab Başkanı için çok keyifli bir gündü… Kürsüde konuşmuş, bakanın yanında dolaşmış ve iki bakanı ‘by-pass’ ederek kurdele bile kesmişti. Bu keyfin tadı eğlence ile çıkardı.
Türsab Başkanı, bu mutluluğu fuara götürdüğü personeli, yönetim kurulu üyeleri, kendine destek veren acenteler ve yandaş medya üyeleri ile paylaşmak için Hilton Grand Hoteli’nin roof’unda bulunan 360 adı gece kulübünde paylaşmak istedi. Travel Zone ile Ottoman'ın fuar katılımcılarına düzenlediği eğleneye katıldı.

TEK HEDEF TÜRKİYETURİZM.COM’U YIKMAK
Bundan sonrası gerçekleşen olayları “Firuz Bağlıkaya seçim öncesi, önünde en güçlü engel olarak gördüğü turkiyeturizm.com’a rakip yaratmak için ve onu ortadan kaldırmak için bizlerden para topladı, ajans kurdu. Ancak biz paraları boşa vermişiz, ajans hala başkana çalışıyor bize faydası yok. Üstelik seçim öncesi Bağlıkaya tüm vaatlerini rafa kaldırdı. Acenteler olarak kan ağlıyoruz, ama bizi dinleyen yok” diyen bir acente anlattı.

tursab-hilton-kavga.jpgBAŞKAN ÇIKINCA BOMBA PATLADI
“Hepimiz Hilton Grand Hotel’in damında bulunan 360 Gece Kulübü'n’deydik. Gelebilen bölgelerdeki Türsab BYK üyeleri oradaydı. Herkes yiyip içti, sohbet etti ve Türsab başkanı ile birlikte mutlu günü kutladılar. Ancak ortam giderek geriliyordu. Bazı acenteler arasında elektrikli bir ortam oluşuyordu. Sanırım bunu farkeden Türsab Başkanı Firuz Bağlıkaya, her zaman olduğu gibi oradan ayıldı. Tabiri caizse tehlikeyi görüp sıvıştı.
O çıkar çıkmaz bomba patladı. Güneydoğu’nun cevval acentelerinden C.A. “Türsab’ın patronu acentelerdir. Türsab kimsenin değildir. Hepinizin a…. Belleyeceğim” diyerek ortalığa doğru sinkaf etti. Bunun üzerine gene bölge acentelerinden ve Firuz Bağlıkaya’nın şirketlerinin temsilcisi olduğu belirtile M.A. bu sözleri duyunca C.A.’ya saldırdı. Arkasından bölgenin Türsab BYK başkanı K.Ö.’de ona katıldı. İri yarı C.A. iki kişinin saldırısı üzerine yırı yığıldı. Kavga masaların altında yumruklaşma şeklinde devam etti.
Bunu görenler tarafları ayırmak üzere araya girdiler. Karşılıklı küfürler havada uçuşuyordu. Kavfayı gören bazı bayanlar 360’dan dışarı doğru kaçıştılar. Olaya 360 personeli de müdahale ederek tarafları ayırdı. Biz alışkındık. Çünkü Türsab’ta her zaman kavgalar dövüşler, adam dövmeler oluyordu. Ama ilk kez Tüarsab dışında kavgaya şahit olduk. Böylece Türsab tarihinde bir ilk yaşanarak Türsab’daki kavga bu kez İzmir Hilton’un damına taşındı. Bakalım sonra ki kavgalar nerelerde olacak?”

HOROZLAR GİBİ DÖVÜŞÜYORLAR
Türk turizmi için fikir üretmesi ve icraat yaparak temsil ettiği acenteleri rahata, huzura kavuşturmsı gereken Türsab’ta kargaşa bitmiyor. Sebebi belli içinde menfaat ilişkileri kutuplaşmalar yaratmış ve a birlik, beraberliği bitirdi.
Yıllarca birlikte çalışan meslektaşlar birbirleri ile kanlı bıçaklı oldular. Hatta horozlar gibi dövüşüyorlar. Değerli turizmcilerin canı burnuna geldi. Ama umursayan yok. Birileri dövüşüyor, birileri nemalanıyor, birileri de seyredip gülüyor. Türsab başkanı ise her kargaşada horozları görünce oradan kayboluyor. Acaba “Benden sora tufan mı?’ diyor. Bilemiyoruz. Ama Türk turizmi adına üzülüyoruz.

YÖNETİME VE ÜYELERE SAHİP ÇIKAN TÜRSAB SORUNLARI ÇÖZER
Ortada yönetimine, üyelerine sahip çıkamayan, hatta çıkmayan bir Türsab var. Hele vaatler ise unutulup gitti.
Seventur sahibi Deniz Tüfekçi’nin görüşleri doğru: Acente açmak bir milyon TL olursa, parası olan acente açar ve Türk turizminde ‘liyakat esası’ tarihe gömülür. Turizmde ‘nitelik’ ve ‘nicelik’ tartışmaları sürerken Türsab’ın hazırladığı yeni kanun taslağı ‘niteliksiz turizmciler’in önünü açacağa benziyor.

GELEN GİDENLERİ ARATIR
Ayrıca seçim furyasında ‘nitelik’ peşinde koşan geçmiş yönetimler ve talip olanlar ‘biz daha iyisin yapacağı, değiştireceğiz ‘yerin dibine vurulmuştu… Bu durumda Türsab’ta ‘değişimin’ adı ‘bitiş’ olmaya başladı.
Yine bu durumda yine atalarımız haklı çıktılar. Ne demişler “Gelen gideni aratır.’ Bu kez ‘gideni’ değil ‘gidenleri” aratıyor diyoruz.
Çünkü Türsab, Türk turizminin tepe örgütlerinden biridir. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği-TOBB bünyesinde bulunan 14 yarı kamu kuruluşundan biridir. Yani çok saygın olması gereken bir kuruluştur. Kongrede 2200 üyenin oyunu almak marifet değil, vaatleri yerine getirmek marifettir. Acenteler adına üzülüyoruz.
Yine atalarımızın sözüyle bitirelim: Ne yapalım ‘Kendi düşen ağlamaz.”

Bu yazı toplam 3810 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.