• BIST 8334.94
  • Altın 1629.728
  • Dolar 27.3788
  • Euro 28.9506
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 25 °C
  • Antalya 26 °C

TÜRSAB standında su kabağı

TÜRSAB standında su kabağı
Dünyanın önemli turizm fuarlarından olan Madrid Fitur Turizm Fuarı'nda yer alan TÜRSAB standında Türkiye, Alanya'nın 'su kabağı' ile tanıtıldı.

ANTALYA-İspanya'nın Madrid şehrinde düzenlenen ve dünyanın önemli turizm fuarlarından olan Fitur Turizm Fuarı'nda yer alan TÜRSAB standında Türkiye, Alanya'nın 'su kabağı' ile tanıtıldı. Alanya'dan fuara götürülen kabak boyama sanatçısı Aslı Eda Şemaoğlu ile abajur Ustası Ethem Atalay, fuarda Alanya ile özdeşleşen su kabağının nasıl işlendiğini ziyaretçilere uygulamalı olarak anlattı.

Üzerine yağlı boyayla çeşitli resimler çizilen ve boncuklarla işlenip içerisine ışık konularak gece lambasına dönüştürülen kabaklar, stantta katılımcıların gözlerini kamaştırdı. Stand da ışıl ışıl parlayan kabakları fuarda bulunan diğer ülke temsilcileri ve İspanyollar ilgiyle izledi. İspanyol tv kanalları ise bu sıra dışı tanıtımı haberlerine taşıdı.

 Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) İkinci Başkanı Suat Çavuşoğlu, fuarda Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın standında TÜRSAB Genel Merkezi adına yer aldıklarını söyledi. İlk kez bir fuarda Türkiye'nin 'Alanya Kabağı' ile tanıtıldığının altını çizen Çavuşoğlu, kabak boyama sanatçılarının da tanıtıma büyük katkı sağladığının altını çizdi. Kabakların çok fazla dikkat çektiğini ve standa olan ilgiyi bir kat arttırdığını kaydeden Çavuşoğlu, İspanyol TV kanallarının da standı çekerek haberlerine taşıdığını anlattı. Fuarın çok verimli geçtiğine inanan Çavuşoğlu, diğer fuarlarda da kabaklı tanıtımların yaygınlaştırılması gerektiğini ifade etti.

 

İspanya'da özellikle kültür turizminin çok iyi yapıldığını ve halkın kültürel aktivitelere büyük önem verdiğini vurgulayan TÜRSAB BYK İkinci Başkanı Çavuşoğlu, kültür turizmine daha çok yönelerek geçen yıl gelen 100 bin İspanyol turist sayısını, bu yıl 140 bine çıkarmayı hedeflediklerine söyledi. İspanya'da insanların geçmişi çok eski olmayan 17. ve 18. yüzyıllara ait eserleri şehir turlarında görmek için sıraya girdiğini hatırlatan Çavuşoğlu, İspanyol turistleri Türkiye'ye getirmek için kültür turizminin şart olduğunu belirtti.

 

TÜRSAB Alanya BYK ile birlikte fuara katılan Alanya Kaymakamı Hulusi Doğan ise fuardaki Türkiye standında Alanya'nın otantik kabaklarının yapımının canlı olarak sergilenmesinin tanıtıma büyük katkı sağladığını söyledi. Fuarda yer aldığı için çok mutlu olduğunu ifade eden Doğan, "Fuarda, Alanya ile ilgili broşürler dağıtılarak yapılan tanıtımla, ilçe turizmine olumlu katkı sağlandı. Özellikle kabaklar, ziyaretçiler ve tanıtım amacıyla orada bulunan diğer ülke temsilcileri tarafından ilgiyle izlendi. Kabakların çok dikkat çektiğini belirtmek isterim. Bu tanıtım çalışması yaygınlaştırılmalı." diye konuştu.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.