• BIST 9374.2
  • Altın 2031.88
  • Dolar 31.0075
  • Euro 33.5663
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 14 °C
  • Antalya 18 °C

TÜRSAB kongresi ve yorumlar üzerine

Özkan Altıntaş

TÜRSAB kongresi ve turkiyeturizm.com’a gelen yorumlar son dönemin en çok okunanlar arasında yerini aldı. turkiyeturizm.com'un günde 30 bine ulaşan okunma sayısı ile haberleri ve reklamlarıyla etkilidir. Köşe yazarları ile haberlerin altında yer alan yorumlarda okunma oranını artırmaktadır.
Ancak yorumlarda yazılanlar gerek sektör adına gerekse sizin haber siteniz turkiyeturizm.com adına sıkıntı yaratmaya başlayınca bazı önlemler alıyoruz. Bundan böyle açık adını, maili ve kuruluşunu yazmayanların yorumları yayınlanmayacaktır.

turkiyeturizm.com bir haber portalidir ve sizlerle varolmaktadır. turkiyeturizm.com'a vereceğiniz zarar size verilen zarardır. turkiyeturizm.com gibi bağımsız özgür bir yayının hayatiyetini sürdürmesi için okurlarımızdan anlayışlı olmalarını bekliyoruz.
Bu vesileyle TÜRSAB kongresinin ardından turkiyeturizm.com'u anlatmayı da uygun gördük.

Değerli arkadaşlarım,
TÜRSAB kongresine kadar olanlar ve TÜRSAB kongresi hakkında yaptığımız yayın hakkında yüzlerce teşekkür maili aldık. Hatta kongre salonunda yanımıza gelip “Siz görevinizi yaptınız, kutlarız” diyenler oldu. Teşekkür maillerinde “Bizlere TÜRSAB seçimlerini şimdiye kadar olmayacak şekilde tarafsız bir şekilde sundunuz. Teşekkür ediyoruz” denildi.
Biz de su nezaketi gösterenlere yürekten teşekkür ediyoruz

HERKES BİR ADAYIN DANIŞMANI OLDUĞUMUZU SÖYLEDİ
TÜRSAB seçimlerine kadar gücümüzün yettiğince tüm adayların İstanbul ve Anadolu toplantılarını izledik. Birlikte olmaya gayret ettik. Ancak bir adayı verirken öbür aday tarafından suçlandık, hatta tehdit aldık. Taraf olmakla suçlandık. Kendi konuşmalarına yer vermediğimiz ileri sürülerek kızgınlıkları göğüsledik. Şikayetçi olanın toplantısını en küçük detayına kadar verince bu kez diğer karşımıza çıktı.
Herkes bizi bir adayın basın danışmanı olmakla suçladı.


ALABİLDİĞİNE CÖMERT TEKLİFLER
Hatta bazıları sadece gazeteci olduğumuz unutup “TÜRSAB başkanlığına aday olmakla” suçladı.
Susmamız ve rakiplerini yazmamamız için bazılarından teklifler almadık mı, aldık!  Güç kimdeyse gücünü kullanmaya gayret ediyordu. Teklifler ve oyalama siyasetleri sürüp gitti.
Vaatlerin seçilme endişesi içinde ortaya atılan palavralar olduğunu biliyorduk. Bunları 'Evet'le 'hayır' arasında bırakarak işimize baktık ve kimseyi incitmemeye gayret gösterdik.
Kongreye gelene kadar birilerini ve camiayı incitmek endişesi içinde, bildiğimiz halde yazmadığımız çok şey geride kaldı.
Ama kimse bu yaklaşımımızı bile anlamak istemedi.

 

37 SENEDİR TURİZM YAZARIYIM
TÜRSAB camiasında görev yapan herkes benim dostum ve arkadaşımdı.  37 senedir onlara “merhaba” diyordum, bundan sonra da diyecektim.
Ben gazetecilik yaptım diye “merhaba”yı kesenler olmayacak mı?
Olacaktı… O zaman kusuru kendilerinde aramalılar dedim.
Biz kimsenin işine karışmıyor sadece gazetecilik yapıyoruz.
Gazeteciliğin birinci kuralı halktan yana, haktan yana olmaktır.
Gözlemlerini yazmaktır. Bizde gözledik, dinledik ve yazdık. İnsanlar kamuoyu önünde konuştu ve söylediklerine tercüman olduk. Haberin geniş kitlelere yayılmasını sağladık.
Günde 10 bin mail atan bir sisteme sahibiz. Sektörün her katmını bizi okuyor ve bilgileniyor. Öyle ki gelen maillerden anladığımıza göre yurtdışındaki turizm ateşeleri bile en iyi okuyulardımız arasında yer almıyor.

ESKİ HÜRRİYET ANLAYIŞI ŞİMDİKİ TURKIYETURİZM.COM’DUR
Hürriyet gazetesinde görev yaptığım dönemde, gazetecilik anlayışı bugünkü dönem gibi değildi… Herşeyi  turkiyeturizm.com'un yayın politikası ölçüsünde yazar ve saygı görürdük.
turkiyeturizm.com tirajı 1,5 milyonlara varan eski Hürriyet’in tıpa tıp aynısıdır. Çünkü biz o Hürriyet’ten yetiştik ve gerçek gazetecilik yaptık. Yıkıcı değil, yapıcı olduk. Her yazdığımızda doğruluk payı olduğunu kabul etmeyenlere karşı direndik.
Ama ne yazık ki o dönemdeki Hürriyet’i unutanlar, bugünkü Hürriyet'in yayın politikası gibi 'güdümlü' bir beklenti içine girdiler.
Yani tek taraflı gazetecilik. Tek adamı yazan, kimseyi yazmayan. Hiçbir şeyi görmeyen, susan ve toz pembe bir gazetecilik anlayışı…

TURKİYETURİZM.COM ŞEFFAFLIK ANLAYIŞININ TA KENDİSİ
Aslında bir şeyi unutuyorlardı. turkiyeturizm.com adayların her seçim konuşmasında sık sık söyledikleri ‘şeffaflık anlayışı’nın ta kendisiydi… turkiyeturizm.com’da her şey ayan beyan vardı. Her şey açıktı…
Ama okuyan kendi çıkarlarına göre okuyor, menfaat çizgisi arıyordu. Kendi menfaatine uygun nokta bulamazsa hemen yapıştırıyordu: “turkiyeturizm.com şunun danışmanı, bunun adamı'
Evet bir bir yerin danışmanıyız… İnşallah takdir edenler bunu anlar.
turkiyeturizm.com “Türk turizminin danışmanıdır”

TANSİYON YÜKSELDİKÇE SUÇLAMALAR ARTTI
1970 ylılında Hürriyet’te iken turizm yazarı oldum. Halen Türkiye Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (ATURJET) ile Dünya Turizm Yazarlar Federasyonu (FUJET) üyesiyim. Bir de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyeliği  İstanbul Gazeteciler Derneği 2. Başkanlığım var.
Sayarsak İstanbul Arkadaş Kulübü Derneği’nin 2. Başkanıyım.
Ulusoy gibi Fenerbahçe Spor Kulübü'nün kongre üyesiyim.
Yani cemiyet hayatının tam içindeyim ve kongrelerle haşır neşirim.
Bu gibi seçimlerde herkes demokratik mücadele yapan rakibine saygı duyması gerekiyor.
Bu seçim dönemindebizim için herkes aynı düşünceye sahip değildi. “Sen gazetecilik görevi yapıyorsun” diye haklarında yazmama kızmayanlarda oldu.
Hele TÜRSAB seçimleri yaklaştıkça tansiyon o kadar yükseldi ki ortalığı karıştıran birileri “12 Kasım’dan koltuğa oturalım ben sana gösteririm” gibi tehditler bile savurdular.
Aslında gazetecinin kendisinin de menfaatini korumak için var olduğunu görmeden böylesine bir telaş içine girdiler. Yarına bir gün selam verecekleri, belki de birlikte iş yapacakları meslektaşlarını bile tehdit ettiler. Kalpleri kırdılar.

TEHDİTLER YAĞDI
Bütün bunlar olurken insanın içine şüphe düşüyor. TÜRSAB nasıl bir yer diye düşünüyor? Bir ticarethane mi acaba diye kuşku duyuyor?
Çünkü böylesine elit bir camianın insanlarının böylesine ‘banal yaklaşımı’ akla bir çok şey getiriyor. İnsan çevremizi “Yoksa çeteler mi sardı?” diye düşünmekten kendini alamıyor.
Sizin anlayacağınız gazetecilik görevimizi çok zor şartlarda yerine getirdik. Kimini memnun ettik, kimini edemedik.
Hatta seçim bitti Ulusoy kazandıktan sonra birisi “Yazdın yazdın yine seçildi” diyerek hala tek taraflı gazeteciliği haklı çıkarmaya uğraşıyordu.

KONGRELERLE İÇ İÇEYİM
1970 yılında Hürriyet’te iken turizm yazarı oldum. Türkiye'nin ekonomi ve siyaset yaşamına yön veren bir çok kongre izledim. Hatta daha da ileri giderek Genel Kurmay'ın toplantılarına katıldım.

Hayatımda ilk kez bir kongreyi kapalı kapılar ardında ‘düşmanca tavırlar sergilenerek’ izlemek zorunda bırakıldım. Sadece ben mi ? Bütün gazetecilere aynı muamele yapıldı. Ben ve gazeteci arkadaşlarım ancak öğleden sonraki oturumu izleyebildik
Aklıma mevcut hükümetin basına yaptıkları geldi. 
Yapılanlar bizi yönetenlerle aynı çizgide bir anlayış olduğu için hiç garipsemedim…

LÜTFEN AÇIK ADINIZI, MAİL ADRESİNİZİ ve ŞİRKETİNİZİ YAZIN!
Buraya kadar bunları neden yazdım.
Değerli arkadaşlar, bizler her yazdığımız yazının üzerine imzasını gazeteci tabiriyle 'bakla gibi' koyan insanlarız.
Bu yazdıklarımla nasıl bir mücadele ile sizlere doğru haberi ulaştırmak için mücadele ettiğimizi anlayın istedik. Öyle gizlenip kapı arkasından çala kalem yazı yazılmayacağını anlatmak istedik.
Turkiye Turizm.com’da yorum da bir haberdir, reklamda bir haberdir. Yorumlar ise turizm sektörü tarafından en çok okunan bölümlerimizden biridir.


DEĞERLİ ARKADAŞLARIMA UYARI!
turkiyeturizm.com’a gönderilen yorumlarda insanların kişilik haklarına saldırı, hakaret  içeren sözcüklere izin vermiyoruz. Bir çok kez yorumlardaki hakaret içerikli bölümleri silerek gönderin kişileri uyarı yaptık. Bu şekildeki yorumlar tek tük olsa da bitti sayılır.
Ancak en büyük sorun açık isim ve mail, şirket adın yazılmaması sorunudur.


TurkiyeTurizm.com'a bazı IP numaramaraları ile yorum gönderen kişilere uyarı!

Yazılan yazılardaki haklılık payını paylaştığımız için bugüne kadar tespit ettiğimiz IP numaralarıyla Necdet Yasin, İmdat Esenyel, Niyazi Şenocak, Deniz Mar,  Melahat Sözgeçiren, Çetin Gürcü  gibi müstear isimlerle yazılan yazılara uzun süredir tolerans gösterdik.
Ancak son günlerde kullanılan müstear isimler ve hakaret içerikleri nedeniyle bu açık adını ve mail adresi vermeden, yorum yazanların yorumları yayınlanmayacaktır.

SON UYARI: LÜTFEN YORUMLARINIZDA AÇIK OLUN
Aynı şekilde turkiyeturizm.com’u bu şekilde kullanma gayretinde olanların IP listesi çıkarıldı ve hangi adreslerden yorum yaptıkları tespit edildi.
Son bir uyarı yaparak arkadaşlarımızı açık olmaya davet ediyoruz.
Biz Türk turizminde yer alan arkadaşların diğer sektörlerde çalışanlardan daha çağdaş olduğu düşüncesi içinde bir kısıtlama getirmedik. İstersek mail adresi yazmadan giriş izni vermeyebiliriz.
Ancak bunu sizlerin yazmanızı bekledik.

ÖZGÜR HABER PORTALİNİZE ZARAR VERMEYİN
Görülüyor ki bu uygulamayı bozmak için gayret gösterenler var.
Şayet turizm sektörüne hizmet etmek istiyorsanız ortaya çıkın. Kimseden korkamayın ve demokratik haklarınızı kullanın. Ancak bu şekilde Türk turizminin ve sizin haber siteniz olan turkiyeturizm.com’a zarar veriyorsunuz.

MEDENİ CESARETİNİZİ KULLANIN
Bundan böyle açık adını ve mail adresini yazmayanların yorumları yayınlanmayacaktır.
Hepinizi TÜRSAB seçimlerinde aday olarak demokrasi mücadelesi veren arkadaşların medeni cesaretlerine ortak olmaya davet ediyorum
Bu konuda görüşmek isteyenler

ozkanaltintas@gmail.com dan ulaşabilir veya 0542 848 4646’dan bana ulaşabilirler Görüldüğü gibi bizler çok açık hareket ediyoruz
Sizlerden de ricam açık olmanızdır.
Saygılarımla

Özkan Altıntaş
Türkiye Turizm Genel Yayın Yönetmeni

turizm@turkiyeturizm.com
ozkanaltintas@gmail.comn

gsm.0542 848 4646

Bu yazı toplam 1088 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.