• BIST 2.864,25
  • Altın 1038.865
  • Dolar 17.9312
  • Euro 18.392
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 22 °C
  • Antalya 27 °C

Türk’ün Türk’ten başka turisti yoktur

Süha Uyar

Adının önüne duayen tanımı eklenen sözüm ona birçok otorite, pandeminin başladığı günlerin hemen ertesinde ki buna Turizm bakanı da dahil turizm Nisan’da açılır, Mayısta patlar, Haziran sonu turisti yatıracak yer bulamayız, 90 adet kurvaziyer sırada bekliyor, limanlarımız hazır, Ruslar gelecek, Almanlar üşüşecek, İngilizler plajlarımızda kriket oynayacak yer bulamayacak falan gibisinden esti gürlediler. Ben demiştim ben yazmıştım demeyi hiç sevmem ama pandeminin ilk günlerinde sevgili meslektaşlarım ayağınızı yorganınıza göre uzatın bu pandemi başka şeye benzemez ve atıp tutanlara da sakın güvenmeyin demiştim.

İlk olarak 01.Aralık.2019 tarihinde Çin’in Wuhan kentinde baş gösteren Covid-19 için yine bizim mangalda kül bırakmayan yöneticilerimiz ‘bize bir şey olmaz. Bu pandemi de neymiş, geleceği varsa göreceği de var. Eyyy Pandemi burası Türkiye öyle yağma yok. Sıkıysa gel bakalım’ gibisinden üfürmelerle palavraya karnı tok Pandemiye posta koydular. Pandemi bu öyle bizim millet gibi politikacı palavrasını duayen bilgiçliğini falan dinleyecek hali yok. Bir geldi tam geldi. Türkiye’ye ölü sayısında hasta sayısında rekorlar kırdırdı. Şimdi buyurun gelin Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) ile Birleşmiş Milletler Ticaret ve Gelişim Konferansı (UNCTAD) isimli kuruluşların geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu turizm değerlendirmelerinden bizi ilgilendiren bölüme kısaca bir göz atalım.

The United Nations World Tourism Organization (UNWTO))

2021'de yaklaşık 1.8 trilyon Amerikan Doları kayıp bekleniyor:

2021 yılının ikinci yarısında uluslararası turizmde bir toparlanma bekleniyor, ancak UNCTAD (The United Nations Conference on Trade and Development) raporu hala 2021'de 2019 seviyelerine kıyasla 1,7 trilyon dolar ile 2,4 trilyon dolar arasında bir kayıp olacağı gösteriliyor.

Bu sonuçlar, pandeminin sektör üzerindeki etkisini azaltabilecek ekonomik teşvik programları gibi politikaları değil, yalnızca uluslararası turizmdeki düşüşün etkilerini dikkate alan simülasyonlara dayanmaktadır.

Rapor, ekonomik etkileri 2021'de turizm sektöründe- hepsi uluslararası gelişlerin sayısında bir azalmayı yansıtan- üç olası senaryo altında değerlendiriyor ki:

Senaryo: Turizmdeki düşüş 2021'de küresel GSYİH'yi etkiliyor (3 alternatif senaryo)

UNWTO (The United Nations World Tourism Organization) tarafından yapılan ilk tahmin, 2020'de gözlemlenen turist sayısındaki düşüşlere dayalı olarak uluslararası turist varışlarının sayısında %75'lik bir azalmayı yansıtıyor. Bu en karamsar tahmin.

Bu senaryoda, küresel turizm gelirlerinde 948 milyar dolarlık bir düşüş, 2,4 trilyon dolarlık reel GSYİH kaybına veya iki buçuk kat artışa neden oluyor. Bu oran, ülkeden ülkeye büyük ölçüde değişmekte olup, tekten üçe veya dörtlüye kadar değişmektedir.

Bu çarpan etkisi, turizm sektörüyle yukarı yönlü bağlantılı sektörlerden kaynaklanmaktadır. Rapora göre, vasıfsız işgücünün işsizliği de hesaba katılıyor

Örneğin, uluslararası turizm, 2020'de uluslararası turist girdisi sayısında %69'luk bir düşüş kaydetti.

Türkiye’de turizm talebindeki düşüşün 33 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor ve bu da yiyecek, içecek, perakende, hizmet, iletişim ve ulaşım gibi turizm sektörüyle yakından bağlantılı sektörlerde büyük kayıplara neden oluyor.

Türkiye'nin toplam üretim düşüşü, ilk şokun yaklaşık üç katı olan 93 milyar dolar. Tek başına turizmdeki düşüş, yaklaşık %9'luk bir reel GSYİH kaybına katkıda bulunuyor. Bu düşüş aslında ekonomiyi canlandırmayı amaçlayan mali tedbirlerle kısmen dengelendi.

Senaryo: Azalan Turizm Nedeniyle Bölgelere Göre Tahmini GSYİH Kayıpları UNWTO tarafından daha az karamsar bir tahmin olan uluslararası turist varışlarının sayısında %63'lük bir azalmaya dayanmaktadır.

UNCTAD tarafından formüle edilen üçüncü senaryo ise 2021'de değişen oranlarda yerli ve bölgesel turizm öngörmektedir.

Aşılama oranlarının düşük olduğu ülkelerde turizmde %75'lik bir azalma ve özellikle ülkelerdeki nispeten yüksek aşılama oranlarına sahip ülkelerde %37'lik bir azalma varsayılmaktadır.

UNCTAD tarafından formüle edilen 3. senaryo ise 2021'de değişen oranlarda yerli ve bölgesel turizm öngörmektedir.

Aşılama oranlarının düşük olduğu ülkelerde turizmde %75'lik bir azalma ve özellikle ülkelerdeki nispeten yüksek aşılama oranlarına sahip ülkelerde %37'lik bir azalma varsayılmaktadır.

Kısaca UNWTO ‘nun mesajı: Turizm yüz milyonlarca insan için bir yaşam çizgisidir. Toplumları korumak ve turizmin güvenli bir şekilde yeniden başlatılmasını desteklemek için aşılamanın eksiksiz bir etkinlikle geliştirilmesi, özellikle çoğu için uluslararası turizme büyük ölçüde bağımlı olan gelişmekte olan ülkelerde, işe geri dönmek ve çok ihtiyaç duyulan geliri elde etmek için esastır.

Türkiye tanıtım ve pazarlamayı yok sayarak ‘Türkün Türk’ten başka turisti yoktur’ sloganıyla turizmdeki açığı kendi vatandaşımızın parasıyla kapatmayı hedeflemiş gözüküyor. Yani şimdiden 2021 kayıp bir yıl daha olurken 2022 de pek parlak görünmüyor. Peki döviz açığımız ne olacak? Düşündüğün şeye bak. Duayenler ve politikacılar ne güne duruyor çaresini şıppadak bulurlar. Her konuda gereken önlemler alınır, tanıtım ve pazarlama efektif bir şekilde yapılır, sektöre maddi destekler sağlanırsa ancak 2023’e sağ salim ulaşırız.

Bu yazı toplam 1761 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.