• BIST 10471.32
  • Altın 2432.677
  • Dolar 32.5019
  • Euro 34.9628
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 25 °C
  • Antalya 26 °C

Türkiye’nin hedefi 100 milyar dolar olmalı

Özkan Altıntaş

Türkiye’nin turizmini geliştirmek için hükümet kanadında “silkinme dönemi” başladı. Aslında dünya ülkelerinin ekonomilerini kurtarmak için canla başla sarıldıkları turizm için yapılacaklara geç bile kalındı.
Türkiye’nin gelecek yıl ağırlayacağı turist sayısının 33 milyona, turizm gelirlerinin de 25.5 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor.
Bence bu yetmez. Koskoca Türkiye için bu rakamlar yetersizdir. İspanya ve Fransa 80 milyon turist alırken Türkiye100 milyon turist 100 milyar dolar gelir telaffuz etmelidir. İstanbul için ise 30 milyon turist ve 30 milyar dolar konuşulmalıdır. İnşallah yakında birileri aklını başına alırda yapılacak bu güzel işlerin yanında bunları konuşur.
Gelelim yapılacaklara…
Turizmin ekonomiye etkisini ölçmek için de Turizm Uydu Hesapları Sistemi geliştirileceği bildirildi. 2013 hedefleri arasında belgeli yatak sayısının 725 bine, belediye belgeli yatak sayısının ise 500 bine çıkarılacağı ve zengin turisti hedef alan turizm yapısını geliştirmek amaçlandı.
2013 yılında yurtdışına çıkacak kişi sayısı ise 6 milyon 400 bin kişi ve turizm giderlerinin de 4 milyar 400 milyon olacağı tahmin ediliyor.
Tarihi ve kültürel değerlerin korunmasını ön plana çıkarılırken
turistik ürün geliştirme ve pazarlamaya da destek verileceği bildirildi. Likya Yolu, Frigya Termal Turizm Gelişim Bölgesi ve İpek Yolu Koridorları öncelikli olarak ele alınıyor.
Kongre, iş, sağlık, ödül, termal, yat, kruvaziyer ve üçüncü yaş turizmine dış tanıtımda daha fazla önem veriliyor.
Eko-turizm ve aktif turizm yanında golf, rafting, dağ ve kayak turizme talebin artırılması sağlanıyor.
Dış tanıtım için yeni stratejiler belirlenerek mevzuat düzenlemeleri yapılıyor.
İstanbul, Bursa, Antalya, İzmir, Muğla, Hatay, Gaziantep ve Van gibi 15 kent markalaştırılarak dünya turizmine sunuluyor.
Marka kentlerde turizm potansiyelinin gelişmesi için uluslararası standartlarda şehir müzeleri, ulaşım sistemi, fiziksel ve sosyal altyapıyla ilgili düzenlemeler hayata geçiriliyor.
Bütün bunlar güzel. Ama acele etmeliyiz.
Arap Baharı’nın etkileri geçiyor.
Komşu ülkeler Türkiye’nin gücünden faydalanıp kendi turizmini kurtarıyor.

Bu yazı toplam 5177 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.