• BIST 95.834
  • Altın 364,487
  • Dolar 6,6768
  • Euro 7,3040
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 5 °C

Turizmde ‘Yeni Trendler Çalıştayı’nda ‘tanıtım’ denildi

Turizmde ‘Yeni Trendler Çalıştayı’nda ‘tanıtım’ denildi
MÜSİAD Yeni Turizm Kaynakları Geliştirme Komitesi’nce düzenlenen yuvarlak masa toplantılarında turizmin sistemli bir şekilde tüm yönleriyle tanıtıma ihtiyacı olduğu ortaya konuldu

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL- Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Yeni Turizm Kaynakları Geliştirme Komitesi’nce “Turizm Sektörü Üyeleri ile İstişare Toplantısı ve Turizmde Yeni Trendler Çalıştayı”programında turizmin geleceğinin tüm kaynaklarıyla Türkiye’nin turizm tanıtımı için hep birlikte çalışmanın gerektiği olduğu ortaya konuldu.

musiad)-yeni-turizm-kaynaklari.jpg
musiad)-yeni-turizm-kaynaklari-001.jpgMÜSİAD Yeni Turizm Kaynakları Geliştirme Komitesi’nin turizmde yeni yol haritası belirlemek için “Şehir Otelleri Masası”, “Tatil Otelleri Masası” ve “Kültür Turları Acentaları Masası” gibi başlıklar altında Yuvarlak Masa Toplantıları ve panel düzenlendi. Toplantıda düzenlenen yuvarlak masa toplantılarında sorunlar ve çözüm önerileri sunuldu. Hazırlanacak olan sonuç bildirgesinin ilgili bakanlıklar ve kurumlarla paylaşılacağı belirtildi.

musiad)-yeni-turizm-kaynaklari-002.jpgYIKICI YÖNLERİ FIRSATA ÇEVİRMELİYİZ
MÜSİAD Yeni Turizm Kaynakları Geliştirme Komitesi Başkanı Muhammet Ali Özeken “Turizmin Türkiye’nin istihdamının yüzde 7’sini oluşturduğunu 700 adet 5 yıldızlı tesis ve 1.5 milmyon yatak sayısına sahiptir. Türkiye 4 saatte 60 ülkede dünyanın yüzde 40’ına ulaşılan bir konumdadır.
Müsiad üyelerinin tesisleri 30 bin yatağa sahiptir. Dünya Turizm Örgütü verilerine göre turizm önümüzdeki 20 yılda en hızlı büyüyecek sektördür ve turizm tüm sektörleri etkileyen bir yapıya sahiptir.
Bu nedenle turizmde sektörün olumsuz ve yıkıcı yönlerini fırsata çevirip gelecekte güçlü varolma arayışı içinde olmalıyız.” dedi.

musiad)-yeni-turizm-kaynaklari-004.jpg
musiad)-yeni-turizm-kaynaklari-005.jpgmusiad)-yeni-turizm-kaynaklari-006.jpgYUVARLAK MASA TOPLANTILARI

Müsiad Genel Merkezi’nde düzenlenen yuvarlak masa toplantıları Şehir Otelleri Masası, Tatil Otelleri Masası, Termal Oteller Masası, Hac ve Umre Acenteleri Masası, Incoming Acenteleri Masası, Kültür Turları Acenteleri Masası, IATA- Vize- MICE Acenteleri Masası, Sağlık Turizmi Masası, Ulaşım ve Transfer Acenteleri Masası, Gastronomi Turizmi Masası başlıkları altında toplandı.

musiad)-yeni-turizm-kaynaklari-007.jpgOTELLER MASASI
Tüm otelleri kapsayan Oteller maması’nda KVKK Kanununun turizme getirecekleri, vergilerin yatırımcı ve işletmeciye etkileri, uçak krizlerine karşı önlemler, turizmin 12 aya yayılması, sosyal medya yorumlarının etkileri, personel sorunu konuşuldu.

musiad)-yeni-turizm-kaynaklari-008.jpgŞEHIR OTELLERI MASASı
Şehir Otelleri Masası’nda yürürlüğe girecek tonaklama vergisinin otellere ve konuklara nasıl yansıyacağı konuşuldu. Ayrıca Korona virüsünün Çin’den gelecek turistlere etkisi, kruvaziyer turizminde konaklama, kimlik bildirim kanunu ile kimlik bilgilerinin bsaklanması, personel sorunu, otellerde hizmet içi eğitim gibi konular görüşüldü.

musiad)-yeni-turizm-kaynaklari-009.jpgTERMAL OTELLER MASASı
Tatil Otelleri Masası’nda rekabetin sektöre etkisi, sağlık turizmi için termal otellere destek, bağlı bulunulan STK’lar yeterliliği, pazarlama sorunları, Turizm ve Sağlık Bakanlığı’ndan beklentilmer, Müsiad’dan beklentiler konuşuldu.

musiad)-yeni-turizm-kaynaklari-010.jpgHAC VE UMRE ACENTELERI MASASı
Hac ve Umre Acenteleri Masası’nda rekabet, cemaat şirketleri, Diyanetle rekabet ve denetim, hac sistemi, hac kota dağtımı, yönetim ve denetim yetkisi, şartlar, Müsiad’dan beklentiler konuşuldu.

musiad)-yeni-turizm-kaynaklari-011.jpgINCOMING ACENTELERI MASASı
Incoming Acenteleri Masası’nda rekabet şartları, güçlü ve zayıf yanları, rehber sorunları, her şey dahil sistemi, şehir otellerinden beklentiler, kayıp ve kaçak faaliyetler, denetim yetkisi, transfer sorunları, vize, Müsiad’dan beklentiler konuşuldu.

musiad)-yeni-turizm-kaynaklari-018.jpg
musiad)-yeni-turizm-kaynaklari-019.jpgKÜLTÜR TURLARı ACENTELERI MASASı

Kültür Turları Acenteleri Masası’nda yurtdışı turlarda rekabet gücü, rehber sorunu, müze kart uygulamaları, transfer sorunları, Bakanlıktan,Türsab’tan, Müasiad’dan beklentiler neler?

musiad)-yeni-turizm-kaynaklari-017.jpgIATA- VIZE- MICE ACENTELERI MASASı
IATA- Vize- MICE Acenteleri Masası’nda yurtdışı fuar organizasyonlarında yaşanan sorunlar, fuar alanlarının konumlarının değerlendirilmesi, yurtdışı fuarlara katılımın artırılması, Müsiad’dan beklentiler, havayollarının internette9n satışlarının acentelere etkileri. Internet satışı yapan sitelerin faaliyetleri hakkında görüşler, Türkiye’nin vize politikası, yabancı üykelerin Türklere uyguladığı vizeler konuşuldu.

musiad)-yeni-turizm-kaynaklari-020.jpg
musiad)-yeni-turizm-kaynaklari-012.jpgSAĞLıK TURIZMI MASASı
Sağlık Turizmi Masası’nda yönetmelikle belirlenen acenteler yasasına Müsiad’ın görüş bildirmesi, Hastanelerin tanıtımı ve pazarlanması, yatırımların değerlendirilmesi, eğitim, kurumlarla destek ve işbirliği, yurtdıyı üyeleri sağlık turizmi için harekete geçirmek.

musiad)-yeni-turizm-kaynaklari-013.jpgULAŞıM VE TRANSFER ACENTELERI MASASı
Ulaşım ve Transfer Acenteleri Masası’nda UKOME ile sorunlar, kaçak faaliyetler, D2 ve diğer belgeler, Müsiad’dan beklentiler konuşuldu.

musiad)-yeni-turizm-kaynaklari-014.jpgGASTRONOMI TURIZMI MASASı
Gastronomi Turizmi Masası’nda Türk Mutfağı’nın turistik tesislerde değerlendirilmesi, tanıtım için yurtdışı temaslarda bulunmak, bölgesel etkinlikler, mutfağın bilinmeyen reçetelerinin standartlara kavuşturulması konuşuldu.

Bu haber toplam 1893 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.