• BIST 11134.08
  • Altın 2625.74
  • Dolar 33.0895
  • Euro 36.271
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 19 °C
  • Antalya 28 °C

Turizmde demokrasiye tahammülü olan yok!

Özkan Altıntaş

turkiyeturizm.com ve turizmhaberajansi.com’dan, sosyal paylaşım sitelerinden hiçbir kişi veya kuruma bağlı olmadan bağımsız bir şekilde sizleri turizmden haberdar etmeye çalışıyorum. Ayrıca ZemTV işbirliğinde her hafta youtube üzerinden yayınladığım videoda ‘Turizme Bakış’ başlığıyla haftanın panoramasını vermeye çalışıyorum.

turkiyeturizm.com gibi turizm sektöründe hiçbir kişi ve kuruluşa bağlı olmadan bağımsız yayın yapan turizmgazetesi.com, turizmaktuel.com ve turizmciningazetesi.com sitelerini yöneten arkadaşlarımı da her şeye rağmen turizm sektörünün menfaati adına gösterdikleri ‘demokratik direnç’ nedeniyle kutluyorum.

Son günlerde gerek internet ortamında gerekse youtube’ta ZemTV ile ortaklaşa yaptığımız “Turizme Bakış” adlı haftalık özet programında Türsab adına telaffuz ettiğimde esrarengiz işler oluyor.
Öncelikle farklı bakışla ve turizm sektörünün paydaşlarının menfaatlerini kollayan bağımsız yayın yaptığım için beni kutlayanlara ve izleyenlere teşekkür ediyorum.

Ancak bu yayını hazmedemeyenler var. Son youtube videom 100 bini aşkın saldırıya uğradı. Youtube kendini güvenceye alırken, beni de koruyarak videoyu güvenli bölgeye aldı.Şimdi soruyorum. Haftaya Bakış programıma saldırı neden? Türsab’ta neler oluyor? Bunların sebebi nedir? Birilerin neleri örtbas etmek istiyor? İşimiz turizm mi, yoksa başka bir şey mi? Bunun cevabını bir çok kişi biliyor, ama ben kamuoyunun takdirine bırakıyorum.

Demokrasiye, eleştiriye tahammülü olmayan bu gibi kişiler hem turizmi, hem de güzel ülkem Türkiye’yi kirletiyorlar.

Son günlerde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’da bu kirliliğin önüne geçmek için çaba göstermeye başladı. Çünkü bazı şeylerde işin dozu iyice kaçtı. İnsanlar turizmi bırakıp başka işlerle uğraşmaya ve turizmin paydaşları üzeriunde manüplasyon yapmaya başladılar.

Ben her zaman turizmcilerin demokrasiye hazmeden akıllı kişiler olduklarını söylerdim. Ama son dönemde bu gibi davranışlara kör bakanların artışı karşısında bu görüşümü terketmeye başladım.

Bakan Ersoy, Türsab hakkında kendisine gelen şikayetlein artması üzerine “Türsab’a el koydu”.
Benim bu el koyma tabirimden alınanlar var. Bakanın gönderdiği denetçiler Türsab’ın herşeyini inceleyip el koymadılar da ne yapıyorlar? Çay kahve mi içiyorlar.
Bakan Ersoy. Artık Türsab üzerindeki şaibeleri gönderdiği müfettişlerle araştırıyor.

Bu bakanlığın Türsab’a ikinci el koyuşudur. Daha önce yüz kızartıcı suçtan hüküm giyen denetim kurulu üyesinin göreve devam ettirilmesi nedeniyle müdahale etmişti. Bakanlık müdahalesi sonucu o kişinin acenteciliği ve üyelik vasfı bittiği halde 2.5 ay görevde tutulduğu ortaya çıkmıştı. Bakanlığın yazısı üzerine üyeliği ilgili yasalara göre otomatikman düştüğü halde göreve devam ettirilen kişinin Türsab açıklamasıyla “istifa’ ettiği ileri sürülmüştü.

Bakanlık bunları yapmakta haklıdır. Çünkü turizmin denetim hakkı bakanlıktadır ve başındaki kişi de turizmin patronudur.

Bakana karşı gelip, türlü oyunlarla onu yıpratmaya çalışanlar bu işin farkında değiller galiba?
Bakana karşı olanlara bir çift sözüm var: Siz hangi ülkenin bakanısınız?
Nitekim Bakan şimdi kendi yetkisi dahilinde olan kurumdan ve ona bağlı Türsab Başkanı’nın şirketi hakkındaki şüpheleri doğrulatmak ve kamuoyunu aydınlatmak için çalışıyor. Bu hem Türsab’ın hem de başkanın menfaatine olan bir işlemdir. Ne varsa ortaya çıksın ve herkes aklansın deniliyor.

Bakan, Meclis’te yaptığı konuşmada Türsab Kongresi öncesi denetim kararı aldığını, ancak taraf görünmemek için seçimlerin bitmesini beklediğini söyledi.

Meclis’e önerge veren milletvekili Budak’ta belli bir lobinin baskısı sonucu, belki bilerek, belki de bilmeyerek bazı kişileri koruyucu soru önergesi verdiği için her halde üzülmüştür diyorum.
Bekliyoruz. Bakalım ne olacak?

Bu yazı toplam 1496 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.