• BIST 8334.94
  • Altın 1629.728
  • Dolar 27.3788
  • Euro 28.9506
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 25 °C
  • Antalya 26 °C

Turizm kamu-özel sektörle güçlendi

Turizm kamu-özel sektörle güçlendi
Bakan Çelik ‘İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkelerde Turizm Sektörünün Gelişmesinde Kamu-Özel İşbirliklerinin Rolü’ olarak belirlendiğini söyledi.

İSTANBUL- Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, 30. İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) Toplantısı kapsamında gerçekleştirilen Bakanlar Çalışma Oturumuna katıldı. Bakan Ömer Çelik, İSEDAK’ın 30. Toplantısı’nıntemasının ‘İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkelerde Turizm Sektörünün Gelişmesinde Kamu-Özel İşbirliklerinin Rolü’ olarak belirlendiğini söyledi.

TÜRKİYE TURİZMİN ÖNEMLİ ÜLKELERİNDEN BİRİ

“Öncelikle, Türkiye’nin ev sahipliğinde düzenlenen İSEDAK 30. Bakanlar Toplantısı’nda siz değerli Bakanlar ve delegelerle bir araya gelmekten duyduğum memnuniyeti dile getirmek ve İSEDAK Koordinasyon Ofisi’ne ve Kalkınma Bakanı’na 30. yıldönümünde düzenlenen bu kıymetli organizasyon için teşekkürlerimi sunmak isterim.

TURİZM EKONİMİYE ÇÖZÜM SUNAR
Bu yıl İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin 30. Toplantısı’nın teması ‘İslam İşbirliği Teşkilatı Üyesi Ülkelerde Turizm Sektörünün Gelişmesinde Kamu-Özel İşbirliklerinin Rolü’ olarak belirlenmiştir.  Bu kapsamda, Türkiye’nin turizmde aldığı mesafeye ilişkin bilgileri ve gelişmeleri siz değerli temsilcilerle paylaşmak isterim.

İstikrarlı şekilde büyüyen dünya turizmi, olumlu sosyal ve kültürel etkilerinin yanı sıra ülkelerin ekonomik sorunlarına çözüm sunan ve kalkınmayı destekleyen önemli sektörlerden birisidir.

Dünya Turizm Örgütü verilerine göre 2013 yılında dünyadaki toplam turist sayısı 1 milyar 87 milyon kişiye ulaşmıştır. Tahminlere göre 2030 yılında bu sayı 1 milyar 800 milyon kişiye ulaşacaktır.

TÜRKİYE ULUSLARARASı BIR MARKA HALINE GELMIŞTIR
Türkiye, 1980’li yıllarda başlattığı atılım ve son yıllarda yakaladığı istikrar ile dünya turizmindeki yerini sağlamlaştırmıştır. Eşsiz doğal güzelliklere, köklü bir tarihe, zengin kültürel değerlere ve İstanbul, Antalya gibi dünyaca ünlü destinasyonlara sahip olan Türkiye, dünya turizminin önemli oyuncularından birisi olmuş ve gerek nitelikli işgücü gerekse tesis ve hizmet kalitesiyle uluslararası bir marka haline gelmiştir.

Türkiye, turizm sektörüne yönelik geliştirdiği teşvik sistemi ile kamu ve özel sektör işbirliğinde gerçekleştirilen yatırımlarla, turizm alanında tüm dünyada hayranlık uyandıran bir gelişme göstermiştir.


SEYAHAT ACENTELERI 2014 EKIM AYı ITIBARıYLA 7.949 OLDU
Bu atılım neticesinde, 2002 yılında turist sayısı bakımından dünyada 17. sırada yer alan Türkiye, 2013 yılında 37,8 milyon turist ile 6. sırada bulunmaktadır.

Türkiye’nin turizm gelirleri de ziyaretçi sayısına paralel olarak son dönemde hızla artmış ve 2002 yılında 12,4 milyar dolar olan turizm geliri, 2013 yılında 32,3 milyar dolara ulaşmıştır.

Yapılan yatırımlar, mevzuattaki gelişmeler ve stratejik çalışmalar neticesinde, sektörün kilit unsurlarından seyahat acentelerinin sayısı 2002 yılında 4.344 iken 2014 yılı Ekim ayı itibarıyla 7.949’a yükselmiştir.
Aynı şekilde nitelikli tesis ve yatak kapasitesinde de büyük oranda artış kaydedilmiştir. Turizm İşletmesi Belgeli tesislerdeki yatak sayısı 2002 yılında 396.148 iken yeni yatırımlarla 2013 yılında yatak sayısı 749.299’a, Turizm Yatırım Belgeli tesislerde yatak sayısı 2002 yılında 222.876 iken 2013 yılında 301.862’ye yükselmiştir.

Uygulanan teşvik politikalarına ve altyapı yatırımlarına paralel olarak turizmde yaşanan gelişmelerde Bakanlığımızca koruma-kullanma dengesi her zaman gözetilmiştir. Yürütülen çalışmalar neticesinde, çevre yönetimi ve çevre duyarlılığında önemli bir gösterge olan mavi bayraklı plaj sayısında kayda değer bir artış gözlenmiştir.

Türkiye’nin 2002 yılında 127 olan mavi bayraklı plaj sayısı, 2014 yılında 397’ye yükselmiş ve Türkiye, mavi bayraklı plaj sayısında da dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yerini almıştır.”

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.