• BIST 8093.54
  • Altın 1905.744
  • Dolar 28.905
  • Euro 31.8284
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 6 °C
  • Antalya 13 °C

Turizm akademisi açılıyor

Turizm akademisi açılıyor
Turizmde kendi elemanını kendin yetiştir dönemi başlıyor: Ankara Üniversitesi ve Magic Life’tan ücretsiz sertifika programı

ANKARA- Turizm sektörüne yatırım yapmanın sadece tesis inşaa etmek olmadığına inanan Magic Life, bu sektörde çalışacak personelin eğitimine el attı.  Ankara Üniversitesi ve Magic Life’ın işbirliği sonucu gerçekleştirilen “Turizm-Otelcilik ve Rekreasyon Mesleki Eğitim Sertifikalı Programı”, Şubat ayı itibariyle hayata geçiyor. Türk turizminde bir ilk olan ve sektöre eğitimli iş gücü yetiştirmek amacıyla başlatılan projedeki eğitimler ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

 

Turizm sektörünün önündeki en büyük engellerden biri olan yetişmiş ve sürekli eleman açığını kapatmak için Magic Life harekete geçti. “Kendi personelini kendin yetiştir” sloganıyla yola çıkan Magic Life, Ankara Üniversitesi ile birlikte yepyeni ve Türkiye’de ilk defa uygulanacak bir projeye imza atıyor.

 

Turizm sektöründe kalite ve verimi artırmak için Ankara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ve Magic Life’ın işbirliği ile gerçekleştirilen ”Turizm-Otelcilik ve Rekreasyon Mesleki Eğitim Sertifikalı Programı” start alıyor.  Bu proje çerçevesinde, otelcilik alanında mesleki eğitime yönelik potansiyel işgücü kaynaklarına ulaşmak ve eğitmek hedefleniyor. İstihdam yaratmanın yanı sıra mevcut insan kaynağını geliştirmek üzerine bir sistemin de hayata geçeceği proje, ücretsiz olarak bu sektörde çalışmak isteyen herkese açık olacak.

 

Magic Life ’ın eğitim ve sosyal sorumluluk politikası çerçevesinde bir yıldır üzerinde çalışılan proje 11 Şubat tarihinde start alacak. Magic Life’ın sponsorluğunda ve Ankara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nin kaynaklarının kullanıma sunularak değerlendirileceği projenin merkez üssü Antalya olacak.

 Tüm Türkiye’de turizmci aranıyor!

Ocak sonu itibariyle tüm Türkiye’ye dağılacak olan Magic Life insan kaynakları yöneticileri, turizm sektöründe çalışmak isteyen 18 yaş üstü lise ve ilköğretim mezunlarını seçmeye başlayacak. 1 Şubat itibariyle başlaması planlanan programın eğitim kampı ise Side Çolaklı’daki Ankara Üniversitesi’nin tesisleri olacak. 300 öğrencinin katılacağı sertifika programı, 12 haftası teorik, 24 haftası ise Magic Life’ın Antalya, Marmaris, Bodrum ve Sarıgerme’deki kulüplerinde gerçekleştirilecek stajla tamamlanacak. Magic Life’ın uzman insan kaynakları yöneticilerinin il il dolaşarak bu mesleği talep edenleri seçeceği projede sektöre nitelikli ara eleman gücü kazandırılacak.

 Projenin başarısına olan inancını dile getiren Magic Life Türkiye İnsan Kaynakları Müdürü Billur Yılmaz, turizm sektörünün nitelikli eleman ihtiyacına yönelik olarak Türkiye Direktörü Coşkun Özavnik liderliğinde, sosyal ve toplumsal bir proje geliştirdiklerine dikkat çekti. Yılmaz şöyle devam etti: ”Turizm sektörünün kanayan yarası haline gelen
eleman sorunu için uzun bir süredir araştırma halindeyiz. Öncelikle Ankara Üniversitesinin değerli yöneticileri ile fikrimiz paylaştık ve onlarda bizimle aynı heyecanı paylaştıklarını belirttiler. Bu sayede başta Rektör Prof. Dr. Nusret Aras ve yardımıcısı Sayın Prof. Dr. Mehmet Gürel olmak üzere, Sağlık  Kültür ve Spor Daire Başkanı Rüştü Güner, Beypazarı Meslek Yüksekokulu Müdürü Sayın Prof. Dr. İlhan Karaçal ve Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Müdürü Sayın Prof. Dr. Gülfem Ersöz ile birlikte çalıştık. Üniversite – sektör işbirliğinin gerçekleştirilerek kaynakların verimli hale getireceğimiz için çok mutluyuz.”

 

Ücretsiz Almanca dersi

Magic Life ve Ankara Üniversitesi arasında gerçekleştirilen anlaşma çerçevesinde bu yıl için ön büro, house keeping, servis, bar ve mutfak olmak üzere 5 alanda eğitim gerçekleştirilecek. Proje kapsamında bazı sınıflara TÖMER tarafından 120 saatlik hızlandırılmış Almanca dil eğitimi de verilecek. Programın % 75’ine devam zorunluluğu getirilirken, katılımcıların tüm konaklama, eğitim giderleri Magic Life tarafından karşılanacak.

 

Tesis çok, eğitimli eleman yok

Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Gülfem Ersöz, turizm açısından potansiyelimizin yapılan tesis ve işletmeler kadar bu tesislerde hizmet verecek elemanların nitelikleri ile eşdeğer olduğuna dikkat çekti. Ersöz, ”Turizm sektörünün önde gelen markalarından Magic Life ile Türkiye Cumhuriyetinin ilk üniversitesi olma ayrıcalığını taşıyan Ankara Üniversitesi’nin işbirliğinin turizm sektörü için son derece önemli olduğuna inanıyorum. Eğitimli profesyonellerin yetiştirilmesinin yanı sıra sektörler arası işbirliği, amaçların doğru değerlendirmesi ve de mezunlara istihdam alanları yaratma gibi pek çok olumlu katkı sağlayacak olan bu projede biz bölüm olarak, uzmanlık ve profesyonel yaklaşımla katkı sağlayacağız” dedi.

 

Eğitimli turizm çalışanlarının sektörde eğitim vermesinin önemine değinen Ankara Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanı Prof. Dr. Rüştü Güner, yıllardan beri dile getirilen üniversite ve sanayii işbirliğinin bu projeyle gerçekleştiğine dikkat çekti. Proje ile üniversitenin bilgi birikimini sektörde kullanılır hale getirileceğini vurgulayan Güner, şöyle devam etti: ”Tesisler çoğaldıkça kalifiye, eğitimli ve nitelikil eleman bulmak zorlaşıyor. Her ne kadar lüks ve yıldızlı oteller yapılsa da çalışanların niteliği güçlendirilmedikçe istenilen sonuca ve başarıya ulaşmak zorlaşacaktır. Bu nedenle bu projenin sektör adına bir başlangıç olduğunu düşünüyorum.”

 

Animasyon ekibi de yetişecek

Türkiye’de pek rağbet görmeyen animasyon-eğlence alanı da bu projeye dahil ediliyor. Projenin bir diğer etabında ise Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü mezunları, Magic Life kulüplerinde çalışmak üzere animatör olarak yetiştirilecek. Dağ bisikletçisi, tenis eğitmeni, çocuk gelişimi uzmanı, dansçı ve akrobatların yetiştirileceği proje Magic Life Viyana Merkez Eğlence Direktörlüğü ve Ankara Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü tarafından yürütülecek.

 

Ankara Üniversitesi ile yapılan anlaşmada çerçevesinde Magic Lifeçalışanlarına yönelik hizmet içi eğitimler de verilecek.

 

Sertifika programına katılmak isteyenler magiclifeacademy@magiclife.com  mail adresinden veya www.magiclifeacademy.com  web adresinden bilgi alabilir.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.