• BIST 11191.59
  • Altın 2631.343
  • Dolar 33.0454
  • Euro 36.2489
  • İstanbul 32 °C
  • Ankara 28 °C
  • Antalya 36 °C

Turist geliyor Istanbul Havalimanı’nda kayboluyor

Özkan Altıntaş

Yılbaşından bu yana İstanbul Havalimanında bir uçak dolusu turist kayboldu. Acenteler fellik fellik misafirlerini arıyor.
Acentelerle, turistler arasında adeta köşe kapmaca başladı. Olaylar 'laz fıkrasını" geçti...
Seyahat acenteleri isyan etti. İstanbul Havalimanında kepazelik yaşanıyor
İstanbul Havalimanı’nda “güvenlik mazereti” ile pankart açarak misafirlerini karşılama engellenmesi üzerine seyahat acenteleri İstanbul Havalimanı İşletmecisi, İGA’ya karşı isyan başladı.

Dünyanın hiçbir havalimanında olmayan uygulamayı protesto eden acenteler şikayet edecek yetkili aramaya başladılar.
Havalimanında başlatılan uygulama için 3 aydanberi düzenlenen toplantılarda seyahat acenteleri temsilcilerinin olmayışının kargaşa yarattığı söylendi.

İstanbul Havalimanı Mülki İdare Amiri İsmail Şanlı,
Uygulama Güvenlik Komisyonunda alınan karar gereği diyerek  şunları söyledi: “31 Aralık'tan itibaren, korsan faaliyetleri engellemek için artık elinde pankart kaldırarak, misafir bekleme uygulamasını sonlandırmış olacağız.
Yolcu karşılayıcılar, 31 Mart'a kadar (meeting lounge için) bir ücret ödemeyecek. Ondan sonrasında da ticaret amaçlı değil ama buradaki hizmetlerin karşılanması için bir katılım payı ödenmiş olacak... “

İstanbul Havalimanında “korsan faaliyet” denilince havalimanı güvenliğinin ne durumda olduğunu düşünmek gerekir.
Bu bize bir zamanlar bir Milli Eğitim Bakanı’nın “Mektepler olmasa milli eğitimi ne güzel idare ederiz” sözünü hatırlattı.
Ama burada bir fark var acenteler olmazsa turizm olmaz.
Bu noktada “devletin kolluk kuvvetleri ne işe yarar?” diye sorgulamak gerekiyor.


iGA’nın para hırsıyla uygulamayı oldu bittiye getirdiği belirten acenteler, “İGA’nin derdi acenteler İGA Pass dediği hizmeti satmak. Birine zorla mal satmak ilgili kanunlara göre suçtur.
Uygulamadan vazgeçilmezse İGA’yı savcılığa vereceğiz” dediler.

Seyahat acenteleri ‘güvenlik’ ve ‘hanutçu’ mazeretenin arkasında İGA’nın acentelerden para toplama gayreti olduğunu söylediler.
Nisan ayına kadar hizmet ücretsiz diyen İGA’nın 20 kişiye kadar 4 euro, daha fazlası için turist başına 8 euro istediği belirtildi.

İGA’nın “meeting lounge’” dediği yerde sadece 20 kişilik yer olduğunu, gelen yolcunun adının yazıldiği ekranda ise en fazla 20 kişinin adının sığdığını belirterek “Büyük iddialarla günde 150 bin yolcu gelecek denilen havalimanında kepazelik yaşanıyor. Acenteler yolcularını kaybediyor.

Yolcular kendi imkanları ile şehire gidip otellerine yerleşiyor. Transfer anlaşması olduğu için taksi paralarını acentelerden istiyorlar.

Öte yandan İstanbul Havalimanı’nda acenteler pankart açamayınca gelen misafirler ellerinde kendilerini karşılayacak acentenin adı yazılı pankartlarla terminalden çıkmaya başladılar.
Yetkililer susarken sorun içinden çıkılmaz hale gelmeye başladı.
 

Bu yazı toplam 6370 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.