• BIST 8063.75
  • Altın 1900.234
  • Dolar 28.922
  • Euro 31.8505
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 5 °C
  • Antalya 14 °C

Türel: Çevreyi korumalıyız-2

Türel: Çevreyi korumalıyız-2
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel :Çevrenin korunmadığı turizm destinasyonunun ömrünün uzun olamayacağını biliyoruz.

ÖZKAN ALTINTAŞ-TÜRKİYE TURİZM
ANTALYA
-Skal Türkiye’nin Antalya Aska Oteli’nde düzenlenen “Cevre ve Turizm” konulu paneli’nde konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel “Çevrenin korunmadığı turizm destinasyonunun ömrünün uzun olamayacağını biliyoruz. Doğanın insana , insanın doğaya ihtiyacı vardır. Çevreyi koruma kullanma için gözetmeliyiz” dedi.
Seyahat ve turizm sektörünün tüm kollarını bir araya getiren, 80 ülkede 500 kulüp ve 25 bin üyeye sahip tek uluslararası organizasyon olan SKAL International’in Türkiye üyeleri Antalya SKAL’ın ev sahipliğinde Aska Lara Otel’de toplandı. SKAL Türkiye Buluşması nedeniyle düzenlenen geniş katılımlı toplantıda sürdürülebilir turizm için çevrenin korunması ve kollanmasının önemine dikkat çekildi, Türkiye’nin bu konuda ileri adımlar attığı görüşü vurgulandı. Turizm Eski Bakanı ve TURAD Başkanı Bahattin Yücel’in yönettiği toplantıya , Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Skal International Dünya Başkanı Salih Çene, Antalya EXPO 2016 Genel Sekreteri Selami Gülay, TYD Başkan Yardımcısı ve Atılım Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. İbrahim Birkan, Nano Bilim, Teknoloji & Tıp Derneği ve Defne Tanıtım Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. İbrahim Uslu ile Turizm Bakanlığı Turistik İşletmeler Kontrolörler Kurulu Başkanı Enver Öncü konuşmacı olarak katıldı.

skal-antalya77.jpg
Antalya Büşükşehir beleriye Başkanı Menderes Türel, Dünya Skal Başkanı Salih Çene, Türkiye Skal Federasyonu Başkanı Dünya Skal Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Anapa, Münciye Çavuşoğlu

skal-deniz-anapa.20141121104626.jpg

DENİZ ANAPA:ÇEVREMİZİ YİTİRMEDEN KORUMALIYIZ

Türkiye Skal Federasyonu’nun düzenlediği Turizm Atölyesi Çalışması, Türkiye Skal Federasyonu Başkan ve Skal International Finans ve Projeler Sorumlusu Deniz Anapa’nın konuşmasıyla açıldı. Deniz Anapa “Çevremizi doğal olarak yitirmeden ve belki de onu daha da öne çıkararak sağlık ve estetik kavramların ışığında kurgulamak gerekir” dedi.

skal-antalya990.jpg

skal-katilim1.jpg

Daha sonra söz alan Antalya Büyükşehir belediye Başkanı Menderes Türel, Mexico City’de Dünya Skal başkanı seçilen Salih Çene’yi kutlayarak “Dünya başkanına sahip olabilme gururu bize yaşattı”dedi. Türkiye’nin çevre politikalarında son 12 yılda değişim yaşandığıni ve büyük şehirlerde doğalgaza dönüldüğünü söyleyen Türel “ Ülkemizde 900 bin hektar yeşil alan kazandırıldı. Türkiye yenilebilir enerji ve enerji verimi konusunda yeni hedefler koydu” dedi.

menderes-turel55.jpg

YEŞİL EKONOMİ VE YEŞİL ŞEHİRLER OLUŞUYOR

Menderes Türel konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Turizmde çevre korumaya karşı giderek duyarlı olmaya başlandı. Yeşil ekonomi ve yeşil şehirlerden bahsedilmeye başlandı. Organik gıda ve malzemelerden bahsediliyor. Çevre ve kalkınma birbirinin vazgeçilmez iki unsurudur. Ekonomik olarak zengileşip sonra çevreci politikalara geçelim.

turil-anapa.jpg
Deniz Anapa Menderes Başkan Türel'e Skal bardağı armağan etti

DOĞANIN İNSANA, İNSANIN DOĞAYA İHTİYACI VARDIR

Antalya’da sahillerde çevre koruma önlemleri aldık. Koruma kullanma devresi içinde sürdürülebilir bir anlayışla dikkat etmemizi gerekmektedir. İnsanın doğaya ihtiyacı vardır. Doğanın insana ihtiyacı yoktur. Ancak insan doğadan doğa insandan vazeçemez. Çevreyi koruma kullanma için gözetmeliyiz. “

SKAL Internaional’a 149 proje başvurusu
SKAL International Dünya Başkanı Salih Çene de, turizmin dünyada barış içinde faaliyet göstermesi amacıyla yola çıkan SKAL’a eko ve sürdürülebilir turizm konularında bu yıl 149 proje başvurusu geldiğini, en iyi projelerin ödüllendirildiğini, Türkiye’de de sürdürülebilir turizme ilginin her geçen yıl arttığını söyledi.

Avrupa’nın Yeşil Yıldız lideriyiz
Turizm Bakanlığı Turistik İşletmeler Kontrolörler Kurulu Başkanı Enver Öncü, 1993-1998 döneminde Türkiye’de 41 adet olan yeşil yıldızlı otel sayısının bakanlığın kampanyaları doğrultusunda 2008 yılından bu yana artarak 172’ye çıktığını, bu rakamın da bir Avrupa rekoru olduğunu söyledi. Yeşil yıldızı alan işletmelere devletin yüzde 12 oranında enerji desteği sağladığını ifade eden Enver Öncü, turistik işletme açarken, işletmenin sosyal katma değer yaratan unsurlar içermesine dikkat edilmesini önerdi.
Her yatırımın bir çevresel maliyeti olmalı

BİRKAN: YATIRIM MALİYETİ ÇIKARILMALI
TYD Başkan Yardımcısı ve Atılım Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. İbrahim Birkan da, yaptığı konuşmada dünyanın büyük bir çevresel tehdit altında bulunduğunu dikkati çekti, tarım ve sanayi devrimlerinden sonra dünyanın şimdi de olmak ya da olmamak dönemi yaşadığını söyledi. Prof. Birkan, Antalya’da artık otel yapılmamasını ve var olanların iyileştirilmesini istedi, sürdürülebilir turizm için her yatırımın bir çevresel maliyeti çıkarması gerektiğini kaydetti.
Amaç 100 ülkeyi EXPO Fuarı’na getirmek

GÜLAY: 8 MİLYON ZİYARETÇİ BEKLİYORUZ
Antalya EXPO 2106 Genel Sekreteri Selami Gülay, SKAL üyelerine “Çiçek ve Çocuk” temalı EXPO Fuarı projeleri konusunda bilgi verdi. Yüzde 95’i devlet destekli 1,3 milyar dolarlık bir yatırım hedeflenen ve 191 gün sürecek fuarı yaklaşık 8 milyon ziyaretçinin gezmesinin beklendiğini belirten Selami Gülay, amaçlarının 100 ülkeyi fuara getirmek olduğunu söyledi.

Defne üretim ve tüketimi teşvik edilmeli
Nano Bilim, Teknoloji ve Tıp Derneği ve Defne Tanıtım Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. İbrahim Uslu da konuşmasında defne bitkisinin Türkiye için önemine dikkat çekti, dünyanın defne ihtiyacının yüzde 95’ini Türkiye’nin karşıladığını söyledi. Ancak Romalılardan bu yana ülkemize hiç defne ağacı dikilmediğini belirten Prof. İbrahim Uslu, antibiyotiklerin yerini alacak kadar güçlü olan defne ağaçlarının koruma altına alınmasını istedi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.