• BIST 4.986,01
  • Altın 1055.324
  • Dolar 18.6291
  • Euro 19.318
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 15 °C
  • Antalya 21 °C

TTYD Başkanı Oya Narin: Hedefimiz 2033’te 120 milyar dolar gelir

TTYD Başkanı Oya Narin: Hedefimiz 2033’te 120 milyar dolar gelir
TTYD, “Turizmde Dönüşüm Senaryoları Raporu”nda turizmde dönüşüm gerçekleşirse  Türkiye’nin 2033 yılında 120 milyar dolara yakın gelir elde edebileceğini açıkladı. 

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
İSTANBUL- Türkiye Turizm Yatırımcılara Derneği- TTYD, “Turizmde Dönüşüm Senaryoları Raporu”nda turizmde dönüşüm gerçekleşirse  Türkiye’nin 2033 yılında 120 milyar dolara yakın gelir elde edebileceğini açıkladı. 
TTYD’nin kalabalık bir ekiple ileriye dönük hazırladığı senaryo hakkında bilgi veren TTYD Başkanı Oya Narin “Bu çalışmada yer verilen dönüşüm senaryolarının hayata geçirilmesi durumunda 2033 yılı itibarıyla gelen turist sayısı 104 milyona ulaşacak. Küresel daralmada Türkiye'ye yukarı taşıyacak tek sektör turizmdir. Türkiye turizm geliri 119 milyar doları ayacak, kişi başı turist harcaması ise 1150 dolara cıkacaktır. Ülkedeki işsizlik oranının yüzde 7.6’ya düşeceği ve yaratılan ek turism gelirinin dönemin GSMH artışını ortalama yüzde 1.6 yukarı çekeceği görülmektedir” dedi. " dedi.

GERÇEKÇİ SENARYOLAR
Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin ile TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski’nin ev sahipliğinde, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un açılış konuşmasını yaptığı etkinlikteiki kurumun işbirliğinde hazırlanan “Turizmde Dönüşüm Senaryoları Raporu” açıklandı. 2017 yılının Mayıs ayından bu yana üzerinde titiz bir çalışma gerçekleştirilen, turizmin çeşitlendirilerek ülke sathına ve 12 aya yayılması, kişi başı turizm gelirinin artırılması amacıyla hazırlanan rapor, gerçekçi analizler ve stratejik dönüşüm senaryoları içeriyor

oya-narin.JPG
Türkiye Turizm Yatırımcılara Derneği- TTYD’nin Conrad Oteli’nde yaptığı toplantıya Türkiye’nin tüm turizm yatırımcıları, STK temsilcieri ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’da katıldı.

TURİZMİN 12 AYA YAYILMASI
Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkan Oya Narin, ortaya konulan senaryolar dışında başka senaryolarında gündeme gelerek öngörülen rakamları daha yukarılara çekebilmesinin mümkün olduğunu söyledi. Oya Narin, verilen ışığında dönüşüm ihtiyacının temel eksenlerinin incelenmesine katkı ve öneride bulunmak yanında, turizmi tüm boyutlarıyla incelediklerini söyledi. 

İSTANBUL İKİ KATI TURİST ÇEKEBİLİR
Oya Narin şöyle devam etti: " Bütün senaryolar tanıtım ile bitmiyor. Daha ileri seviyelerde sürecektir. Gelirler büyüyor. Mobilite küreselleşmeyi geliştiriyor. Küreselleşme eko sistemi güçlendiriyor. Akdeniz çanağında rekabet büyüdü. herkes 35 yıldır Türkiye'nin yaptığı gibi yapıyor. Artık kişilere özel aktivite, teknik altyapı yetmeyecek. Uzun süreli kalmayı tetikleyen rezidanslar önem kazanıyor. 4 ve 5 yıldızlı oteller yeniden ele alınmalı. İstanbul'un kişi başına geliri tespit edilemiyor.  İstanbul'a 2018'de 20 milyon yabancı turist geldi.İstanbul bunun iki katına çıkaracak potansiyele sahiptir.

TÜRKİYE DÜNYADAN KOPABİLİR
 Türkiye elindeki imkanları kullanarak turizmde gerekli dönüşümü gerçekleştiremezse düşük bir rekabet düzeyi ile giderek dünya turizm trendlerinden kopabilir. Böyle bir kopmanın dolaylı ve doğrudan etkileri ise, milli gelire yaklaşık yüzde 10 düzeyinde katkı sağlayan turizm sektörünü zayıflatmakla kalmayacak, ülkenin kalkınma hızını da sınırlayan bir sorun haline gelecektir. İçinde bulunduğumuz dönemde, dünya ölçeğinde turizm gelirleri genel ekonomik büyümeden daha hızlı artıyor. Bu büyümede dünyada orta sınıfının büyümesi, refahın artması, iletişim, etkileşim ve ulaşımın hızla gelişerek yaygınlaşması ile bölgeler arası gelir dağılımının düzelmesi bulunuyor."

TURİZM ANA PLANI
TTYD başkanı Oya Nerin: Turizm çeşitlendirilerek tüm bölgelerde 12 aya yayılması ve turist başına harcamanın nicelik ve nitelik artışını sağlanacak. Yönetsel, fiziksel dönüşüm modellerini sunduklarını belirtti.
Oya Narin hazırlanan raporda, tanıtım straktejilerinin fiziksel mekan, zaman ve mali boyutları olan bir ‘turizm ana planı’ içinde ele alınması ve uygulanması gerektiğine dikkat çektiklerini bildirdi.

Bu haber toplam 5283 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.