• BIST 10471.32
  • Altın 2432.677
  • Dolar 32.5019
  • Euro 34.9628
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 25 °C
  • Antalya 26 °C

Tralleis çıkarılan eserle tanıtılıyor

Tralleis çıkarılan eserle tanıtılıyor
Tralleis Antik Kenti'nde kazı sezonunun sona ermesinin ardından bu yıl günışığına çıkarılan eserler, resim sergisiyle kamuoyuna tanıtılıyor.

AYDIN -Tralleis Antik Kenti'nde kazı sezonunun sona ermesinin ardından bu yıl günışığına çıkarılan eserler, Tralleis Antik Kenti Tanıtım ve Geliştirme Derneği tarafında düzenlenen resim sergisiyle kamuoyuna tanıtılıyor. İl merkezinde bulunan bir alışveriş merkezinde açılan sergide yer alan resimler, 10 aralık tarihine kadar vatandaşlar tarafından ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.
Dernek Başkanı Mehmet Sak açıklamasında, Tralleis Antik Kenti'nde 1996 yılından beri devam eden kazı çalışmaları ADÜ Arkeoloji Bölüm Başkanlığı tarafından yürütüldüğünü söyledi. Derneklerinin devam eden kazı çalışmalarına maddi manevi destek olmak amacıyla kurulduğunu belirten Sak, "Aydın'ın merkez ticari potansiyelinin Tralleis de olduğuna inanıyoruz. Çünkü önümüzdeki yıllarda ticaret odasının önderliğinde yapılan 'Gümrük Önü Projesi' İle Tralleis kenti kazıları ve Arkeoloji Müzesi bir bütün oluşturacaktır. Turizm acentelerinin günlük tur programına Aydın da bir gün gezme molası aldırma şansımız artmış olacak bu şehrin sokaklarında her gün en az 50 otobüs turistin gezmesi ve ekonomiye katkısı muhteşem olacaktır. Biz şehrimize ve ülke ekonomisine ve Dünya kültür mirasına Tralleis in kazandıracaklarının hayalini şimdiden görüyor ve herkesi destek vermeye çağırıyoruz." dedi.

 

Düzenledikleri resim sergisiyle Aydın halkının dikkatini antik kent kazılarına çekmeyi hedeflediklerini ifade eden Sak, şöyle konuştu: "Tralleis Türkiye için önemli bir kültürel varlıktır. Dernek olarak başta sivil toplum örgütleri olmak üzere kamuoyunun dikkatini çekmek için mücadele ediyoruz. Yaptığımız bilgilendirme sonrasında, Aydın Ticaret Odası yönetim kurulu üyeleri ortaya çıkarılan eserlerin muhafaza edileceği kazı evinin 56 bin YTL'lik maliyetini üstlendi. Ayrıca Aydın Sanayi Odası üyelerimizde derneğimize 2 bin 500 YTL maddi destek sağlamayı taahhüt etti."

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.