• BIST 1.385,610
  • Altın 493,14
  • Dolar 8,6350
  • Euro 10,1200
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 15 °C

TITC ile Türkiye, Hindistan’a yeniden güçlü şekilde döndü

TITC ile Türkiye, Hindistan’a yeniden güçlü şekilde döndü
Türkiyeden giden 30 turizmci, turun son ayağında “uyumayan şehir” denilen ve Hindistan film sanayinin kalbi olan “Bollywood”un bulunduğu Mumbai Four Seasons Hotel’de Hindistanlı seyahat acenteleri ile buluştu.

ÖZKAN ALTINTAŞ- TÜRKİYE TURİZM
MUMBAI (BOMBAY) / HİNDİSTAN
- Türk-Hindistan Turizm Konseyi -TITC önderliğinde Hindistan’ın 6 şehrinde road show yapan Türkiyeden giden 30 turizmci, turun son ayağında “Uyumayan şehir” denilen ve Hindistan filmin sanayinin kalbi olan “Bollywood” un bulunduğu Mumbai Four Seasons Hotel’de Hindistanlı seyahat acenteleri ile buluştu. Maharashtra eyaletinin başkenti Mumbai’de düzenlenen workshop’a 300’ü aşkın Hindistanlı seyahat acentesi katıldı.

mumbai-ws-003.jpg
bombay-ws.JPG
titc-bombay-001.JPG

TITC Kurucu Başkanı Emin Çakmak, “12’ince kez düzenlediğimiz Hindistan road show’unda amacımıza ulaştık. 6 şehirde 1000’i aşkın Hindistanlı acente ile buluştuk ve Türkiye’yi yeniden tanıtma fırsatı bulduk. Bu etkinliklerimizi artırarak sürdüreceğiz. Hindistan pazarı Türkiye için çok önemlidir. Çünkü Hintli turist Türkiye’yi seviyor. Türk halkı da Hindistan’I seviyor. Bu iki ülkenin arasındaki iletişim turizmdeki artışı önemli sayıda etkileyecektir. Bu etkinlik TITC ile Türkiye’nin Hindistan’a yeniden güçlü şekilde döndüğünü gösteriyor”dedi.

titc-bombay-002.JPG
bombay-ws-001.JPG
bombay-ws-002.JPG

TANITIMLAR DAHA SIK YAPILARAK TÜRKİYE ALGISI ÖNE ÇEKİLMELİDİR
Toplantıların son ayağında ise road show’a katılan Türk turizmciler bir araya gelerek başarılı bir çalışma yaptıklarını belirttiler. Türk turizmciler Hindistan’ın 6 şehrinde düzenlenen workshoplar Hindistanlı seyahat acentelerinin büyük ilgisini çekti ve “Türkiye Hindistan’a yeniden ve güçlü bir şekilde döndü’ şeklinde algı oluştuğunu söylediler.
Katılımcı turizmciler bu çalışmanın bu yıl ve önmüzdeki yıl Türkiye’ye gelecek Hindistanlı turist sayısında önemli bir artış kaydedeceğini söylediler.
Ayrıca bu gibi tanıtımların daha sık olarak bakanlık, acenteler, oteller, havayolları ve sivil toplum kuruluşları ile yapılarak her seferinde Türkiye’nin algısının bir adım daha öne götürüleceği belirtildi. Hindistanlı acentelerin Türkiye’yi iyi tanıdıkları ve bir çok detayları sorduklarını belirtenler ise “Türkiye’yi giderek iyi tanıyan bir pazarda, daha güçlenmek için daha çok olmalıyız, daha çok tanıtım yapmalıyız” dediler.
Ayrıca Kuzey Kıbrıs’tan gelen otel ve acente yöneticileri, dünyaya kapalı KKTC’nin turizmde Hindistan pazarına açılması için bir yol çizilmesi gerektiği konusunda görüş bildirdiler.

bombay-ws-003.JPG

ÖNEMLİ KATILIM OLDU
TITC Kurucu Başkanı Emin Çakmak önderliğinde düzenlenen “Turkey Rodashow in India 2019” etkinliğinde TC Mumbai Başkonsolosu Tolga Kaya, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yeni Delhi Müşaviri Deniz Ersöz, Hindistan Global Tourism Council Trust Başkanı İqbal Mulla, TITC Hindistan Danışmanı Parmod Sahni ile TC Kültür ve Turizm Bakanlığı Kokartlı Rehberi Koray Yalkut yer aldı.

bombay-ws-008.jpgTITC Kurucu Başkanı Emin Çakmak, Hindistan’dan Türkiye’yeturist gönderecek acenteler için Vfs Global ve Gateway’in vize kolaylığı sağladığını anlattı. Ayrıca IndiGo Havayollarının Türkiye’ye başleteceği seferlerin iki ülke arasındaki turizm işbirliğine önemli katkıda bulunacağını belirtti.

bombay-004.jpg
bombay-005.jpgDaha sonra TC Mumbai Başkonsolosu Tolga Kaya ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Yeni Delhi Müşaviri Deniz Ersöz’de iki ülke arasındaki turizm çalışmalarında Hindistanlı seyahat acentelerine her türlü kolaylığı göstereceklerini söylediler.

bombay-006.jpgHindistan Global Tourism Council Trust Başkanı İqbal Mulla, Emin Çakmak ile yıllara dayanan dostlukları bulunduğunu belirterek iki ülke arasındaki turizmin gelişmesinde birlikte çalışmalarının büyük payı olduğunu belirtti.
bombay-007.jpg
bombay-ws-001.jpg
bombay-ws.jpg

bombay-ws-002.jpg

bombay-ws-003.jpg

bombay-ws-004.jpg

mumbai-ws.jpg
mumbai-ws-001.jpg
mumbai-ws-002.jpg
bombay-ws-006.jpg
bombay-ws-007.JPG
bombay-ws-008.JPG
bombay-ws-009.JPG
bombay-ws-010.JPG
turk-hindistan-turizm-konseyi--titc-.JPG
turk-hindistan-turizm-konseyi--titc--001.JPG
turk-hindistan-turizm-konseyi--titc--002.JPG
turk-hindistan-turizm-konseyi--titc--003.JPG
turk-hindistan-turizm-konseyi--titc--004.JPG
turk-hindistan-turizm-konseyi--titc--005.JPG
turk-hindistan-turizm-konseyi--titc--006.JPG
turk-hindistan-turizm-konseyi--titc--007.JPG
turk-hindistan-turizm-konseyi--titc--008.JPG
turk-hindistan-turizm-konseyi--titc--009.JPG

TÜRKİYE’DEN ÖNEMLİ KATILIM

Türkiye’den gelen heyette Ahmet Aras - Dubb Indian Restaurant, Batuhan Yıldız, - The Bodrum Paramount Hotels & Resort, Figen Albayrak- Nexa Travel, Ahmet Yıldız - Lujo Hotel, Eda Başaran - Crystal Concepts, Ersan Atsür - Orion Turizm, Tuba Çiçek – Titanic Hotels, Mustafa Onat -Titanic Mardan Palace, Ünal Kırmıç -Eren DMC, Serkan Arıkan -Kaya Palazzo Girne, Burak Karademir -Kaya Palazzo Belek, Cem Paşaoğlu, Suhail Siddiqu i-Mercan Turizm, Serdar Kara -Global Connect Travel, Erdem İpekçi -Peker Hospitality Services, Aydın Aydıncı - Nikki Beach Resort &Spa Bodrum, Haydar Akçay -Global Concept Girne, Çağrı Acar -Elexus Hotel Girne, Mehmet Kutlay -Rixos Hotels, Tufan Yağdelen -R2D2 Travel, Zeynep Arzu Toros - Platinum Business Aviation Services by Çelebi 

turk-hindistan-turizm-konseyi--titc--001.jpg

turk-hindistan-turizm-konseyi--titc-.jpg

bombay.jpg

BOMBAY HAKKINDA

Bombay, daha önce Bombay olarak bilinen Hindistan'ın ticari başkentidir. Mumbai, hiç uyumayan şehir olarak anılır. Ünlü yazar. Salman Rüşdi, bir keresinde şöyle diyor: “Çocuğu Bombay'dan götürebilirsin; Bombay'i çocuktan çıkaramazsınız. Mumbai, ismini popüler bir tanrıça tapınağından aldı - Mumbai'deki Bori Bunde'de bulunan Mumba Devi Mandir.
Bombay, Hindistan’ın en büyük şehirlerinden birisidir. Hindistan’ın batısında yer alan şehir, Maharaştra Eyaleti’nin başkentidir. Ülkenin ikinci, dünyanın ise dokuzuncu önde gelen en büyük ülkelerinden birisidir. Nüfusun kalabalığı açısından dünyanın ilk 10 şehirlerinden birisi olan Bombay, bugün yaklaşık 21 milyonluk bir nüfusa sahiptir. Nüfusun çoğunluğunu Hindu, Maharatalar, Müslümanlar, Hristiyanlar, Marathice, Sihler ve Partlar oluşturmaktadır.

Daha önceki adı Bombay olan şehrin adı İngilizler tarafından Mumbai olarak değiştirilmiştir. 16. yüzyılda Portekizliler tarafından işgal edilen şehir “Güzel Körfez” anlamına gelen “Bom Bahai” olarak adlandırılmıştır. Fakat 1661 tarihinde İngilizlerin eline geçen şehrin adı, Bombay olarak değiştirilmiştir. Süveyş Kanalı’nın açılması ve aktif olarak kullanılması ile beraber ticaret açısından büyük bir öneme sahip olan Bombay, bu tarihten sonra oldukça yoğun göçler almaya başlamıştır. Günümüzde ise Bombay şehir adı Hint Tanrıçası Mumba’dan türetilerek Mumbai olarak değiştirilmiştir fakat Türkçe'de Bombay olarak kullanılmaya devam edilmektedir.

bombay-010.jpgbombay-011.jpgBOMBAY’I GEZMEK
Bombay’da turist olarak yapabileceğiniz birçok aktivite mevcuttur. Şehrin tarihi geçmişi ile ilgilenenler kültürel gezilerle şehri yakından tanıyabilir, spor tutkunları Girgaum Chowpaty’de su sporları etkinliklerine ya da Bombay’ın renkli festivallerine katılabilir. Her kesimden insan tanıyabileceğiniz Bombay, kültürel zenginliklerin sunulduğu şehirlerden birisidir. Bombay’a gittiğiniz zaman özellikle görmeniz gereken yerler arasında Gateway of India, Gandhi Müzesi, Viktorya Terminali, Churchgate, Chowpatty Plajı, Hacı Ali Camii, Fil Mağaraları, Flora Çeşmesi ve Asma Bahçeleri yer almaktadır.

FILM ŞEHRI
Film City, Bollywood'un kalbi olan Mumbai'nin büyük bir film stüdyosudur. Kameraların arkasında olanlara takıntılıysan, Film Şehri'ni ziyaret etmelisin. Film City, yerliler ve turistler arasında önemli bir turistik yer. Film şehri çok sayıda bahçeyi, gölleri, ekipman odalarını, setleri ve diğerlerini kapsıyor.Bombay’ı ziyaret edecek olan kişiler, şehrin aslında doğu ve batı olarak ikiye ayrıldığını görecektir. Film sektörünün oldukça geliştiği şehirde, birçok Hint filmi çekilmekte ve bu sayede televizyon endüstrisi de gelişmektedir. Bu sebeple günümüzde “Hindistan’ın Hollywood’u” olarak bilinmektedir.

gate-of-india.jpgGATE OF INDIA (HINDISTAN KAPISI)
Hindistan’a sadece gemi ile ulaşmanın mümkün olduğu dönemde ilk gelinecek yer Bombay Limanı idi. Bu sebepten dolayı da buraya Hindistan’ın Giriş Kapısı adı verilmiştir. Buradaki anıt İngiltere Kralı V. George’un anısına 1924 yılında inşa edilmiştir. Mimari olarak 16. yüzyılın Gujarat İslam sanatı örnekleri kullanılarak inşa edilmiştir.

Bu anıtın yer aldığı Apollo Bunder Meydanı yerli yabancı birçok kişinin buluşma noktasıdır diyebiliriz. Çevredeki yapıların da bu mimari bütünlüğe uyum sağlıyor olması oldukça dikkat çekmektedir. Hindistan’ın bağımsızlığını kazanmasıyla bu kapıdan giden İngiliz birlikleri Bombay’ın özgürlüğe kavuştuğunu gösterir. Bugün ise bu kapı, Bombay’ın özgürlük sembollerinden birisi olma özelliğini taşımaktadır.

MAHA LAXMI TAPINAĞI,
Malabar Tepeleri’nin aşağısında sahil şeridini takip ederek direk önüne çıkabileceğiniz Maha Laxmi Tapınağı, Bombay’ın önemli simgelerinden birisidir. Kelime anlamı ile Laxmi, adını zenginlik tanrıçasından almıştır. Tapınağın hem içini hem de dışını gezmelisiniz. İçi zaten çok etkileyici olan tapınağın dış kısmında da duvara para yapıştırılma gibi bir inancın olduğunu göreceksiniz. Duvara para yapıştırmanız için size bunu sunan birçok kişi tapınak çevresinde beklemektedir. Bu inanca göre koyduğunuz para duvara yapışırsa size uğur ve şans getirecektir.

Tapınağın içerisinde fotoğraf çekmenin kesinlikle yasak olduğunu gitmeden önce aklınızda bulundurmanız gerekmektedir. Bu konuda oldukça hassas olan Bombay halkı, bir nevi hane sayılan ibadethanelerinin içerisinde olup biteni dışarı yansıtmaktan pek hoşlanmadığı için böyle bir yasağın olduğu görülmektedir.

bombay.pngVIKTORYA TERMINALI
Viktorya Terminali olarak bilinen tren istasyonu, Hindistan’ın en önemli mimari yapılarından birisidir. Gotik Viktoryen mimari de yapılan bu eser, 2004 yılında UNESCO tarafından koruma altına alınmış ve Dünya Miras Listesi’ne dâhil edilmiştir. Yapıda ahşap oymacılığı, çini, demir ve pirinç süslemeler dikkat çekmektedir. Hindistan’ın tren istasyonlarının başlangıç noktasıdır ve günümüzde 3 milyon kişi tarafından kullanılmaktadır.

bombay-012.jpg1887 yılında Kraliçe Victoria Golden tarafından açılışı yapılan Victoria Terminali, Kraliçe Victoria’nın tahta çıkışının anısına yapılmıştır. Mimar İngiliz Frederick William Stevens tarafından yapılan bu yapının yapım süresi yaklaşık 10 yıl sürmüştür. Genel olarak yapının planı ise Hint saray mimarisine oldukça yakındır. Chhatrapati Shivaji Terminus bölgesinde bulunan terminali istediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

mumbai.jpgELEPHANTA CAVES (FIL MAĞARALARI)
Hindistan’a giriş kapısına 1 saat uzaklıkta bulunan Fil Mağaraları’nın MS 450 – 750 yılları arasında yapıldığı düşünülmektedir. Mekânın içerisinde bulunan heykeller oldukça ilginç bir yapıdadır. Ada üzerine yapılmış olan bu heykeller, Portekizlilerin eline geçince Fil Mağarası olarak adlandırılmıştır. Bugün mekâna ait birçok parça Victoria Gardens Müzesi’nde sergilenmektedir.

Adaya hâkim olan Portekizliler, birçok heykeli parçalamışlardır fakat Shiva heykelini fark edemeyen Portekizliler buna dokunmamışlardır. Bu durum da halk tarafından Shiva heykelinin kutsanmasına sebep olmuştur. Bu efsane adayı ziyaret etmek isteyenler 100 rupi karşılığında teknelerle buraya ulaşabilirler. Tekneden indikten sonra mağaraların bulunduğu yere ulaşmak için uzunca bir yol kat etmeniz gerekir. Fakat yaşlı turistler için taht hizmeti verilmektedir.

gate-of-india-001.jpgCHOWPATTY BEACH
Bombay’ın tam merkezinde bulunan ve bir dönem yoğun turist alan Chowpatty Plajı, günümüzde kirlilik sebebi ile denize girmek açısından pek tercih edilmemektedir fakat bu deniz kıyısında yapılan etkinlikler oldukça dikkat çekmektedir. Hint yaşam tarzını burada görebileceğiniz bu kıyı şeridi, çocukların katılımı ile daha da şenlenmektedir.

Chowpatty Plajı’nda yapılan cambaz gösterileri, Hint dansları, yerel dondurma satıcıları bu plajda oldukça renkli görüntüler oluşturmaktadır. Her zaman canlılığını koruyan ve çok renkli görüntülere sahne olan bu plajda her yıl temmuz ayında Ganesh Chaturti Festivali gerçekleştirilmektedir. Bu festivalde fil kafalı Tanrı Ganesh’in maketleri denize indirilerek bir takım gösteriler düzenlenmektedir. Ayrıca kumsalda birçok çocuğun Hint kültürünü tanıtıcı etkinlikler düzenlediğini de görebilir ve Hint kültürünü bu sayede daha yakından tanıma fırsatını yakalayabilirsiniz.

haci-ali-camii-bombay.pngHACI ALI CAMII
Müslüman bir derviş olan Hacı Ali’nin mezarının bulunduğu Hacı Ali Camii, her yıl binlerce kişinin gelip dua ettiği ibadethanelerden birisidir. Günümüzde ise Bombay’ın sembollerinden birisidir. Ada şeklinde inşa edilmiş olan cami, oldukça etkileyici bir yapıya sahiptir. Cami’nin adını aldığı Hacı Ali denize düşerek hayatını kaybetmiştir.
Birçok kişi tarafından ermiş olduğuna inanılan Hacı Ali’nin, ölümünden sonra Mekke’de görüldüğü ile ilgili rivayetler vardır. Cami’ye girmek isteyenlerin uzunca kuyruk oluşturmuş dilencileri aşmaları gerekmektedir. Ayrıca türbenin bahçesinde Qavvali müzikleri çalan bir müzik grubu da bulunmaktadır. Her gün saat 06.00 – 22.00 saatleri arasında bu ibadethaneyi ziyaret edebilir, İslam sanatına dair farklı dokuları yine bu camide keşfedebilirsiniz.

ASMA BAHÇELERI
1881 yılında yapılan Asma Bahçeleri, Malabar Tepelerinin üstünde bulunmaktadır. Asıl ismi ise Firuz Şah Mehta Bahçeleri’dir. Bu bahçeler adını Bombay’ın sulama sistemini kuran ve bu bahçelerin yapımında büyük katkısı olan kişiden almaktadır. Bu bahçeler tepeden şehri kuşbakışı izleyebileceğiniz en özel ve güzel yerlerden birisidir. Daha önceden bahsettiğimiz Bombay şehir merkezini ve Chowpatty Plajı’nı da buradan görebilirsiniz.

Asma Bahçeleri’nde, botanik park içerisinde birçok bitki çeşidine rastlayabilirsiniz. İngilizce ve Latince isimlerin yazıldığı ve en incelikli detayların düşünüldüğü bu bahçede dinlenebilir ve kitap okuyabilirsiniz. Tam bir doğa harikası olan Asma Bahçeleri, sizi şehrin gürültüsünden uzaklaştırmakta ve sakinliği sizlere sunmaktadır. Şehir merkezine yakın olması da buraya ulaşım açısından büyük bir avantaj sağlamaktadır.

CHURCHGATE
Şehrin merkezinde bulunan Churchgate, Maharshi Karve Caddesi’nde bulunmaktadır. Churchgate, Bombay’ın en merkez ve işlek finans merkezlerinden birisidir. Ticaret ve finans işlerinin yoğunlaştığı Chuchgate, adını eski tren istasyonundan almaktadır. 18. ve 19. yüzyılda inşa edilmiş olan Bombay, üç kapı ile çevrilmiş bir şehirdir. Bu kapılardan birisi de Churchgate’dir. Kapı adını Thomas Cathedral Mumbai’den almaktadır.

Birçok önemli yapıyı içerisinde barındıran Churchgate, önemli finans merkezi olan Nariman Point’e de oldukça yakındır. Bunun yanında Marine Drive ve Mumbai Üniversitesi de yine bu bölge üzerinde konumlanan önemli yerler arasındadır. Her yıl birçok turiste ev sahipliği yapan Churchgate, birçok filmin çekildiği ünlü mekânların da başında gelmektedir.

bombay-001.pngFLORA FOUNTAIN (FLORA ÇEŞMESI)
Fashion Caddesi üzerinde konumlanan ve güney Bombay’a yakın olan Flora Fountain, Bombay’daki en güzel yerlerin başında gelmektedir. Çevresinde çok ucuz kıyafet ve hediyelik eşya dükkânları bulunan Flora Fountain yakınlarında ikinci el eşyalar da satılmaktadır. Keyifle hem alışveriş yapabileceğiniz hem de dinlenip serinleyebileceğiniz çeşme, Bombay’da güzel bir gün geçireceğiniz yerler arasındadır.

1864 yılında inşa edilen Çeşme’nin tarihi Roma mitolojisine dayanmaktadır. Roma mitolojisindeki Çiçek ve Bahar Tanrıçası Flora, bu çeşmenin adının konulmasında ilham kaynağı olmuştur. Çok farklı bir mimariye sahip olan bu çeşme, Neo Klasik ve Gotik mimarinin izlerini taşımaktadır. Görenleri kendine hayran bırakan bu tarihi kalıntı Bombay’a geldiğinizde uğramadan ayrılmamanız gereken yerlerin başında gelmektedir.

gate-of-india-001.pngGANDHI MÜZESI
Dünyadaki en önemli liderlerden birisi olan Mahatma Gandhi’nin evi olan Gandhi Müzesi Bombay’daki en önemli müzelerden birisidir.1917 – 1934 yılları arasında Gandhi’nin yaşamış olduğu olduğu bu ev, önemli bir lider olan Gandhi hakkında birçok bilinmedik bilgiyi sizlere sunuyor.

Laburnum Caddesi üzerinde bulunan müze, önemli belgelerin, eşyaların ve fotoğrafların sergilendiği tarihî bir dokuya sahiptir. Her gün saat 10.00 – 17.00 arasında dileyenler müzeyi ziyaret edebilir. Bu efsane liderin nasıl yaşadığını merak edenler bu küçük, sade ve dopdolu bilgiler içeren müzeyi mutlaka ziyaret etmelidir. Fakat şunu da belirtmeliyiz ki resmi günlerde müze ziyaretçilere kapalıdır ve bu sebeple bu müzeyi ziyaret etmeden önce rotanızı buna göre organize etmenizi tavsiye ederiz. Gitmeden önce resmi günler içinde bulunup bulunmadığınızı mutlaka kontrol etmenizi öneririz.

Bu haber toplam 3691 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.