• BIST 1.401,060
 • Altın 488,61
 • Dolar 8,6030
 • Euro 10,0850
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 19 °C

Titanic Deluxe Bodrum Hotel'i alevler sardı

Titanic Deluxe Bodrum Hotel'i alevler sardı
Orman arazisi içinde bulunan Bodrum Güvercinlik’te bulunan Titanic Deluxe Bodrum Hotel’i alev çemberi sardı

ZAFER BAYKAL - TÜRKİYE TURİZM
BODRUM- 
Türkiye eş zamanlı olarak 53 noktada orman yangını şeklinde çıkan felaketle cayır cayır yanarken, yangınlar  yaşam alanlarındaki binalara zarar verirken, artık turizm tesislerini tehdit etmeye başladı. Bodrum Güvercinlik’te bulunan Titanic Deluxe Bodrum Hotel’de alevlere teslim oldu. Rüzgarın da etkisiyle kısa sürede geniş bir alana yayıldı. Oteller bölgesi olan bölgede, otel çalışanlarının da otelden çıktığını ve güvenli alanlara geçtiği görüldü. Yangın oldukça büyük alana yayıldı

"OTELLER BÖLGESİ OLDUĞU İÇİN OLDUKÇA ÖNEME SAHİP"
Milas-Bodrum sınırında bir yer. Güvercinlik Mahallesi'nde bulunuyor, burada çok büyük 5 yıldızlı oteller var. Oteller bölgesi olduğu için oldukça öneme sahip bir yer. Çok sayıda aracın bölgeye gittiğini görüyorum. Alevler şezlonglara kadar ulaşmış durumda. Teknelerdeki vatandaşlar da panik halinde. Tatilciler söndürme çalışmalarını izliyor...

bakanlar-001.jpgBAKAN KURUM: TAŞINMA VE KİRA YARDIMI YAPILACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Manavgat'taki yangın hakkında, "Yangının söndürüldüğü alanlarda hasar tespit çalışmalarını başlattık." dedi. Bakan Kurum, "Devletin tüm imkanları Antalya'mız için, Manavgat'ımız için seferber edilmiş durumda. Tüm ekiplerimiz sahalarda. Vatandaşlarımıza taşınma ve kira yardımı yapacağız." sözlerini kullandı.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: LOJİSTİK MERKEZİ OLUŞTURULDU

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Vatandaşlarımıza yardımları zamanında ulaştırmak için AFAD'ın koordinasyonunda bir lojistik merkezi oluşturuldu. 6 noktada Kızılay sıcak yemek servisi yapıyor, diğer giyecek gibi acil ihtiyaçların karşılanması için muhtarlarla bir iletişim ağı oluşturuldu." diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Vatandaşlarımızın bu zor şartlarda yanında olmak için elimizden geleni yapıyoruz. Türkiye'nin her yerindeki yangınları takip ediyoruz. Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla ilgili kurumlarımızın yöneticilerini de yönlendirmiş bulunmaktayız" dedi.

titanic-bodrum-004.jpgtitanic-deluxe-bodrum-hotel’-001.jpgMuğla'da Bodrum ilçesi sınırlarına yakın Meşelik Mahallesi'ndeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Alevler 5 yıldızlı bir otelin iç bölümüne sıçradı. Bazı tekne sahipleri, karadan ulaşımın zor olduğu bölgedeki otellerde kalan turistlerin tahliyesi için destek verdi. Ekipler bölgeye sevk edilirken yangını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor. Bakan Pakdemirli, "Bodrum Güvercinlik'te bir otel tahliye ediliyor" dedi.

titanic-deluxe-bodrum-hotel’.jpg
titanic-deluxe-bodrum-hotel.jpg
titanic-bodrum-006.jpg
Bodrum'da alevler 5 yıldızlı oteli sardı! Vatandaşlar denizden tahliye edildi..

bodrum-yangin.jpg

Jandarma ekipleri, sahildeki tatilcileri tedbir amacıyla bölgeden uzaklaştırdı. Bazı tekne sahipleri, karadan ulaşımın zor olduğu bölgedeki otellerde kalan turistlerin tahliyesi için destek verdi. Ters esen rüzgar nedeniyle söndürme çalışmalarında güçlük yaşandığı bildirildi.

"YANGININ BOYUTU BÜYÜK GÖRÜNÜYOR"
Şu anda havadan müdahale göremiyorum, yangın yeni başladı. Çok sayıda ekip bölgeye ulaştı, hava araçları da bölgeye sevk edildi. Oteller bölgesi yakın bir alanda ancak yangın geniş bir alana yayılmış durumda. Yangının boyutu büyük gibi gözüküyor.

"ALEVLER OTELE SIÇRADI"
5 yıldızlı bir otele çok yaklaştı yangın. İç bölümüne de bir miktar sıçradı. Şu anda otelde bulunan tatilciler sahil kısmından alınarak güvenli bölgeye alınıyor.

ALEVLER 2 OTELİN BAHÇESİNE KADAR DAYANDI
Muğla'nın Milas ilçesinde, ormanlık alanda yangın çıktı. Bölgeye sevk edilen ekipler, yangına müdahale ederken, alevler 5 yıldızlı 2 otelin bahçesine kadar dayandı.Meşelik Mahallesi, Kuyucak mevkiindeki çam ağaçları ile kaplı ormanlık alandan saat 14.30 sıralarında yangın çıktı. Oteller bölgesine yakın bir bölgede çıkan yangın, kısa sürede geniş bir alana yayıldı. Alevler bölgedeki 5 yıldızlı 2 otelin bahçesine kadar dayandı. Alevlere 8 arazöz ve 6 itfaiye aracı ve 40 orman işçisi ile müdahale edildi. İş makineleri ile da ormanlık alanda yol açma çalışmaları sürüyor.

titanic-deluxe-bodrum-hotel’-002.jpgTartışmalı bir şekilde orman arazisi içine, doğal yapıya uygun olması için tamamiyle ahşap malzeme ile yapılan otel orman yangınından kendini kurtaramayarak cayır cayır yanmaya başladı.
Bodrum ilçesi sınırlarına yakın Meşelik Mahallesi'ndeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Bölgeye Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ile Büyükşehir Belediyesi yangın söndürme ekipleri sevk edildi.
Yangın giderek yayılırken bölgeye gelin itfaiye ekipleri çam ormanlarını söndürmenin zor olduğunu belirterek, ormanın içinde yer alan oteli kurtarmanın imkansız olduğunu bildirdiler.

titanic-bodrum-007.jpg
titanic-bodrum-005.jpg
titanic-bodrum-002.jpg
titanic-deluxe-bodrum-hotel-001.jpg

09.07.2020 tarihinde o tarihte Habertürk yazarı Sevilay Yılman bölge ile ilgili olarak şu yazıyı yazmıştı.

titanic-deluxe-bodrum-hotel-003.jpg

Ne yapalım? “Yandı, bitti, kül oldu!” deyip kulağımızın üzerine mi yatalım?

09.07.2020 - 08:53 Güncelleme: 09.07.2020 - 21:56

Dün kaleme aldığım yazı ortalığı bayağı bir karıştırdı

Yazının muhatapları tek tek arayıp kendi cephelerinden 2007 yılında yaşanan Güvercinlik’teki yangını ve yangına dair hikayelerini aktardı.

Orman Genel Müdürlüğü Basın Müşavirliği'nin sözlü ve sonrasından tarafıma ilettiği resmi kurum açıklamasından bahsedeceğim...

Ama ondan önce bir noktaya önemle dikkat çekmek istiyorum izninizle…

Arşivleri taradığınızda sizler de göreceksiniz ki, 2007 yılında yaşanan yangının sabotaj olma ihtimali dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından da dile getiriliyor…

Henüz siyasette değilken, İstanbul Teknik Üniversitesi’nde akademisyen olarak görev yaparken tanışıklığımız olan Eroğlu’nun mesleğine olan sadakatine, ehliyetine ve sezgilerine çok güvenirim.

O yüzden yangının yaşandığı bölgede helikopter ile yaptığı incelemeler sonrası beraberindeki gazetecilere; “bölgenin kasten yakılmış” olduğuna dair yapmış olduğu açıklamalarını da ciddiye alırım.

Eroğlu ile dün uzun bir görüşme yaptım.

Ve dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın’la da…

O görüşmelere dair detayları da aktaracağım daha sonra…

Ama dönemin sorumlu bakanının bile yangının sabotaj olduğundan şüphe edip bunu açıkça dile getirmesine...

Dönemin Orman Bölge Müdürü’nün; “Yanan tüm bölge aynen ağaçlandırılacak ve asla imara açılmasına müsaade edilmeyecek!” demesine...

Dönemin Turizm Bakanı’nın; “Bir çivi bile çakılmasına göz yummam!” salvosuna rağmen...

Orman Genel Müdürlüğü’nün bugünkü mevcut yönetiminin; “Kapanmış bir konuyu ısıtıp yeniden gündeme taşıyarak ne yapmaya çalışıyorsunuz?” diyerek tuhaf bir reaksiyon göstermesinin nedenini anlayamıyorum!

Ne yapalım yani?

Sormayalım, sorgulamayalım da; “Yandı, bitti, kül oldu nasılsa!” deyip kulağımızın üzerine mi yatalım!

Neyse…

OGM’nin tarafıma ilettiği açıklamayı aynen paylaşıyorum sizlerle:

"Habere konu alan, Muğla ili Milas ilçesi Güvercinlik köyü Güvercinlik Koyu Turizm Merkezi, Bakanlar Kurulunun 11/09/1987 tarih ve 87/12106 sayılı kararı ile ilan edilmiş ve 25 Eylül 1987 tarih 19585 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır. Turizm Merkezi içinde kalan alanın bir bölümü Bakanlığımızın 12/08/1991 tarih ve 1742 sayılı olurları ile Turizm Bakanlığı adına tahsis edilmiştir. Kültür ve Turizm Bakanlığı ihaleye çıkarak otel yapımına izin verilmiştir. Bu izinler verildikten sonra 2007 yılında Güvercinlik’te meydana gelen orman yangınında 223,00 hektar alan zarar görmüştür. MİA Turistlik Tesisler A.Ş. adına tahsisi yapılan 8,4 hektarlık alanın yaklaşık olarak 2,9 hektarlık kısmı yangından etkilenmiştir."


titanic-deluxe-bodrum-hotel-002.jpgGördüğünüz üzere Orman Genel Müdürlüğü’ne göre yangınla söz konusu otel inşaatının bir alakası yok!

Konuyla ilgili daha önce yer alan basın açıklamalarına dikkatimi çeken OGM’ye göre Güvercinlik Koyu 11/09/1987’de Bakanlar Kurulu tarafından Turizm Merkezi olarak ilan edilmiş.

Ve 1991 yılında da bu alanın içinde kalan bir bölümü Turizm Bakanlığı adına tahsis edilmiş.

Onlar da ihale yaparak bu alanda bir otel yapımına izin vermiş.

OGM’nin bu açıklamaları doğru!

Ancak eksikler var.

Bu eksiklerini tamamlayayım şimdi…

Evet, Güvercinlik Koyu 1987 yılında Turizm Merkezi olarak ilan edilmiş! Ve sonrasında da yani 1991 yılında bir kısım alan -ki yangının çıktığı bölgenin içinde olan bir alan bu- otel yapılması için bakanlık tarafından bir firmaya tahsis edilmiş...

Ancak yıllar boyu tek bir çivi dahi çakılamamış!

Neden?

Çünkü hatırlayan olacaktır mutlaka aranızda... O dönemlerde kesilecek binlerce ağaç için hem Mimarlar Odası hem çevreciler hem de Bodrum’un yerli halkı ayağa kalkmıştı!

Bu sert ve radikal tepkiler nedeniyle de verilen tahsisler yine o dönemin idarecileri tarafından askıya alınmıştı...

Bu arada kurumun resmi açıklamasında olmayan çok kritik bir nokta var.

O da Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’nce yıllar sonra alınan kesin tahsis kararı!

Belgelere göre dünkü yazıma konu olan 3598 parsel numaralı 78.855,07 metrekarelik alanın üzerinde kurulacak 463 yataklı ve 5 yıldızlı otel için kesin izin ilgili firmaya 181932 no’lu olur ile 13/11/2006 tarihinde verilmiş...

Yani yangından tam 1 yıl önce!

OGM yaptığı açıklamalarda; “Yangın çıkan bölgede zaten 1991 de verilmiş bir izin vardı” diyor ama o iznin geçerliliğini yitirdiğini için 2006 yılında yeniden revize edildiğini nedense es geçiyor!

Bu kritik kararın alındığı tarihte Kültür ve Turizm Bakanlığı koltuğunda Atilla Koç’un oturduğunu da hatırlatayım...

Bir detay da yangının etki ettiği alanla ilgili...

Dün Titanik otellerinin sahibi olan Muzaffer ve Temel Aygün kardeşler de aradı.

Uzun uzun görüştüm ikisiyle de...

Muzaffer Bey yazdıklarımdan fazla etkilenmiş olacak ki biraz heyecanlı idi ama Temel Bey çok makul açıklamalarla ifade etti kendisini…

Orman yangının üzerine yapılan otelin kağıt üzerindeki ilk sahipleri Aygünler değil!

Aygünler bu alanda 2014 yılında varlık göstermeye başlamış.

(Onlara gelene kadar yaşanan süreçte hangi firma vardı ve bu firmalar neden otel yapımında muvaffak olamadı ve neler oldu da 3 kez el değiştirdi o alan vs. yarın onları da belgeleri ile aktaracağım sizlere… )

Titanik otelin inşaatı 2 yıl sürmüş…

Hizmete sunulması ise 2016 yılı.

Aygün kardeşler ısrarla sahibi oldukları Titanik Oteli’nin yangın çıkan alanla ilgisi olmadığını söylüyor.

Ya gerçekten bilmiyorlar hikayenin tamamını ya da bilmezlikten geliyorlar ama kesinlikle bu bilgi doğru değil!

OGM’nin tarafıma yolladığı bilgi notunda da görüleceği üzere Titanik Otel’in bulunduğu alan da yangından etkilenen alana maalesef dahil!

Resmi kayıtlara göre 2007 yılındaki yangında toplam 223 hektar zarar görmüş!

Yazıma konu olan toplamı 84 dekara denk gelen 3598 no’lu parselin ise 29 dekarı!

Yani bugün Titanik Otel’in bulunduğu alanın 29.000 metrekarelik kısmındaki ağaçlar da o yangında tamamen kül olup, bitmiş!

Benim zaviyemde bu olay katliam sayıldığı için 2007’deki yangının kaç ağacın hayatını kararttığını hesaplayamıyorum!

Ama siz hesaplayabilirsiniz...

Çamla kaplı bir ormanda 29.000 metrekareye ne kadar düşebileceğini tahmin edip o otele alan açmak için kaç bin ağacın göz göre göre telef edildiğini pekala bulabilirsiniz!

titanic-hotels,-011.jpg

Savcılık soruşturma başlattı

09.07.2020 - 16:58 Güncelleme: 09.07.2020 - 18:13

Bu arada bir son dakika gelişmesi oldu. Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı Güvercinlik orman yangını ve sonrasındaki gelişmeleri kaleme aldığım dün ve bugünkü yazılarımı ihbar kabul ederek soruşturulması için düğmeye bastı! Tarafıma bizzat ulaşarak konuyu hassasiyetle takip edeceklerini ifade eden Başsavcı Sayın Şükrü Arslan’a ülkedeki tüm çevre dostu, doğa sevdalısı yurttaşlarımız adına teşekkürlerimi sunuyorum...

Bu haber toplam 50458 defa okunmuştur
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.