• BIST 3.294,06
  • Altın 996.751
  • Dolar 18.5587
  • Euro 18.1678
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 21 °C
  • Antalya 30 °C

THY'den uçuş fobisi kursu

THY'den uçuş fobisi kursu
THY Havacılık Akademisi, uçuş korkusu yaşayanların korkularını yenmeleriiçin kurs veriyor. 775 YTL ücreti olan kurs, yüzde 90 oranında başarı sağlıyor.

Ünal Başusta-Türkiye Turizm


ANTALYA-Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi, bir ilke imza atarak, uçuş korkusu yaşayan kişilere bu korkularını yenmek için kurs veriyor. 775 YTL ücreti olan kurs, yüzde 90 oranında başarı sağlıyor. Çeşitli nedenlerle uçuş korkusu yaşayanlar, artık bu korkularından kurtulabilecek.

Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi, hayatlarında yaşadıkları bazı olaylar nedeniyle uçuş fobisi yaşayan ve uçağa binmeye korkan kişilere toplam 7 saatten oluşan bir kurs veriyor. Şirketin Florya’da bulunan Uçuş Eğitim Merkezi’nde verilen eğitime katılanlar ilk gün 6 saatlik sınıf eğitimi alıyor. Bu eğitimde kursiyerlere teorik ve teknik bilgiler veriliyor. İkinci gün ise katılımcılar uçak simülatörüne binip, kabinde türbülans gibi uçuş sırasında karşılaşabilecekleri olaylar konusunda eğitiliyor. Kabindeki eğitimde psikiyatr doktor Muzaffer Uyar, kursiyerlere uçuş korkusunu yenmeleri için yardımcı oluyor. Eğitimdeki 3. aşamada ise kursa katılanlar seçilecek bir gerçek uçuşla eğitimlerini tamamlıyor.

Psikiyatr doktor Muzaffer Uyar, kursiyerlere fobilerin nasıl yenileceğini öğretmeye çalıştıklarını belirterek, “Hepimizin beyninde bir korku vardır. Bu yükseklik korkusu olabilir, uçuş korkusu olabilir. İnsan sonuçta uçan bir varlık değil, uçmaktan korkar. Korkular hepimizde vardır. Fobi onların derinden yüzeye çıkmasıdır. Burada ortamı tanıyoruz ve yavaş yavaş duyarsızlaşıyoruz. Böylece uçağa binmeye yaklaşıyoruz”dedi.

 

Uçuş korkularını yenmeye çalışan bir çok kursiyer mikrofonlara konuşmaktan çekinirken, Cem Gündoğar isimli kursiyer, ”99 senesinde depremle beraber panik atak geçirdim. Onunla beraber çeşitli fobiler, klestrofobi, aerofobi gibi şeyler de başladı. 2002’den beri de hiç uçağa binmiyordum. Bakalım ne olacak” şeklinde görüşlerini açıkladı.

 

THY Havacılık Akademisi Program Bütçe Müdürü Erdal Gülmez de, kurstan ticari bir amaç gütmediklerini, dolaylı olarak yolculardaki uçuş korkusunu yendikten sonra yolcu sayısını artırmayı hedeflediklerini söyledi. Gülmez, genellikle ithalat ve ihracat yapan iş adamlarının başlarından geçen bir olaydan sonra uçuş fobisi yaşamaya başladıklarını ve daha fazla kadınlarda bu durumun ortaya çıktığını belirtti. Kurslarına sanatçı, işadamı ve sporcuların da katıldığını anlatan Gülmez, kurs sonunda yüzde 80,yüzde 90 oranında başarı sağladıklarını açıkladı.

7 saatlik uçuş fobisi eğitiminin maliyeti ise bir katılımcı için 775 YTL.

Kursa katılmak isteyenler Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi Müşteri İlişkileri Bölümü’nü 463 63 63 nolu santral numarasından arayıp, buradan 77-02 ve 33-06 nolu dahili telefonlardan bilgi edinebilir.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.