• BIST 9645.02
  • Altın 2441.14
  • Dolar 32.5169
  • Euro 34.4487
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 12 °C
  • Antalya 15 °C

THY'de uzlaşmazlık hükümette

THY'de uzlaşmazlık hükümette
THY'de Genel Müdür Temel Kotil ve Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin arasındaki uzlaşmazlık Maliye Bakanı Unakıtan'a iletildi

ANKARA- THY'de Genel Müdür Temel Kotil ve Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin olmak üzere yönetim içinde yaşanan görüş ayrılıkları hükümetin de gündemine girdi ve Maliye Bakanı Unakıtan'a iletildi Türk Hava Yolları (THY) yönetimi içindeki görüş ayrılıkları Ankara'ya taşındı. Önce Başbakan Erdoğan'a aktarılan konu, son olarak Maliye Bakanı Unakıtan'a iletildi. Milliyet Gazetesi'nin haberine göre son olarak Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin'in Genel Müdür Temel Kotil'in kurum dergisi Skylife'ın her sayısında yer alan yazısını son sayıya koydurmamasıyla su yüzüne çıkan tartışma, aslında son iki yıldır yaşanıyor.

Kuruma yakın çevrelerden edinilen bilgilere göre, başta Candan Karlıtekin ve Temel Kotil olmak üzere yönetimin dört önemli ismini oluşturan Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hamdi Topçu ve asker kökenli yönetim kurulu üyesi Atilla Öksüz arasında kurumun yönetimi, yatırımları ve atamalar gibi temel konularda görüş ayrılıkları bir türlü giderilemedi.

 

Toplu iş görüşmelerinde başladı

THY'deki grev döneminde ve son olarak şirkete bağlı ucuz fiyatlı bir alt şirket kurulması sürecinde de anlaşmazlık yaşandı. Kurumu izleyenlerin analizine göre Karlıtekin ile Kotil arasındaki görüş ayrılıklarının iktidar mücadelesi boyutu da var.

THY'de İcra Komitesi toplantılarında üye Hamdi Topçu'nun da birçok konuda görüş ayrılığına düştüğü ve üçüncü bir tarafın oluştuğu belirtiliyor. Kotil ve Karlıtekin arasında THY'deki toplu iş görüşmelerinde yaşanan görüş ayrılığının rol paylaşımı ve yaklaşım farkından kaynaklandığı ifade ediliyor.

Kuruma yakın kaynaklar, toplu sözleşme sürecinde iplerin önce Temel Kotil'in elinde olduğunu, sonradan Karlıtekin'in sahaya indiğine dikkat çekiyor. Bilindiği gibi toplu sözleşme süreci greve kadar gitmiş ve Ulaştırma Bakanı'nın müdahalesiyle çözülebilmişti.

 

Alt marka da ayrılıkla ortalığı gerdi

Karlıtekin ve Kotil arasındaki diğer önemli bir tartışma noktası da THY'nin bir süredir üzerinde çalıştığı yeni bir alt marka oluşturma projesi. Karlıtekin'in belli bir uçak sınıfıyla, koltuklar daraltılarak daha ucuz maliyetli bir operasyon başlatılması projesini istediği, Kotil'in ise sıcak bakmadığı söyleniyor.

Şu sıralar alt marka operasyonunun başlamış olması, bu konuda Karlıtekin'in görüşünün geçerlilik kazandığını gösteriyor. Karlıtekin, Kotil'in yazısı konulmayan kurum dergisinin son sayısında bu projenin tanıtımını yapıyor. Bazı kurum çalışanları ikilinin bir araya gelmemeye bile özen gösterdiğine dikkat çekiyor.

 

Genel kurul nisanda

 

Şirketin nisanda yapılacak genel kurulunda Candan Karlıtekin, Temel Kotil ve Hamdi Topçu'un kozlarını ortaya koyacağı söyleniyor. Şirkete yakın kaynaklar genel kurulda Ankara'nın müdahalesiyle yönetimde bir operasyon olabileceğini ifade ediyor. THY'nin halka açıklık oranı yüzde 51, geri kalan yüzde 49 ise hâlâ kamunun mülkiyetinde. Yani kamu hala en büyük ortak. Özelleştirme İdaresi genel kurulda 5 yönetim kurulu üyesi öneriyor. THY'de, yönetim içindeki anlaşmazlıklardan hükümetin rahatsız olduğu ifade ediliyor.

 

Konu Ankara'ya iletildi

 

Yönetim Kurulu üyelerinin Ankara'daki bir brifinginde sorun Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a aktarıldı. Bu arada, daha önce de Yönetim Kurulu üyesi Atilla Öksüz'ün konuyu Başbakan Erdoğan'a aktardığı, Başbakan'ın sert ifadelerle tepki gösterdiği belirtiliyor.

 

Kotil: Kıskansınlar diye çalışıyoruz

 

THY Genel Müdürü Temel Kotil de, diğer şirketlerin kendilerini kıskanması için çalıştıklarını söyledi. Kotil, Malatya'dan İstanbul'a THY Teknik AŞ'nin bölümlerini gezmek için giden gazetecilerle genel müdürlük toplantı salonunda biraraya geldi. Hizmet kalitesine önem verdiklerine dikkati çeken Kotil, şunları kaydetti:

"2008'deki söylemimiz; 1 YTL'yi bile yolcuya dönmüyorsa harcama, dönüyorsa harca. Bu, maksimum tasarruf demek, aynı zamanda indirim demek. İkram giderlerimiz toplam giderler içinde yüzde 5'i oluşturuyor. 2007'den 3.5 milyar dolar gibi bir karla çıkmış olacağız. Bilet fiyatında uygunuz. Kıskansınlar diye çalışıyoruz. Rekabet zevk veriyor."

Kotil, THY Teknik'in, gelecek hafta yapılacak anlaşmayla yabancı bir şirketle ortaklık kuracağını belirtti. Kotil ayrıca, 29 Mart'tan itibaren Ankara'dan Malatya'ya her gün uçacaklarını kaydetti

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.