• BIST 2.443,77
  • Altın 974.548
  • Dolar 16.7609
  • Euro 17.4635
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 21 °C
  • Antalya 28 °C

THY uçuşu için Gül devrede

THY uçuşu için Gül devrede
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk Hava Yolları'nın (THY) Avrupa'nın önemli başkentlerinden Antalya'ya direk uçması için devreye girdi

ANTALYA -Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk Hava Yolları'nın (THY) Avrupa'nın önemli başkentlerinden Antalya'ya direk uçması için devreye girdi. Cumhurbaşkanı Gül'ün, konuyu görüşmek üzere THY Genel Müdürü Temel Kotil'i de köşke çağırdığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Antalya heyetini köşkte kabul etti. Antalya protokolünün yanı sıra turizm, iş dünyası ve sivil toplum örgütü temsilcileri de görüşmede hazır bulundu. Cumhurbaşkanı Gül ile 20 dakika görüşmesi planlanan Antalya heyeti içeride 40 dakika kaldı. Heyet Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e turizm ve tarım konularında bilgi verdi.
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Sururi Çorabatır'ın sunumunu dinleyen Abdullah Gül, THY'nin Antalya ile Avrupa başkentleri arasında direk seferler düzenlemesi konusunda girişimde bulunacağını söyledi.
Çorabatır'ın, "En büyük sorunumuz THY'nin direk uçmaması. Bu konuda ciddi kayıp var. Kışın charter uçuşları olmuyor, zengin turist gelmiyor." eleştirisini dikkatle dinleyen Gül'ün, heyetle birlikte Cumhurbaşkanlığı Köşkü'ne çıkan Adalet Bakanı ve Antalya milletvekili Mehmet Ali Şahin'e, "THY Genel Müdürü'nü iyi tanırım. Dışişleri Bakanlığım döneminde kendisi ile çalışmalarımızı oldu. Bu sorunu çözelim. Konunun takipçisi olacağım." dediği öğrenildi. Cumhurbaşkanı Gül'ün Antalya heyeti köşkten ayrıldıktan sonra, konuyu görüşmek üzere THY yöneticilerini köşke çağırdığı öğrenildi. THY yöneticilerinin ileriki günlerde İngiltere, Almanya, Hollanda, Rusya gibi ülkelerin başkentlerinden Antalya'ya direk uçuş düzenlenmesi konusunu görüşmesi bekleniyor.

 Antalya Valisi Alaaddin Yüksel'in başkanlık ettiği heyete köşke çıkmadan önce Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (KESK) Başkanı Bendevi Palandöken kahvaltı verdi. Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ile diğer AK Parti milletvekilleri Sadık Badak, Abdurrahman Arıcı ve Yusuf Ziya İrbeç'in de hazır bulunduğu ziyarete ABD'de bulunan Mevlüt Çavuşoğlu katılamadı. Antalya Valisi Alaaddin Yüksel ile Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Cumhurbaşkanı Gül'e, Antalya ile ilgili bilgiler vererek, uygulamadaki projeleri anlattı. 2 T olarak tanımlanan tarım ve turizmin ele alındığı ziyarette Cumhurbaşkanı Gül, ilk olarak Alanya muzunu sordu. Antalya Sanayici ve İşadamaları Derneği (ANSİAD) Başkanı Ali Rıza Akıncı, Türkiye'nin muz tüketiminin yüzde 40'nı Alanya'nın karşıladığını ifade etti. Antalya'nın ucuz hizmet veren bir kent görünümündeki söylemleri anımsatan Gül, "Antalya bizim markamız ve gözbebeğimiz. Onu iyi korumalıyız. Kentin güvenliğine dikkat etmeliyiz. Antalya çok güvenli bir şehir. Amcam bile Antalya'da yaşıyor ve orada olmaktan çok memnun." diye konuştu. Ziyarette Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) ile AKTOB başkanları birer rapor sundu. Büyükşehir Belediye Başkanı Türel ise Antalya'nın yatak sayısında doygunluğa ulaştığını ve alternatif yatırımlara gidilmesi gerektiğini kaydetti.

 

Antalya'ya çok önem verdiklerini söyleyen Gül'e, dünyanın ilk meclisinin Patara'da ortaya çıktığı bilgisini sunan AK Parti Antalya milletvekili Yusuf Ziya İrbeç, Akdeniz Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafında ortaya çıkarılan tarihi meclisin restore edilerek dünya meclis başkanlarının oraya çağırılmasını istedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü Antalya'ya davet eden Vali Alaaddin Yüksel, Gül'e bir plaket verdi. Antalya'nın sebze ve meyvelerinin köşke götürüldüğü ziyarette Büyükşehir Belediye Başkanı Türel de bir Antalya tablosu ile Antalyaspor formasını Gül'e hediye etti.

 

MUHALEFET KÖŞKE ÇIKMADI

 

Öte yandan köşke davet edilen bazı isimlerin görüşmeye katılmadığı görüldü. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Kemal Özgen, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Akdeniz Bölge Yürütme Kurulu Başkanı Kerim Çavuşoğlu ile Antalya Muhtarlar Derneği Başkanı Nazif Alp, Ankara'ya gitmeyen isimler oldu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından köşke davet edilmesine rağmen rahatsızlığını mazeret gösteren ATSO Başkanı Kemal Özgen, Antalya Emniyet Müdürü Feyzullah Arslan'ı kabul etti. Köşk ziyaretine katılmayan Antalya'nın muhalefet milletvekillerinin AESOB Başkanı Orhan Tolunay'ın verdiği akşam yemeğine katılması ise dikkatlerden kaçmadı.

 

ZİYARETE KATILAN İSİMLER

 

Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Antalya Gazeteciler Cemiyet (AGC) Başkanı Mevlüt Yeni, Antalya Barosu Başkanı M. Zeki Durmaz, İl Genel Meclis Başkanı Bilal Özgür, Ticaret Borsası Başkanı İlhami Kaplan, AESOB Başkanı Orhan Tolunay, Yaş Sebze ve Meyve İhracatçıları Birliği Başkanı Mustafa Satıcı. AKTOB Başkanı Sururi Çorabatır, Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Başkanı Nizamettin Şen, Antalya Sivil Toplum Kuruluşları Güç Birliği Dönem Sözcüsü Canan Tungar, Antalya Sanayici ve İş adamları Derneği Başkanı Ali Rıza Akıncı, Müstakil Sanayici ve İş adamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Abdullah Aykut ile Kent Konseyi Genel Sekreteri Semanur Kurt,

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.