• BIST 8304.83
  • Altın 1673.996
  • Dolar 27.2237
  • Euro 28.827
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 16 °C
  • Antalya 24 °C

THY Teknik A.Ş., kapılarını açtı

THY Teknik A.Ş., kapılarını açtı
THY Teknik A.Ş.,uçakların bakımları ile ilgili kamuoyunda oluşan soru işaretlerini gidermek için kapılarını basın mensuplarına açtı.

İSTANBUL -THY Teknik A.Ş., son günlerde çeşitli havayolları şirketlerinin uçaklarında yaşanan arızaların ardından, uçakların bakımları ile ilgili kamuoyunda oluşan soru işaretlerini gidermek için kapılarını basın mensuplarına açtı.
THY Genel Müdürü Temel Kotil, son günlerde çeşitli havayolları şirketlerinin uçaklarında yaşanan arızalar ve uçak düşme olaylarının ardından, uçakların bakımları ile ilgili kamuoyunda oluşan soru işaretlerini gidermek için Teknik A.Ş Genel Müdürü İsmail Demir'le, THY Teknik A.Ş Genel Müdürlüğü'nün, kapısını basın mensuplarına açtı. Basın mensuplarına yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren THY Genel Müdürü Temel Kotil ve THY Teknik A.Ş Genel Müdürü İsmail Demir, basın mensupları ile birlikte THY Teknik A.Ş Hangarlarını ve Teknik Birimlerini gezdi.

 THY Teknik A.Ş'nin toplam 2 bin 534 personeli ve teknolojik altyapısı ile Avrupa'nın hatta dünyanın sayılı merkezlerinden birisi haline geldiğini belirten İsmail Demir, 2007 yılında çoğunluğu yurt dışı uçaklar olmak üzere 912 uçağın bakımını yaptıklarını belirtti. THY Teknik A.Ş'nin toplam alanı 85 bin metrekare kapalı alana sahip iki hangarıyla teknik hizmet verdiğini belirten Demir, günde yapılan ortalama 500 seferden, 497'sinin teknik açıdan tehirsiz sefer olarak kayıtlara geçtiğini söyledi.

 

Konuşmaların ardından THY Genel Müdürü Temel Kotil ve THY Teknik A.Ş Genel Müdürü İsmail Demir, uçak bakımlarından, boyamasına, motor bakımında, kara kutu çözümüne kadar her türlü bakımının yapıldığı hangar ve bakım bölgelerini basın mensupları ile gezdi.

 

THY Teknik A.Ş, 85 bin metrekare kapalı alana sahip iki hangarıyla aynı anda 5 adet geniş gövdeli, 7 adet dar gövdeli uçağa bakım hizmeti verebiliyor. THY filosundaki yedekler dahil 243 motor ve 117 APU en küçük parçalarına kadar sökülüp kontrol edildikten sonra hasalı parçaların değiştirilip toplandıktan sonra uçağa takılabilir hale getiriliyor. Yüksek teknoloji ve üst düzey yetişmiş eleman kabiliyeti olan THY Teknik A.Ş hangar ve tamir-bakım atölyelerinde tamiri güç olan, iniş takımlarından, motor parçalarına kadar her türlü bakımı anında yapılıyor. THY Teknik A.Ş'nin bakım merkezinde kara kutu diye bilinen Flight Data Recorder'lar da burada çözümlenebiliyor.

 

- KABİN EKİBİNİNİ ACİL İNİŞ TATBİKATI NEFES KESTİ -

 

THY Teknik A.Ş bünyesinde 1995 yılından beri hizmet veren "Uçuş Eğitim Merkezi"nde bulunan simülatörlerle birçok uçak modeline göre Türkiye ve dünyadan pek çok pilota ve kabin görevlisine uçuş eğitimi veriliyor. Simülatörler sayesinde pilot ve kabin görevlileri uçuş sırasında yaşanabilecek aksilikler karşısında nasıl davranacakları konusunda uygulamalı bir eğitimden geçiyor.

 

Basın mensupları için Kabin Servisi Simülatörü'nde gerçekleştirilen tatbikat nefesleri kesti. Gerçeğine birebir sadık kalınarak yapılan tatbikatta, simülatör cihazına önce yolcular bindi ardından da kabin ekibi rutin görevlerini yerine getirdi. Uçağın hareket etmesinin ardından kısa bir süre geçmesinin ardından kabin basıncının düşmesi üzerine, yolcular açılan oksijen maskelerinden almaya başladı. Korkan yolcuların çığlıklar attığı, oksijen maskesini kullanamayan bazılarının ise baygınlık geçirdiği tatbikatta, irtifa kaybeden sert bir iniş gerçekleştirdi. Uçağın düşme anında kabin ekibinin ve pilotun yaptığı anonslar ve yaşanan panik anı ilginç görüntüler oluşmasına sebep oldu. Uçağın düşmesinin ardından yolcular acil çıkış kapısından açılan botlarla uçaktan tahliye edildi. Simülatör'de yapılan tatbikat uçuş sırasında yaşanabilecek sorunları ve yapılması gerekenleri gözler önüne serdi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.