• BIST 8093.54
  • Altın 1902.889
  • Dolar 28.9016
  • Euro 31.816
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 6 °C
  • Antalya 13 °C

THY: Çin-Türkiye seferleri yetersiz

THY: Çin-Türkiye seferleri yetersiz
Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil Pekin ve Şanghay ile İstanbul arasındaki seferlerin yeterli olmadığını söyledi.

İSTANBUL-Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil Pekin ve Şanghay ile İstanbul arasındaki seferlerin yeterli olmadığını söyledi.

 

- Air China ve Şanghay Havayolları’nın dünyanın üç büyük havayolu ittifakından biri olan Star Alliance’a katılmaları dolayısıyla düzenlenen törene katılmak için Pekin’e gelen Kotil, burada Çinli yetkililerle THY’nin Çin’e düzenlediği seferlerin artırılması konusunu görüşeceğini belirtti.

 

Kotil Pekin, Şanghay ve Guangcou’ya haftada yedişer sefer ile haftada yedi kargo seferi düzenlemeyi planladıklarını ifade etti.

 

Kotil, potansiyel olduğunda Çin’de başka noktalara da uçabileceklerini kaydetti.

 

İki Çin havayolu şirketinin Star Alliance’a katılması dolayısıyla yeni inşa edilen 3 nolu terminalde düzenlenen törenden dolayı heyecan duyduğunu ifade eden Kotil “Havayolu insanları uçuruyor, dünyayı birleştiriyor. 18 Mart’ta, İstanbul’da daha görkemli bir törenle THY’nin Star Alliance’a giriş işlemlerini tamamlamış olacağız.” şeklinde konuştu.

 

Kotil, 2008 Pekin olimpiyatları için yapılan ve Mart 2008’de hizmete girecek olan 3 nolu terminali de çok beğendiğini söyledi.

 

Kotil, Türk gazetecilerin sorularını yanıtlarken Star Alliance’a katılmanın THY’ye hem ekonomik açıdan hem de tanıtım açısından yarar sağlayacağını kaydederek Star Alliance ile işbirliğinin sonuçlarını almaya başladıklarını ve bu yıl yolcu sayısında artış görüldüğünü anlattı.

 

THY’nin şu anda 107 noktaya direkt uçtuğunu hatırlatan Kotil, Star Alliance’a üye olduktan sonra THY biletiyle dünyada 800’ün üzerinde noktaya uçulabileceğine işaret etti.

 

“Çok büyük bir kulübe girdik,” diyen Kotil, Star Alliance’a katılmanın giderleri düşürdüğünden ve kapasiteyi artırdığından dolayı bilet fiyatlarını pozitif etkilediğine dikkati çekti.

 

STAR ALLİANCE’IN ÜYELERİ

 

Air China ve Şanghay Havayolları’nın katılmasıyla Star Alliance’ın üye sayısı 19’a çıktı.

 

THY Mart 2008’de bu ittifakın 20. üyesi olacak.

 

THY’nin ittifaka ön katılımıyla ilgili olarak 9 Aralık 2005’te protokol imzalanmıştı.

 

Star Alliance’ın üyeleri arasında Kanada, Yeni Zelanda, Japonya, Güney Kore, Polonya, Avusturya, İskandinav, Singapur, Güney Afrika, İspanya, İsviçre, Portekiz ve Tayland hava yollarıyla Alman Lufthansa, İngiliz BMİ şirketleri ve Amerikan United ile US Airways firmaları yer alıyor.

 

Çin yılda 32 milyon dışarıya giden ve 125 milyon gelen yolcusuyla yolcu sıralamasında dünyada ikinci sırada geliyor.

 

2020 yılında, yılda yurt dışına giden Çinli sayısının 100 milyonu bulması bekleniyor.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.