• BIST 8334.94
  • Altın 1629.728
  • Dolar 27.3788
  • Euro 28.9506
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 23 °C
  • Antalya 27 °C

Tepeli Güvercin Festivali

Tepeli Güvercin Festivali
Vakfıkebir ilçesinde 1. Tepeli Güvercin Festivali'nde 4 metrekarelik camdan yapılmış kafesin içerisine konulan güvercinler yarıştı.

TRABZON -Trabzon'un Vakfıkebir ilçesinde 1. Tepeli Güvercin Festivali yapıldı. Festival kapsamında yapılan yarışmada, 4 metrekarelik camdan yapılmış kafesin içerisine konulan güvercinler, tur ve oyun, kanat kullanma ve kalkışta devamlılık, kalkışta yükseklik ve dişi takibi gibi özellikleri baz alınarak değerlendirildi.

Organizasyon komitesi adına konuşma yapan Ahmet Cengiz Bahadır, "Güvercin bir tutkudur, sevgidir, sohbettir, muhabbettir. Güvercin bunun da ötesinde yüce yaratanın sanat harikasıdır. Bu festivali düzenlemekle amacımız güvercin beslemeyi ve eğitmeyi hayatın bir parçası haline getirmiş insanların meydana getirdikleri güzellikleri sergilemelerine yardımcı olmak, hoş vakit geçirmek ve güvercin tutkusunun gelişip yayılmasına yardımcı olmaktır. Festivalimizin dostluğa ve ilçemiz sosyal barışına katkı sağlamasını temenni ediyorum." şeklinde konuştu.

 Daha sonra 10'ar dakikalık sürelerle 9 seanstan oluşan yarışmalara geçildi. Her seansta 10 güvercinin yarıştığı festivalde jüri üyeleri güvercinleri tur ve oyun, kanat kullanma ve kalkışta devamlılık, kalkışta yükseklik ve dişi takibi gibi özelliklerini baz alarak değerlendirdi. Yarışma sonunda birinciliği 7.seansta yarışarak 99 puan alan Emin Gül'ün Tepeli sarı halkalı güvercini, ikinciliği ise 4 seansta yarışarak 86 puan alan Şenol Demirci'nin güvercini, üçüncülüğü ise birinci seansta yarışan 82 puan alan Mustafa Küçük'ün güvercini aldı.

 

İlk üç dereceye giren güvercin sahiplerine yarışmanın sonunda sırasıyla 450, 250 ve 150 YTL ile plaketleri verildi. Festivale Trabzon'un Akçaabat, Vakfıkebir, Çarşıbaşı, Beşikdüzü, Tonya, ve Yalıköy ilçelerinden toplam 45 kuş yetiştiricisi ve vatandaş katıldı.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.