• BIST 8026.27
  • Altın 1962.436
  • Dolar 28.887
  • Euro 31.4618
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 5 °C
  • Antalya 15 °C

Tekrar seçim iş dünyasını vurdu

Tekrar seçim iş dünyasını vurdu
İnoksan Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık:“Koalisyon kurmak istemediler. Tekrar seçim, iş dünyasını olumsuz etkileyecek” dedi.

BURSA- İnoksan Yönetim Kurulu Başkanı Vehbi Varlık "Müteahhitler nerede biz oradayız. Her yere onlarla birlikte gidiyoruz. Son seçim sonrası siyasilere kızgın olduğunu da vurgulayan Varlık, “Koalisyon kurmak istemediler. Tekrar seçim, iş dünyasını olumsuz etkileyecek” dedi.

600 milyon dolarlık endüstriyel mutfak pazarının önemli oyuncularından Vehbi Varlık: Müteahhitler nerede biz oradayız. Her yere onlarla birlikte gidiyoruz. Son seçim sonrası siyasilere kızgın olduğunu da vurgulayan Varlık, “Koalisyon kurmak istemediler. Tekrar seçim, iş dünyasını olumsuz etkileyecek” dedi.
İnsanların gezmeye, yemeye içmeye ilgisi arttıkça endüstriyel mutfak sektörü de sürekli büyüyor. Her açılan otel, restoran ve kafe mutfak kullanmak zorunda.
İşte yıllar önce mutfak üretim sektörünün Türkiye’de çok büyüyeceğini hesaplayan Vehbi Varlık, varını yoğunu, emek gücünü bu işe yatırdı. Bugün sadece Türkiye’de değil, dünyada da bir marka olan İnoksan adını verdiği firmasıyla 5 kıtaya ürettiği mutfakları satıyor. Türk müteahhitleri nereye giderse, Varlık da mutfaklarıyla onların peşine düşüyor ve bir takım olarak birlikte çalışıyorlar.

Japon deviyle evlenecek

Varlık, bugün geldiği noktayı da sektöründe bir dev olan Japon Gram Commercial’la birleşerek taçlandırmak istiyor. Görüşmeler halen sürüyor. 600 milyon dolarlık Türkiye pazarında lider olsa da gözü yükseklerde. Markasını dünya liginin tepelerinde görmeyi hedefliyor. Varlık’la hem sektörünü hem iş dünyasının bugünkü durumunu konuştuk.

Ak Saray’ın mutfaklarını siz mi yaptınız?

Biz yaptık, Rönesans'ın sahibi Erman Ilıcak oranın müteahhitlerinden biriydi. Onun aracılığıyla binaya mutfak sistemini kurduk. Bu bizim için ilk değil. Devlet kurumlarına olduğu gibi otellere, hastanelere, askeri tesislere hatta cezaevlerine bile hep hizmet ediyoruz. Bunların bazılarını direkt olarak doğrudan doğruya yapıyoruz, ya da Türk müteahhitleri kanalıyla hem yurtiçinde hem yurtdışında çalışıyoruz.

Müteahhitler nereye siz de oralara mı gidiyorsunuz?

Dünyanın her yerinde onlarla birlikte işbirliği yapıyoruz. Dünyada 30’un üzerinde sayılı Türk müteahhidi var. Müteahhitlerimiz diğer altyapı sektörlerindeki Türk firmalarını da beraber götürüyorlar. Perdecisini, mutfakçısını, seramikçisini alıyorlar yanlarına. Bir inşaat şirketi onlarca alanda iş verebiliyor. Bu çok önemli, lokomotif oluyorlar böylece.

Peki bugünkü mevcut gelişmelerden nasıl etkileniyorsunuz? Siyaset ve terör olayları olumsuz etkiliyor mu?

Mevcut durum sonuçta ekonomiye zarar veriyor. Etkileri de giderek artacak gibi. İş dünyası, dernek ve örgütleriyle bu gidişatın önlenmesi için açıklamalar yapıyor ama sorumlu olan yöneticilerimiz ağır çalışıyorlar. Her geçen süre aleyhimize işliyor. Koalisyon hükümeti kurulamadı, seçim gündemde. Kasım ayına kadar da bu süreç uzayacak ve ülkeye olan olumsuz etkiler daha da büyüyecek. Yani partiler kendi çıkarlarını düşünürken ülkenin başına geleceklerini maalesef göz ardı ediyorlar.

Tekrar seçim yapılacak, gidişatta iyileşme olur mu?

Bakın, yabancı yatırımcı kaçıyor, mevcut yatı-rımcılar yatırımlarını bekletiyor. Ticaret yeterince dönmüyor, turizm gelirleri azalacak. Her anlamda esnaf kan ağlıyor. Yiyecek içecek sektöründe bile bakıyorum işler eskisi gibi değil. Eken seçime giderken bu olumsuzluklar hızlanacak.

Sizin siparişlerinizde de azalma var mı?

Biz şu ana kadar böyle bir şey yaşamadık ama bütün sektörlerde maalesef büyük kayıplar olduğunu görüyoruz. Türkiye, daha çok kalkınacak, büyüyecek 2023 hedefleri diyoruz ama maalesef, ‘O yolda lastiklerimizi patlattılar” diye düşünüyorum. Zaman kaybe-diyoruz, oyala-nıyoruz.

Şirketinizin piyasadaki konumu, pazardaki yeri nasıl?

600 milyon dolarlık bir sektörü sürükleyen örnek olmaya çalışan bir firmayız. Ancak bunu devam ettirmek önemli. Eskiden sadece içeride rekabet vardı, yabancılar henüz gelmemişti. Tüm markalar şimdi burada ama biz de sektör olarak tüm dünyadayız. Ciromuzun yüzde 35’ini ihracat oluşturuyor. Artık 100’ün üzerinde ülkede Türk malları kullanılıyor. Onlar geliyor, biz gidiyoruz karşılıklı böyle mücadele, savaş devam ediyor.

İlk otel mutfağını Antalya’da yaptık Mutfak yaptığınız ilk oteli hatırlıyor musunuz?

Antalya’daki Talya Oteli’ne ilk kez mutfak yaptığımızı hatırlıyorum. O zamanlar henüz öğrenciydim. Hem okula gidiyorum hem mutfakçılık yapıyordum. Yabancı mimarlar, mühendisler ve yaşlı başlı adamlarla beraber çalışıyordum. Bizim meslekte, bir iki işi başarırsanız, güven geliyor, müteahhitler de sizi destekliyor. İşimiz mutfak olan her tesiste bunu yapıyoruz.

İNSANLAR ARTıK HIÇ EVDE OTURMAYı SEVMIYOR.

Sadece Türkiye’de değil, dünyada da bu anlamda inanılmaz bir hareket var. Herkes geziyor, kafelerde restoranlarda her daim mutlu insanların doluluğu var. Sektör, her gün daha fazla gelişiyor. Eskisi gibi mutfaklar da kapalı ve gizli değil. Açık ve gözönünde. Yemeğe gidenler nasıl yemek pişirildiğini görüyor. Bu da bizi yeni tasarımlara itiyor. Görünen şeyin estetik olması da lazım.

FIRMANıZı HENÜZ HALKA AÇMADıNıZ DEĞIL MI?

Bu yıl değil ama 2016 yılı için halka arz gündemimizde var. Biz yabancı büyük bir ortakla güç birliği yapmak, dünya pazarlarında daha hızlı ve güçlü olmak istiyoruz. Görüşmelerimiz var. Bu ortaklık olursa halka açılmayı denemek istiyoruz.

MUTFAK SEKTÖRÜNDE AR GE’NIN ANLAMı NEDIR?

Çok önemli bir yeri var. Biz de Ar-Ge merkezi projemizi yeniliyoruz, kadrolarımızı kuruyoruz. Ar-Ge’ye yüzde 2’lik pay ayırıyoruz. İlk yerli kombi fırın Türkiye’de bizde üretiliyor. Kombi fırının, geleneksel fırınların çok üstünde, ısı dağılımıyla birlikte aynı anda birkaç yemeği pişirme özelliği ve kendi kendisini yıkama özelliği vardır. Bugüne kadar hep ithal edilen bu ürünü ilk tanıtan biz olduk.

DÖNER OCAĞı YAPTıK

Döner ocağı. Bu milli duyguyla 20 sene önce yapılmış, patentli bir cihazdır. Türk mutfağında akla gelen tek şey kebaptır. Dünya bunu bilir ve dedik ki ‘döner makinesi'ni de dünyaya tanıtalım. Yıllardır da tüm dünya pazarlarına satıyoruz.

AŞÇıLARLA ARANıZ NASıL?

Aşçılık mesleği de çok popüler oldu artık. Lezzet, hijyen çok önemli oldu. Aşçılar genellikle mutfak planlanmasına çok önem veriyorlar. Pişirme, soğutma, mutfak düzeni gibi konularda fikir verirler bize. Eskiden mimarlar işi bitirirdi, şimdi aşçıya sormadan neredeyse iş yapılmıyor. Daha çok da planlama üzerinde etkililer. Ürün üzerinde biz onlara danışıyoruz.

DÜNYADA HANGI ÜNLÜLERE MUTFAK YAPTıNıZ?

İsimlerini açıklayamam ama Ortadoğu’daki ülkelerde birçok prense, şeyhe mutfak ürettik. Mesela Dubai’de temsilciliğimiz var. Büyük işler olduğunda buradan oraya mimarlarımız, tasarımcılarımız gidiyor. Onlar temas ediyorlar ve sipariş alıyorlar.

ŞIRKETINI AILESIYLE BIRLIKTE YÖNETIYOR

Vehbi Varlık, henüz makine mühendisliği okurken Bursa’da aile şirketini kurdu. Şirketi bugüne getirirken ailesiyle birlikte mücadele verdi.
Haberin Konuları: hükümet, ekonomi, perihan çakıroğlu, koalisyon, müteahhitler, vehbi varlık, haberler, son dakika, seçim

Perihan Çakiroğlu- Bugün Gazetesi
 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.