• BIST 8026.27
  • Altın 1951.642
  • Dolar 28.8984
  • Euro 31.4169
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 5 °C
  • Antalya 15 °C

TBMM Başkanı Toptan Kaleiçi'nde

TBMM Başkanı Toptan Kaleiçi'nde
TBMM Başkanı Köksal Toptan, 2009'da dünya mecsilinin toplaacağı Kaş Patara'da, kazı çalışmaları süren Antik Likya Birliği Parlamento binasını gezdi

ANTALYA -TBMM Başkanı Köksal Toptan, Kaş ilçesi Patara bölgesinde, kazı çalışmaları süren Antik Likya Birliği Parlamento binasını gezdikten sonra Antalya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti. Daha sonra da Vali Alaaddin Yüksel ve Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'le beraber tarihi Kaleiçi'ni gezerek bilgi aldı.
Köksal Toptan, antik parlamento binasını gezisinden sonra ilk olarak Antalya Valiliği'ne geldi. Burada Vali Yüksel'le bir süre sohbet eden Meclis Başkanı Toptan, yaptığı geziyle ilgili kısa bir değerlendirme yaptı. İstanbul'dan teknik bir heyetin geldiğini ve Kaş'ın Patara bölgesinde bulunan Likya Birliği Parlamento binasında inceleme yaptığını belirterek, "2009 sonbaharında burada dünya meclisinin açılışı yapılacak, ardından da Ankara'ya gidip kendi meclisimizi açacağız." dedi.

 

Bir basın mensubunun "Yeni sezonda meclisi burada toplayabilir misiniz?" sorusu üzerine Meclis Başkanı Toptan, "Dünya parlamentosunu burada topluyoruz gerekirse bizim meclisi de burada toplarız" şeklinde espriyle cevap verdi. Kaş'ın Patara bölgesinde bulunan Likya Birliği Parlamento binasında yapılacak olan toplantıya Avrupa Birliği'ne kayıtlı ne kadar ülkenin parlamentosu varsa hepsinin davet edileceğini belirten Toptan, "Artık ne kadarı katılırız onu bilemiyoruz. Ama biz hepsini, 200 parlamentoyu davet edeceğiz. Buraya gelen parlamento üyeleri sadece, Likyalıların kurduğu parlamento binasını değil, Antalya'yı gezecek ve Türkiye'yi tanıyacak. Bunun için çalışıyoruz." dedi.

 Burasının TBMM'ye verilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile bir görüşme yapacaklarını belirten Toptan, "Bize devrinde bir sorun yoksa TBMM'ye devredilmesini isteyeceğiz. Bu konuda bir sorun olacağını sanmıyorum, sorun olursa da çözeceğimizi düşünüyoruz. Burada Likyalıların kurduğu parlamento binasıyla ilgili bir fizibilite çalışması çıkarılmadı. Ancak İstanbul'dan gelen heyet gerekli çalışmayı yapıyor. Yapılan bu çalışmanın ardından fizibilite çalışması ortaya çıkacaktır. Burada çok farklı kurumlar çalışıyor. Böyle çok çalışma olunca bunun üzerine bir de şapkaya ihtiyaç var. Meclis olarak biz bunun yapabiliriz diye düşünüyoruz." dedi.

 

Daha sonra Antalya Valisi Alaaddin Yüksel TBBM Başkanı Köksal Toptan'a Kaleiçi ve yat limanının bulunduğu bir tabloyu hediye etti. Bunun üzerine Toptan da Yüksel'e çini işlemeli bir tabak hediye etti. Toptan, daha sonra Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'i makamında ziyaret etti. Türel, Büyükşehir Belediye binasına daha önce meclis başkanı olarak Bülent Arınç'ın geldiğini belirterek, "İkinci meclis başkanı olarak siz geldiniz. Bu bizim için büyük bir mutluluk" dedi. Türel, Toptan'a Antalya'yı anlatan bir tablo verdi. Toptan da Türel'e de çini tabak hediye etti. Toptan, daha sonra Antalya Valisi Alaaddin Yüksel, Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel'le birlikte tarihi Kaleiçi'ni gezdi.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.