• BIST 9118.76
  • Altın 2043.071
  • Dolar 31.2179
  • Euro 33.9581
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 3 °C
  • Antalya 12 °C

Tarihi köprüler turizme hazırlanıyor

Tarihi köprüler turizme hazırlanıyor
Kahramanmaraş'ta restorasyon çalışmalarına başlanan tarihi köprüler turizm faaliyetlerini canlandıracak

K.MARAŞ -Kahramanmaraş İl Turizm Konseyi Eylem Planı içerisinde bulunan tarihi köprülerin restorasyonu için hazırlıklar devam ediyor. Tarihi kültür varlıkların tahribini ve yok edilmesini önlemek amacıyla Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından köprülerin fotoğraflama ve arşivleme çalışmaları başlatıldı.

Kahramanmaraş'ta turizm faaliyetlerinin teşvikinin yanı sıra tarihi değeri bulunan mekanlarının restorasyon işlemleri konusunda olumlu gelişmeler yaşanıyor.
Tarihi evlerin eski ihtişamına kavuşmasının yanı sıra tarihi köprülerin restorasyonu için de gerekli çalışmalar yapılıyor. Bu kapsamda İl Turizm Konseyi Eylem Planı çalışmaları çerçevesinde Vali Niyazi Tanılır'ın talimatları ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Ulaştırma Bakanlığı, Karayolları Genel Müdürlüğü, Tarihi Köprüler Daire Başkanlığı ile yapılan görüşme ve yazışmalar sonucunda çalışmalar devam ediyor.

Buna bağlı olarak Kahramanmaraş Merkez Tarihi Süleymanlı Köprüsü başta olmak üzere Tekke ve Kantarma Köprüsü, Kanlıdere, Aksu, Ceyhan Göksu, Gene, Körsulu, Yeniyapan, Dalyan ve Eski Köprüyü yaşatmak, tanıtmak ve tarihi kültür varlıkların tahribini ve yok edilmesini önlemek amacıyla fotoğraflama ve arşivlemede aşama kaydedildi.

Köprüler için İl Özel İdaresi rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri hazırlatılacak. Bunun yanı sıra Karayolları Genel Müdürlüğü Tarihi Köprüler Daire Başkanlığı'nca her türlü yardım ve teknik destek sağlanacak ve tarihi köprülerin bakım-onarım ve restorasyonları yapılacak.

Eylem planı çalışmaları çerçevesinde önemli mesafeler alındığına dikkat çeken İl Kültür Turizm Müdürü Seydi Küçükdağlı, şehrin kültür hazinelerini korumanın büyük önem arz ettiğini söyledi.

Küçükdağlı, turizm faaliyetlerinin canlanması açısından da yapılan restorasyon çalışmalarının şehre katkısının olacağını ifade etti.

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.