• BIST 10771.36
  • Altın 2449.214
  • Dolar 32.8194
  • Euro 35.0403
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 33 °C
  • Antalya 29 °C

Swiss Days Istanbul 2022’le Lozan Antlaşması anıldı

Swiss Days Istanbul 2022’le Lozan Antlaşması anıldı
İsviçre İstanbul Başkonsolosu Julien Thöni “Lozan Antlaşması çağdaş Türkiye’nin önemli köşe taşlarından biri oldu” dedi

ÖZKAN ALTıNTAŞ- TÜRKIYE TURIZM
İSTANBUL-
Swiss Days Istanbul 2022’de Türkiye’nin tarihinde önemli yeri olan Lozan Antlaşması sergisi açıldı. Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin ile işbirliğinde açılan sergi için İsviçre İstanbul Başkonsolosu Julien Thöni “Lozan Antlaşması çağdaş Türkiye’nin önemli köşe taşlarından biri oldu” dedi. Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Lozan Anlaşması’nın Avrupa’da 100 yıldanberi devam eden tek barış anlaşyması olduğunu belirterek “Şişli ile Lozan arasında barış köprüsü kurduk. Lozan’ın 100’cü yılını 2023 yılında Lozan ve Şişli’de etkinliklerle kutlayacağız” dedi.

muammer-keskin,-julian-thoni,-swiss-days-001.jpg

muammer-keskin,-julian-thoni,-swiss-days.jpg

ÇEVREYI KORUMAK FARKıNDALıĞıNı ARTıRMAK
İstanbul'daki İsviçre Başkonsolosluğu, Swiss Business Hub Türkiye (İstanbul’daki İsviçre’nin İhracat ve Yatırım Ofisi) ve Swiss Chamber of Commerce in Türkiye -Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği “İsviçre Günleri Istanbul 2022”yi (Swiss Days Istanbul 2022) 23-25 Eylül 2022 tarihleri arasında Yapı Kredi Bomontiada’da düzenliyor. Swiss Days İstanbul 2022, 23-25 Eylül Boyunca “Sürdürülebilir bir Gelecek Tasarlamak” teması altında İsviçre’nin zengin çeşitliliğini ve varlığını Türkiye'de sergiliyor.. İsviçre İstanbul Başkonsolosu Julien Thöni çevreyi korumak farkındalığını artırmak, hükümetlerin sorumluluğunu ortaya koymak amacıyla etkinliği düzenlediklerini bildirdi.

muammer-keskin,-julian-thoni,-swiss-days-005.jpg

Swiss Days Istanbul 2022 tanıtım toplantısına İsviçre İstanbul Başkonsolosu Julien Thöni, İstanbul’daki İsviçre’nin İhracat ve Yatırım Ofisi Direktörü Yasemin Öztürk ve Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği Başkanı Arpat Şenocak ev sahipliğinde, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin'in katıldı.
 

SÜRDÜRÜLEBILIR BIR GELECEK TASARLAMAK
2019’da ilk kez düzenlenen İsviçre Günleri İstanbul üç gün içinde 15 bin’den fazla ziyaretçinin katılımı ile büyük bir başarı yakalamıştı. İsviçre Günleri Istanbul 2022, pandemi dönemi sonrasında sürdürülebilirlik ve inovasyona güçlü bir vurgu yaparak İsviçre ve İsviçre şirket ve markalarını tanıtmak amacıyla “Sürdürülebilir Bir Gelecek Tasarlamak” teması altında düzenleniyor. İsviçre Günleri Istanbul 2022, İsviçre müziğini, sanat ve kültürünü, gastronomisini, teknolojisini, ekonomisini, eğitimini ve daha fazlasını tekrardan İstanbul’da gerçekleştireceği benzersiz bir platform ile sunmayı heyecanla bekliyor. Festival, 23 Eylül Cuma öğleden sonradan itibaren 25 Eylül Pazar akşamına kadar herkese açık ve ücretsiz olacak.

Etkinlik, daha sürdürülebilir hareket etmenin önemini vurgularken, çevre sorunları, her bireyin sorumluluğunun önemi ve çevre ile topluluklarımızı daha iyi korumak için teknoloji ve inovasyonun oynadığı rol hakkında genel farkındalığı artırmayı amaçlıyor. İsviçre Günleri Istanbul 2022, İsviçre ile Türkiye arasındaki güçlü işbirliğini ve daha sürdürülebilir bir geleceği teşvik etmenin yollarını vurgulayacak.

muammer-keskin,-julian-thoni,-swiss-days-002.jpg

İSVIÇRE'YI TÜRKIYE'YE YAKLAŞTıRMAK

Swiss Days Istanbul 2022’yi üç yıl aradan sonra yeniden düzenleyecek olmanın büyük heyecanını yaşadıklarını ileten; İsviçre İstanbul Başkonsolosu Julien Thöni “İsviçre Günleri İstanbul 2022, İsviçre'nin İstanbul ve Türkiye'deki görünürlüğünü güçlendirmeyi, ikili işbirliğini artırmayı ve daha yeşil bir geleceğe katkı sağlamayı amaçlıyor. Bu, İsviçre ve Türkiye arasındaki uzun süredir devam eden ve çeşitlendirilmiş ilişkimize dayanmaktadır. İsviçre Günleri İstanbul 2022, İsviçre'yi İstanbul'da Türkiye'ye yaklaştırmak ve sürdürülebilirlik alanında da iki ülke arasında daha fazla köprü kurmak için harika bir an. Gezegenimiz, özellikle insan kaynaklı iklim değişikliği ve küresel ısınma gibi muazzam zorluklarla karşı karşıya. Bu çevresel zorlukların ışığında, araştırma, bilim, inovasyon ve start-up'ların tanıtımında İsviçre ve Türkiye arasında daha yakın bir işbirliğine ihtiyacımız var.”dedi

muammer-keskin,-julian-thoni,-swiss-days-003.jpg

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

İsviçre İstanbul Başkonsolosu Julien Thöni, İsviçre hakkında bazı veriler de paylaştı. Bir Alp ülkesi olarak İsviçre özellikle iklim değişikliğinden etkileniyor. İsviçre’de ortalama 2 derece yükselen sıcaklıklar, sıcak hava dalgaları, kışın daha az kar ve şiddetli yağışlar oluyor. Sonuç olarak, İsviçre iklimi daha Akdenizli. İsviçre'de yükselen sıcaklıkların sonuçları, ormanları etkileyen kuraklık, göllerde artan sıcaklıklar (balıkların ölümü), insanlar, hayvanlar ve diğer canlılar için sağlık sorunlarına sebep oluyor. İsviçre'deki buzulların %75'inin zaten azalma yolunda olduğu ve yok olacağı da bir gerçek.

AR-GE'YE 23 MILYAR CHF'LIK YATıRıM YAPıYOR
İsviçre, küresel araştırma ve inovasyonda lider bir ülkedir. Dünyanın en yüksek 7. Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) yatırımcısıdır. Hükümet yıllık olarak Ar-Ge'ye 23 milyar CHF'lik yatırım yapıyor ve bu da gayri safi yurtiçi hasılasının %3.15'ine denk geliyor. Ana odak Ar-Ge yoğun sektörlerdir. Buna ek olarak, İsviçre'de çok sayıda yenilikçi start-up var. Özellikle fintech ve kripto para sektörlerinde (blok zinciri dahil) İsviçre inovasyon konusunda önde gelen ülkelerden biridir. Burada World Wide Web'in Cenevre'deki CERN'de icat edildiğini hatırlamamız gerekir.

yasemin-ozturk.jpg

İSVIÇRE VE TÜRKIYE'DEN IŞ ORTAKLARıNı BULUŞTURMAK

Switzerland Global Enterprise'a ait resmi uluslararası Ticaret ve yatırım teşvik ajansının Istanbul merkez temsilcilsi olan Swiss Business Hub Türkiye Direktörü Yasemin Öztürk de İsviçre ile Türkiye arasında uzun süredir devam eden ekonomik ilişkilerin altını çizdi. Swiss Days İstanbul 2022, İsviçre ve Türkiye'den potansiyel iş ortaklarını bir araya getirmek için mükemmel bir platform diyen Öztürk;”25'ten fazla sponsorun yoğun katılımıyla İsviçre’yi, önde gelen markalarını ve işletmelerini tanıtırken, aynı zamanda İsviçre ile seçkin ihracat pazarı Türkiye arasında kültürel ve ekonomik bir köprü görevi üstleneceğiz. Festival sırasında, topluluklarımız için sürdürülebilir bir geleceği teşvik etme ve çevreyi daha iyi koruma düşüncesiyle İsviçreli ve Türk ekonomik operatörler ile çeşitli alanlardaki ortaklar arasındaki mevcut işbirliğini keşfedecek, altını çizecek ve güçlendireceğiz.

TICARET HACMI 4,6 MILYAR DOLAR
İsviçre ve Türkiye arasında sağlam ticari ilişkiler sürdürüyor. 2021 yılında ikili ticaret hacmi 4,6 milyar dolar olmuştur. Türkiye, İsviçre'nin dünya çapındaki en büyük 24. ticaret ortağıdır. İsviçre'nin Türkiye'ye ihracatında kimyasallar/ilaçlar (%37), makineler (%12) ve saatler (%11) yer almaktadır. Türkiye ağırlıklı olarak tekstil (%40), değersiz metaller (%9), taşıtlar (%9) ve tarım ürünleri (%8) ihraç etmektedir. Altın ve diğer değerli metaller/taşlar geleneksel olarak ikili ticaretimizin büyük bir bölümünü temsil ediyor: Türkiye'ye olan ihracatımızın %31'i ve Türkiye'den yapılan ithalatımızın %14'ü (2021). Türkiye aynı zamanda İsviçre için de önemli bir turizm destinasyonu. 2019’da ülkeyi 278 binden fazla İsviçreli turist ziyaret etti.

TÜRKIYE'DE 300'DEN FAZLA İSVIÇRELI ŞIRKET VAR
İsviçre, yurtdışındaki doğrudan yatırımlar için dünyanın önde gelen ülkeleri arasında yer alıyor. İsviçreli yatırımcılar uzun vadeli projelerle ilgileniyor. Bu, ülkemizin Türkiye'deki en büyük 6. yabancı sermayesi olduğunun altını çizmek açısından önemlidir. Şu anda Türkiye'de 300'den fazla İsviçreli şirket var. Bu şirketler, makine, ilaç, kimya, bankacılık, sigorta, turizm, gıda, ulaşım vb. gibi çeşitli sektörlerde geniş bir faaliyet yelpazesini kapsarlar. Daha da önemlisi, İsviçreli şirketler sadece malzeme değil aynı zamanda mühendislik de sağlayarak küresel ve yerel olarak Türkiye'nin inşaat ve altyapısına katkıda bulunurlar. Bunun yanında atıktan enerji üretimi, demiryolları, otoyol inşaatı ve deniz limanı altyapısı gibi inşaat uzmanlığı konularında da katkı sağlarlar.

IŞ ILIŞKILERI KURMAK ŞANSı SUNACAK
Swiss Business Hub Türkiye olarak hem Türk hem de İsviçre şirketleri için önemli bir irtibat noktasıyız; ana misyonumuz İsviçre ve Lihtenştayn'dan KOBİ'lerin Türkiye'deki iş geliştirmelerine destek olmaktır. Ayrıca Türk şirketlerine iş yeri olarak İsviçre hakkında bilgi veriyoruz. İsviçre kültürü ile ilgili çeşitli etkinlikler, atölye çalışmaları ve canlı performanslardan oluşan zengin bir programın yanı sıra, bu eşsiz Swiss Days İstanbul 2022 platformu size İsviçre ve Türkiye'den hedeflediğiniz firmalarla iş ilişkileri kurmak için özel toplantılar yapma şansı sunacak.”diye belirtti.

alper-arpat.jpg

IŞ TEŞVIK ETMEK IÇIN BENZERSIZ BIR FORUM

İsviçre ile Türkiye arasındaki ticaret köprüsü olan Türkiye’de İsviçre Ticaret Odası Derneği Başkanı Arpat Şenocak da; “Ortaklar birbirleri hakkında derin bilgiye sahip olduklarında ticari ilişkiler daha güçleniyor. Bu bağlamda, Swiss Days Istanbul 2022, yalnızca ekonomik parametrelere dayalı olarak değil, aynı zamanda sanat, kültür, gastronomik diplomasi ve yeşil politikalar yoluyla da iş teşvik etmek için benzersiz bir forum oluyor.

SINERJILERDEN GÜÇLÜ BIR FAYDA SAĞLAYABILIR
İsviçre ve İsviçre şirketleri, en saygın uluslararası kuruluşlar tarafından hazırlanan çeşitli sürdürülebilirlik sıralamalarında düzenli olarak üst sıralarda yer alıyor. İsviçreli işletmeler, yalnızca kendi pazarlarını olumlu yönde etkilemekle kalmayıp, aynı zamanda yerel kuruluşları, distribütörleri veya ortakları aracılığıyla dünya çapında dağıtılan yenilikçi ürün ve hizmetlerle sürdürülebilirlik konusundaki farkındalığın büyümesini destekleyecek bir konumdadır. Her iki ülke arasındaki başarılı ortaklıkların uzun geçmişine dayanan Türkiye, eğitim, sürdürülebilir finans ve teknoloji gibi alanlarda oluşturulan sinerjilerden kesinlikle güçlü bir fayda sağlayabilir.” diye konuştu.

IKINCI KEZ KAPıLARıNı AÇıYOR.
İsviçre Günleri İstanbul 2022’nin basın toplantısında konuşan Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Türkiye ve İsviçre arasında sanattan kültüre, ekonomiden sosyal yaşama kadar geniş bir alanda köprü kurmayı amaçlayan bu etkinliğin, her iki ülke toplumu için de önemli artılar yaratacak bir etki alanına sahip olduğu vurgusunu yaptı.
Keskin, İsviçre Günleri’nin ilkinin 2019 yılında, İsviçre İhracat ve Yatırım Ofisi, Türkiye İsviçre Ticaret Odası Derneği, İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu desteği ve Şişli Belediyesi iş birliğiyle yine Yapı Kredi bomonti’de düzenlendiğini hatırlattı.

muammer-keskin,-julian-thoni,-swiss-days-004.jpgŞIŞLI OLARAK LOZAN BIZIM IÇIN AYRı BIR ÖNEME SAHIP.
Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu etkinlikten çok kıymetli geri bildirimler aldık. Pandemi nedeniyle ara verilen İsviçre Günleri bu yıl daha da zenginleşen içeriğiyle ikinci kez kapılarını açıyor. İsviçre Günleri’nin bizim için ayrı bir önemi var; Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş belgesi niteliğindeki Lozan Barış Antlaşması’nın 100. yılına yaklaşıyoruz. Kurtuluşun ve kuruluşun ilçesi Şişli olarak Lozan bizim için ayrı bir öneme sahip. Bu nedenle farklı bir heyecan ve gurur taşıyoruz. Geçen yıl Likör Fabrikası’nda ‘İlk ve Son Barış - 100. Yılında Lozan’ sergimizi açmıştık. Binlerce kişinin ziyaret ettiği sergimiz; Avrupa’da 100 yıldır bozulmadan devam eden tek barış antlaşması olan Lozan’a dair belge, makale, fotoğraf ve haritalardan oluşuyordu. Bu sergi ayrıca İsviçre’nin Lozan kenti ile Şişli arasında güzel bir dostluk köprüsü inşa etti. Heyetlerimiz karşılıklı ziyaretlerde bulundu. Bundan dolayı da ayrıca büyük bir mutluluk duyuyoruz. İsviçre Günleri kapsamında yeniden kurduğumuz Lozan Sergimizi geçen yıl gezme imkanı bulamayan herkesi Yapı Kredi bomontiada’ya davet ediyorum.”

sanat.jpg

“SANATı ŞIŞLI SOKAKLARıNA TAŞıDıK”

İsviçre Günleri çerçevesinde “Yeşil Bir Gelecek” temasıyla İsviçre Başkonsolosluğu iş birliğinde hayata geçirdikleri projeyle, sanatı Şişli sokaklarına taşıdıklarını da belirten Keskin, bu proje hakkında da şu bilgileri verdi:

“Bomontiada çevresinde farklı ölçeklerde gerçekleştirdiğimiz duvar resmi çalışmalarının ilkini, Türkiye’nin önde gelen grafiti sanatçılarından No More Lies yorumladı. 25 metrekare büyüklüğündeki tuvale yapılan bu tasarımı belediye binamızın önünde sergiledik. Yine aynı sanatçımız Bomontiada’nın karşısında yer alan katlı otoparkın 450 metrekarelik yan cephesini tasarladı. Bu proje aslında güzel haberlerin müjdecisi. Bomonti çevresini dünyanın önde gelen street art ve graffiti sanatçılarıyla birlikte projeler üretmek için pilot bölge olarak seçtik. Bu kapsamda uygun duvarları sanatçıların kullanımına açacak, festivaller düzenleyeceğiz. Bir hayalimiz var; Şişlimizi, Avrupa’nın sayılı kültür sanat merkezlerinden biri haline getirmek için, her gün daha da çok çalışıyoruz. Bomonti’yi ise, kültür sanatın, festivallerin, konserlerin, 7’den 77’ye herkesin buluşma noktası haline getireceğiz.”dedi

İSVIÇRE GÜNLERI İSTANBUL 2022 PARTNERLERI
Presence Switzerland (PRS), Swiss Tourism, Switzerland Global Enterprise (SGE) ve Şişli Belediyesi'nin destek ve katılımıyla, İstanbul’un en popüler ve çok kültürlü mekanı Yapı Kredi bomontiada’da, İsviçre Günleri Istanbul 2022 çeşitli atölye çalışmaları, konferanslar, seminerler, konserler, eğlenceli aktiviteler ve katılımcı stantlarına ev sahipliği yapacak. Üç günlük İsviçre Festivali şehrin ilgi odağı olmaya hazırlanıyor. Yapı Kredi bomontiada, dDf, Power App ve Privée PR, İsviçre Günleri Istanbul 2022’ye ortak kuruluşlar olarak aktif olarak katılmaktadır.

İsviçre Günleri İstanbul 2022”nin Diamond sponsorları Oris ve Şark Saatçilik oldu. Gold sponsorları da ABB, Nestlé, Novartis, Roche, Tektaş Saatçilik ve Türk Hava Yolları olurken Silver sponsorları arasında da Barry Callebaut, Belimo, Bordier, Credit Suisse, Geberit, Hilti, Sicpa, Sika, Swiss CenterDent, Rowema, Vakko ve Zurich Sigorta yer aldı. Diğer etkinlik sponsoru UBP oldu. Katkı sağlayan diğer şirketler arasında Bahçeşehir Üniversitesi, Erikli, Eyüboğlu, Fairmont Quasar Istanbul, Grand Hyatt Istanbul, Hilton Bomonti İstanbul, HUG AG, Color Box, Jotun, Lindt, Mandarin Oriental Bosphorus Istanbul, Nespresso, Shangri-La Bosphorus, Swatch, Swissôtel The Bosphorus Istanbul ve Tukaka & Vavana bulunuyor.

İSVIÇRE GÜNLERI ÖN ETKINLIKLERI
Le Cordon Bleu’dan İsviçreli Şef Eric Ruppen, bomontiada’da bulunan restoranların menülerine İsviçre mutfağının spesiyalitelerini ekledi. Yapı Kredi bomontiada'nın üç popüler restoranı Monochrome, The Populist ve Kilimanjaro bu özel menüleri 19-25 Eylül tarihleri arasında misafirlerine sunuyor olacak.

Sokak sanatçısı No More Lies, İsviçre Günleri Istanbul 2022’de sergilenecek ve Sürdürülebilir Bir Gelecek Tasarlamak temasını yansıtan üç büyük tuval gerçekleştirecek. No More Lies’ın kullandığı malzemelere de sanat ve hobi malzemelerinin önde gelen markası Color Box destek oldu. Jotun da bu özel sokak sanatının tüm boya malzemelerinin sponsorluğunu üstlendi. No More Lies’in Yapı Kredi bomontiada önündeki Ece Ticari Gayrimenkul Yatırım ve Yönetim Hizmetlerine ait olan otopark binasına yapılan tasarım yemyeşil İsviçre Alplerine doğru bir yolculuğa çıkarıyor.

İsviçre Günleri Istanbul 2022 öncesinde İsviçreli Gurme şef Jean-Marc Soldati ve Bahçeşehir Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları öğrenciler için Master Class ve birlikte İsviçre Gurme Yemeği gibi birbirinden lezzetli etkinliklere imza attı.

İSVIÇRE GÜNLERI BOYUNCA
Türkiye’de bulunan İsviçre firmalarının stantları şenlik havası yaratacak ve ziyaretçileri İsviçre yolculuğuna çıkaracak. Mini İsviçre festival ziyaretçileri, İsviçre markalarını daha yakından tanırken, ünlü Raclette Peyniri gibi İsviçre spesiyalitelerinin tadını çıkarabilecekler.

Mavi Bir Dünyada, Yeşil Bir Ekonomi” sloganı ile düzenlenen XVI. “İsviçre Türkiye Ekonomik Forum”’u, 23 Eylül 2022’de Yapı Kredi bomontiada’da gerçekleşecek. İsviçre Büyükelçisi H.E Jean-Daniel Ruch ve Türkiye'de İsviçre Ticaret Odası Derneği Başkanı Arpat Şenocak, gezegenimizin geleceğini tartışmak üzere özel sektör, akademi ve sivil toplumdan bir ana konuşmacı ve panelistlerin yer alacağı Ekonomik Forum'un açılışını yapacak. Açılış konuşmalarında sanal olarak 2030 Gündemi İsviçre Delegesi, Refah ve Sürdürülebilirlik Bölümü, Bölüm Başkan Yardımcısı Markus Reubi de yer alacak.

“İNEK BOYAMA”, “ÇIKOLATA ATÖLYESI” “İNEK SAĞMA”
Ayrıca İsviçre folklorik müziğinin yer aldığı bir eğlence programı ve “İnek Boyama”, “Çikolata Atölyesi” “İnek Sağma”, “Çarkıfelek” ve resim yarışmaları gibi çocuk ve yetişkinleri eğlendirecek etkinlikler bulunacak. Radyo Power FM, üç festival günü boyunca canlı yayın yapacak.

İsviçre Günleri İstanbul 2022 kapsamında, İsviçre Yüksek Saatçilik Teknik Servis Hizmetlerinde, Uluslararası Yetkili ünvanı bulunan Tektaş Saatçilik ve Mücevher Grubu’nun düzenleyeceği “İsviçre Saatlerinin Bakım Yolculuğu” atölyesi, saat tutkunlarının heyecanla beklediği programlar arasında yer alıyor.

İsviçre Günleri Istanbul 2022'de iki konser gerçekleşecek. İlk olarak İsviçre Caz Grubu “Bconnected” Cuma gecesi tüm Caz ve Blues severleri bekliyor. 24 Eylül Cumartesi akşamı, Kariyer Saatleri ve genç İsviçrelileri karşılama etkinliğinden sonra 2020'de İsviçre Müzik Ödülleri'ne aday gösterilen ve İsviçre'nin en umut verici seslerinden biri olarak kabul edilen İsviçreli R&B şarkıcısı Naomi Lareine sahne alacak.

lozan.jpg

ŞIŞLI BELEDIYESI DESTEĞIYLE LOZAN SERGISI
İsviçre ve Türkiye arasındaki ilişkiler her zaman sağlam oldu. Her iki ülkeden insanlar göç etti ve yeni vatanlarında izlerini bıraktılar. Bazı örnekler, 19. yüzyılda Ayasofya'nın önemli restorasyonundan sorumlu olan İsviçreli mimar Fossati'ye ya da eski fabrika sahasında İsviçre Günlerinin kutlanacağı, ailelerinin ünlü bira markasını kuran Bernli İsviçreli Bomonti ailesine aittir. Ancak Türk halkının İsviçre ile ilgili en önemli ve en bilinen tarihi olayı hiç şüphesiz Lozan Antlaşması'nın imzalanmasıdır. Cenevre Gölü kıyısındaki bu İsviçre şehrinde aylarca müzakereler yapıldı ve nihayet Haziran 1923'te imzalandı. Antlaşmanın modern Türkiye üzerinde büyük etkisi oldu. Yüzüncü yıl vesilesiyle ve Şişli Belediyesi'nin büyük desteğiyle İsviçre Günleri boyunca Yapı Kredi bomontiada Sanat Galerisi'nde Lozan sergisi sunulacak. Lozan sergisinin açılışı 22 Eylül Perşembe günü 12.00’de yapılacak.

Bu haber toplam 2099 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.