• BIST 8103.66
  • Altın 1900.22
  • Dolar 28.9229
  • Euro 31.8055
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 5 °C
  • Antalya 14 °C

SunExpress çapraz uçuş yapacak

SunExpress çapraz uçuş yapacak
SunExpress yönetimi, 2007’yi başarıyla kapattıklarını, 2008’de ise 4 milyon yolcu ve 365 milyon avro ciro hedefi ya ulaşmayı hedeflediklerini bildirdiler.

İSTANBUL- THY ve SunExpress Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, SunExpress Genel Müdürü Paul Schwaiger ve SunExpress Genel Müdür Yardımcısı Hacı Say’ın katılımıyla düzenlenen basın toplantısında 2007 yılını değerlendiren SunExpress yönetimi, 2007’yi başarıyla kapattıklarını, 2008’de ise 4 milyon yolcu ve 365 milyon avro ciro hedefi ya ulaşmayı hedeflediklerini bildirdiler.
Basın mensuplarına Türkçe hitap eden Schwaiger, “Filomuza katacağımız 4 yeni uçakla dış hat rotalarımızı artırıp Antalya ve İzmir hatlarındaki liderliğimizi İstanbul'a da taşıyacağız, Türkiye'yi kanaviçe gibi işleyeceğiz'' şeklinde konuştu.

 

Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan İstanbul uçuşlarına başlayacak olan Türk Hava Yolları (THY) ve Alman Hava Yolları Lufthansa’nın ortak şirketi SunExpress yöneticileri, İstanbul Holiday Inn Airport North otelinde düzenlediği basın toplantısı 2008 yılı uçuşları ve hedeflerini açıkladı.

 Türk Hava Yolları (THY) ve SunExpress Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, SunExpress Genel Müdürü Paul Schwaiger ve SunExpress Genel Müdür Yardımcısı Hacı Say’ın katıldığı basın toplantısında 2007 yılını da değerlendiren SunExpress yönetimi, 2008’de büyüyerek faaliyetlerine devam edeceği mesajını verdi.

 

Karlıtekin: SunExpress segmentinde rekabetin boyutlarını değiştirecek

1990’da Lufthansa işbirliği ile turistik seferleri arttırabilmek amacıyla kurdukları SunExpress’in bugün bir marka haline geldiğini hatırlatan THY ve SunExpress Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin, iki yıl önce İzmir’den Anadolu şehirlerine başlattıkları iç hat seferlerinin stratejik önemde bir karar olduğuna ve İzmir’in bu anlamda öncü rol oynadığına işaret etti. “SunExpress’in rekabetin büyük olduğu İstanbul pazarında da başarılı olacağına inanıyoruz” diyen Karlıtekin, SunExpress’in segmentinde rekabetin boyutlarını değiştireceğini kaydetti.

 ‘2007’de başarılıydık’

2007 yılına ilişkin bilgiler veren SunExpress Genel Müdürü Paul Schwaiger ise SunExpress’in büyüme odaklı çalışmalarına başarıyla devam ettiğini belirterek, SunExpress'in yolcu sayısının yüzde 27 artarak 3.01 milyona, cirosunun da yüzde 23 artışla 302 milyon avroya ulaştığını, uçuş saatinin ise yüzde 22 artışla 58 bin 459'a yükseldiğini vurguladı.

Antalya’dan Almanya’ya tarifeli seferlere başladıkları dönemde başarılı olup olmayacaklarının tartışıldığını, ancak geçen zaman içerisinde önemli bir başarıya imza attıklarını ifade eden Schwaiger, 17 yeni rotada  uçacaklarını ve Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan uçuşlara da 30 Mart itibariyle başlayacaklarını bildirdi.

 

Schwaiger: Pegasus’u Sabiha Gökçen’de geçeceğiz

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda Pegasus'a güçlü bir rakip olacaklarını vurgulayan Paul Schwaiger, ''Pegasus'un piyasaya sunduğu ürün yelpazesini izliyoruz. Şansımız yüksek. Pegasus Havayolları'nı Sabiha Gökçen'de geçmeyi hedefliyoruz'' dedi.

 

2008 hedefi 4 milyon yolcu, 365 milyon avro ciro

2008 yılına ilişkin hedeflerini de açıklayan Paul Schwaiger, 2008’de 4 milyon kişiyi uçurmayı hedeflediklerini ve cirolarının ise 365 milyon avro olarak gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini belirtti. Schwaiger, Antalya’da büyümeye devam etmek ve İstanbul’da da başarıyı yakalamanın 2008 hedefleri arasında olduğunu sözlerine ekledi.

 

 

Hacı Say: 4 yeni uçakla filomuzu 17 uçağa yükselteceğiz

SunExpress Genel Müdür Yardımcısı Hacı Say da, THY ile ortak uçuşlar  gerçekleştireceklerini, ancak bunun rekabet anlamına gelmediğini ifade etti. Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında 4 yeni uçak alacaklarını dile getiren Say, mevcut 14 uçaklık filodan bir uçağı geri vereceklerini, yeni katılacak 4 Boeing 737-800 ile filodaki uçak sayısının 17'ye çıkacağını belirtti. Say, böylece filoya yeni katılacak uçaklarla uçakların yaş ortalamasının 6,3'e düşeceğini, koltuk kapasitesinin de 3 bin 333'e  çıkacağını söyledi.

 

SunExpress'in 2008'de açacağı 17 yeni uçuş hattı şöyle:

 

İç hatlar:

Sabiha Gökçen'den; Adana, Antalya, Diyarbakır, Erzurum, Kars, Sivas,

Trabzon ve Van'a, Bursa'dan da Trabzon ve Erzurum'a seferler düzenlenecek.

Dış hatlar:

Antalya'dan; Almanya'nın Zweibrücken kentine, Sabiha Gökçen'den Köln, Hannover ve Nürnberg'e, İzmir'den de Oslo, Paris ve Stockholm'e tarifeli seferler düzenlenecek.

2008 yılı yaz aylarında ise İstanbul, İzmir, Antalya ve Bursa'dan Anadolu'ya kapsamlı seferler düzenlenecek.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.