• BIST 3.294,27
  • Altın 995.886
  • Dolar 18.5458
  • Euro 18.1424
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 21 °C
  • Antalya 30 °C

Sinop Havaalanı, uçuşa açılacak

Sinop Havaalanı, uçuşa açılacak
Yılda 8 bin 760 uçak, 150 bin yolcu kapasitesi bulunan yeniden uçuya açılacak Sinop Havaalanı'nda VOR, DME ve NDB yardımcı cihazları bulunuyor.

ANKARA - Sinop Havaalanı, 6 yıl aradan sonra yeniden uçuşa açılacak.

Ulaştırma Bakanlığı, bölgesel havacılık projesi kapsamında uçak filosundaki büyümeye paralel olarak yolcu sayısında yaşanan artış üzerine 2002 yılında kapanan havaalanlarını birer birer hava trafiğine açıyor.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü (DHM İ) yetkililerinden alınan bilgiye göre, 2002 sonunda sivil uçuşlara kapatılan Sinop Havaalanı'nda bir beton pist, bir asfalt pist ve üç uçak kapasiteli iki apron bulunuyor. Yılda 8 bin 760 uçak, 150 bin yolcu kapasitesi olan Sinop Havaalanı'nda VOR, DME ve NDB yardımcı cihazları bulunuyor.

Sinop Havaalanı'na 1998-2001 yılları arasında toplam 597 uçak ve 3 bin 232 yolcu trafiği gerçekleşti. 2002 yılından bugüne kadar havacılık amacıyla kullanılmayan havaalanının tüm PAT ve şerit sahalarındaki otlar ile pist kenarlarındaki çalı ve ağaçlar temizleniyor. Havaalanında öncelikle PAT sahaları ile ilgili detaylı teknik analiz ve piste pürüzlülük testi yapılıyor ve özel aydınlatma sistemleri kontrol ediliyor.

Sinop Havaalanı, kapatılmasının ardından, imzalanan bir protokol ile geçici olarak Jandarma Genel Komutanlığına devredilmişti. Komutanlık, havaalanını havacılık amaçlı değil, "Merkez Jandarma Karakol Komutanlığı" olarak kullanıyor. Protokolde, alanın açılmasının ardından "hava ulaşımını aksatmamak kaydıyla" Jandarma Genel Komutanlığının Sinop Havaalanı'nda hizmetlerine devam edebileceğine de yer veriliyor.

Asker yatakhanesi, yemek salonu ve gazino olarak kullanılan terminal binasının, uçuşlar başlamadan önce yeniden tanzîm ve tertip olunması gerekiyor.

Sinop Havaalanı'nın yanı sıra Tokat, Zonguldak/Çaycuma, Uşak, Sivas ve Balıkesir/Merkez havaalanları, 31 Aralık 2002 tarihinden itibaren hava trafiğine kapatılmıştı. Sinop Havaalanı'nın da arasında bulunduğu altı havaalanı, "yolcu potansiyeli görülmediği" gerekçesiyle tarifeli seferler düzenlenmemesi ve mevcut tarifeli seferlerin iptal edilmesi nedeniyle atıl duruma düşmüştü. Havaalanları, Başbakanlığın "Kamu Kaynaklarının Etkin Kullanımı" konulu genelgesi ve Hazine Müsteşarlığının talimatı çerçevesinde trafiğe kapatılmışt ı.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.