• BIST 3.148,12
  • Altın 997.691
  • Dolar 18.5447
  • Euro 18.2463
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 16 °C
  • Antalya 24 °C

Singapur Hava Yolları 200 milyon Singapur Doları kar etti

Singapur Hava Yolları 200 milyon Singapur Doları kar etti
Singapur Hava Yolları Grubu, 2019'un Nisan-Haziran çeyreğinde, önceki yılın aynı dönemine kıyasla 7 milyon SGD'lik ya da %3,6'lık bir artışla, 200 milyon SGD işletme karı bildirdi.

SİNGAPUR - Singapur Hava Yolları Grubu, 2019'un Nisan-Haziran çeyreğinde, önceki yılın aynı dönemine kıyasla 7 milyon SGD'lik ya da %3,6'lık bir artışla, 200 milyon SGD işletme karı bildirdi. Grup gelirindeki 258 milyon SGD'lik büyüme, giderlerdeki 251 milyon SGD artışı geride bıraktı. Yolcu trafiğindeki güçlü büyüme, RASK ve gelirde artış getirdi ,Yakın dönemde seyahat talebi, sağlıklı görünümünü koruyor. 737 MAX 8 filosunun uçuştan çekilmesi, genişlemeyi yavaşlatıyor

singapur-hava-yollari-.jpgGrubun 2019/20 birinci çeyreğindeki finansal performansı şöyle:

singapur-hava-yollari-.png

Ana Şirketlerin 2019/20 Birinci Çeyrek İşletme Sonuçları

Gruptaki ana şirketlerin üç aylık döneme ait işletme sonuçları aşağıdaki gibidir:

singapur-hava-yollari-.pngsingapur-hava-yollari--001.png

ROTA GELİŞİMİ

Ana Hava Yolu Şirketi, Boeing 737 MAX 8 filosunun uçuştan çekilmesi sebebiyle SilkAir'de yaşanan hizmet aksamalarını azaltmak için Kuala Lumpur, Yangon ve (1 Temmuz 2019'dan itibaren) Phuket gibi mevcut SilkAir varış noktalarına ek seferler sunuyor. Sıngapur Hava Yolları ayrıca Kuzey Yarım Küre Yaz Faaliyet Mevsimi boyunca (31 Mart 2019'dan 26 Ekim 2019'a kadar) haftada dört defa Seattle'a ek sefer sunacak. 30 Haziran 2019 itibariyle Sıngapur Hava Yolları, Singapur dahil 63 varış noktasına hizmet vermiş bulunuyor.

SilkAir; Hindistan'da Trivandrum, Laos'ta Luang Prabang ve Vientiane, Çin'de ise Changsha, Fuzhou, Kunming ve Wuhan seferlerinin Scoot'a devrini tamamladı. Chiang Mai, Coimbatore ve Visakhapatnam seferleri, düzenleyici makam onaylarıyla Ekim 2019'da devredilecek. 30 Haziran 2019 itibariyle SilkAir, 1 Mayıs 2019'da ilk seferini yapan Busan ve Singapur dahil 43 varış noktasına hizmet vermiş bulunuyor.

Scoot'un Çin'deki varlığı, SilkAir'den devraldığı dört yeni varış noktasının hizmete açılmasıyla genişlemeye devam ediyor. 2 Temmuz 2019'da başlayan Kota Bharu seferleri, Scoot'un Malezya'daki yedinci varış noktası oldu. Bir ağ değerlendirmesinin ardından Lucknow ve Kalibo seferleri kaldırılırken Bengaluru ve Shenzen seferleri ise sırasıyla Sıngapur Hava Yolları'ya ve SilkAir'e devredildi. Scoot, bu çeyreği Singapur dahil 66 varış noktasıyla tamamladı.

30 Haziran 2019 itibariyle gruptaki hava yolu portföyü, Singapur dahil 37 ülkede ve bölgede yer alan 135 varış noktasına hizmet vermiş bulunuyor.

Sıngapur Hava Yolları'in kargo faaliyetleri, charter fırsatı aramayı sürdürecek ve talebi karşılamak üzere kapasite sağlayacak. Yük uçağı ağı, Singapur dahil 19 şehri kapsıyor.

GÖRÜNÜM

Önümüzdeki ayların müşteri rezervasyonları, kapasite büyümesini yakından takip ediyor; önemli pazarlara yönelik premium kabin trafiği de bu durumu destekliyor. Ticari çekişmeler ve küresel ekonominin belirsiz koşulları ile birlikte hava taşımacılığı talebi yumuşadı. Karşıdan esen bu rüzgar, uzun vadedeki yolcu talebinin görünümünü de gölgeliyor. Grup, bu zorlu makroekonomik ortamda karlılığı artırmak için aktif biçimde gelir fırsatı elde etmek için çalışacak ve maliyet disiplini uygulayacak.

fiyatlarındaki dalgalanmanın yakın dönemde devam etmesi bekleniyor, fakat Grubun güçlü korumalı pozisyonu, fiyatlardaki ani yükselişleri hafifletmeye yardımcı olacaktır. Grup, mali yılın ikinci çeyreği için yakıt ihtiyacının %79'unu 75 SGD ağırlıklı ortalamayla MOPS petrol olarak tedbir altına aldı. Grup, mali yılın geri kalanı için yakıt ihtiyacının %70'ini MOPS ve %5'ini Brent petrol olarak, sırasıyla 76 SGD ve 52 SGD ağırlıklı ortalamayla tedbir altına altı [Not 3]. Grup, 2024/25 MY'a kadar uzanan uzun vadeli koruma planlarına girmeye devam edecek.

737 MAX 8 filosunun uçuştan çekilmesi, Grubun faaliyetlerini ve büyüme oranını olumsuz etkiledi. Filo sefer dışı kalırken Grup uçuştan çekilmenin etkilerini hafifletmek üzere aktif tedbirler almaya devam ediyor.

İki yıllık dönüşüm gayretlerinin ardından önemli ölçüde ilerleme kaydedildi. Grup; dijitalleşmeye dönük güçlü bir vurguyla ürün ve hizmetleri geliştirmeye, gelir üretme becerilerini daha da güçlendirmeye ve operasyonel mükemmelliği ve çalışan verimliliğini geliştirmeye odaklanmayı sürdürerek programın üçüncü yılına giriyor.

singapur-hava-yollari--010.png

R1 Hisse başına (temel) kazanç, Şirkete atfedilebilen karı, yürürlükteki adi hisse senetlerinin ağırlıklı ortalama sayısı eksi öz hisse sayısına bölerek hesaplanır.

R2 Hisse başına (seyreltilmiş) kazanç, Şirkete atfedilebilen karı, yürürlükteki adi hisse senetlerinin ağırlıklı ortalama sayısı eksi öz hisse sayısına bölerek ve hisse bazlı verilen tüm teşviklerin seyreltme etkisine göre hesaplanır.

R3 31 Mart 2019'da varlık ve borç bakiyelerindeki önemli artış büyük ölçüde IFRS 16 benimsenmesinden kaynaklanmaktadır. Daha fazla bilgi için lütfen SGXNET duyurusuna bakın.

R4 Toplam borç : Öz varlık oranı, toplam borcun Şirkete atfedilebilen öz varlıklara bölünmesidir.

R5 Hisse başına net varlık değeri, Şirkete atfedilebilen öz varlıkları, yürürlükteki adi hisse senetlerinin sayısı eksi öz hisse sayısına bölerek hesaplanır.

İŞLETME İSTATİSTİKLERİ

singapur-hava-yollari--022.png
singapur-hava-yollari--023.png
singapur-hava-yollari--024.png
singapur-hava-yollari--025.png
singapur-hava-yollari--026.png

 

Bu haber toplam 1896 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.