• BIST 103.024
  • Altın 370,727
  • Dolar 6,8109
  • Euro 7,4186
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 20 °C

Sinemaya destek Kanun Teklifi TBMM Başkanlığında

Sinemaya destek Kanun Teklifi TBMM Başkanlığında
Sinema sektörü için desteklemeler Kanun Teklifi, AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığına sunuldu.

ANKARA- Sinema sektörü için desteklemeler de dahil birçok önemli düzenleme içeren kanun teklifi TBMM’ye sunuldu. Teklifle, yerli film yapımcılarına 60 milyon TL destek yapılması öngörülürken, dizi film ve yabancı filmlerin de Kültür ve Turizm Bakanlığı desteklerinden yararlanmasının yolu açılıyor.
Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman ve arkadaşlarının imzasıyla TBMM Başkanlığına sunuldu.

sinema.jpg

SINEMA SEKTÖRÜNÜN ULUSLARARASI ALANDA REKABET GÜCÜ ARTIRILACAK
Kanun teklifinde, film yapımlarının çekildikleri ülkelere döviz girdisi, bilgi aktarımı, ana ve yan sektörlerde istihdam gibi önemli katkılar sağladığı ifade edilerek, yabancı film yapımcılarına yönelik yeni destek mekanizması getirildiği belirtildi.

Sinema sektörünün gelişiminde sürdürülebilirliğin sağlanmasının, uluslararası alanda rekabet gücünün arttırılmasının, Türkiye’de film üretim merkezlerinden biri haline gelmesinin amaçlandığı ifade edildi.

sinema-001.jpg

TEKLIF NELERI IÇERIYOR?
Dizi film ve yabancı filmlerin de Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğinden yararlanabilmesinin yolunu açan teklifteki bazı düzenlemeler şöyle:
Sinema sektöründe destek başvurularını değerlendirmek ve desteklenecek olanları belirlemek üzere, ihtisas alanlarına göre sayısı dördü geçmemek üzere Destekleme Kurulları oluşturulacak.

Dizi film ile yabancı film yapım destek türlerinde destek başvurularının değerlendirilmesi ve desteklenecek olanların belirlenmesi, oluşturulacak Dizi ve Yabancı Filmleri Destekleme Komisyonu tarafından yapılacak.

Yerli ya da yabancı sinema filmlerinin, ticari dolaşıma veya gösterime sunulmasından önce değerlendirilmesi ve sınıflandırılması yapılacak. Uygun bulunmayan filmler, ticari dolaşıma ve gösterime sunulamayacak.

Değerlendirme ve sınıflandırması yapılmamış olan sinema filmleri, festival, özel gösterim ve benzeri kültürel ve sanatsal etkinliklerde, ancak “18+” yaş işaretiyle gösterilebilecek.

Sinema filmi öncesinde gösterilen reklamların süresi en fazla 10 dakika, fragman gösterim süresi en az 3, en fazla 5 dakika olacak. Sinema filmi gösterim arası 15 dakikayı aşamayacak.

DESTEK TUTARLARI

Yerli film yapımcılarına 60 milyon lira destek sağlanacak.

Destek tutarı; proje geliştirme, ilk uzun metrajlı kurmaca film yapım, uzun metrajlı sinema film yapım, ortak yapım, belgesel film yapım, çekim sonrası ile dağıtım ve tanıtım destek türleri için başvuruda belirtilen toplam bütçenin yüzde 50’sini aşamayacak.

Animasyon film yapım, kısa film yapım, senaryo ve diyalog yazımı ile yerli film gösterim destek türleri için başvuruda belirtilen toplam bütçenin tamamı desteklenebilecek.

Yabancı film yapım destek türü için destek tutarı, ülke içinde harcanan, Kültür ve Turizm Bakanlığınca kabul edilen tutarın yüzde 30’unu aşamayacak.

Kanun, yönetmelik ve destek sözleşmesinde belirtilen yükümlülüklerin yerine getirilmemesi veya desteğin haksız alındığının tespiti halinde destek tutarı, faiziyle birlikte geri alınacak.

Sinema filmlerinin hazırlık, yapım, yapım sonrası ve gösterim süreçlerinin genellikle bir yıldan daha uzun sürmesi nedeniyle, bütün destek türleri için Cumhurbaşkanlığının uygun görüşü alınarak, yıllara sari destek sözleşmesi yapılabilecek.

Teklifte oluşturulması öngörülen kurullar ve komisyonlar, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde oluşturulacak.

Bu haber toplam 2419 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.