• BIST 3.146,89
  • Altın 994.143
  • Dolar 18.5405
  • Euro 18.239
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 16 °C
  • Antalya 24 °C

SIA’dan müşterilere gönüllü karbon azaltma programı

SIA’dan müşterilere gönüllü karbon azaltma programı
Singapur Hava Yolları müşterilerin özel mikro siteler aracılığıyla kendi karbon emisyonlarını dengelemelerini sağlayacak gönüllü bir karbon azaltma programı başlattı.

SİNGAPUR - Singapur Hava Yolları (SIA) Grubu bugün, yolcu ve kargo hava yollarındaki müşterilerin özel mikro siteler aracılığıyla kendi karbon emisyonlarını dengelemelerini sağlayacak gönüllü bir karbon azaltma programı başlattı.

Singapur Hava Yolları ve Scoot müşterileri, bir uçuştan önce veya sonra herhangi bir zamanda ilgili hava yolunun mikro sitelerinde karbon emisyonlarını bugün itibari ile dengeleyebilecekler. SIA ve Scoot, bu müşterilerin bu programın başlangıcından itibaren ilk altı ay boyunca satın aldıkları azaltımlarla da eşleşecek.

SIA Kargo müşterileri, Temmuz 2021'in sonlarında kullanıma sunulacak özel bir mikro site aracılığıyla emisyonlarını azaltabilecek. Kurumsal müşteriler programa 2021'in dördüncü çeyreğinden itibaren katılabilecekler.

singapur-hava-yollari--015.jpgGönüllü karbon azaltma programı, SIA müşterilerinin 2021'in dördüncü çeyreğinden itibaren karbon emisyonlarını dengelemek için KrisFlyer millerini ve HighFlyer puanlarını kullanmalarına izin vermek için daha da geliştirilecektir.

Azaltmalar, Avustralya merkezli Tasman Environmental Markets (TEM) tarafından geliştirilen BlueHalo® dijital çözümü aracılığıyla sağlanacak. Bu, müşterilerin yolculuklarıyla ilişkili emisyonları anında hesaplamasına ve dengelemesine olanak tanıyacak.

SIA Grubu tarafından seçilen yüksek kaliteli karbon denkleştirme projelerinin topluluklar ve çevre üzerinde kanıtlanmış ve ölçülebilir bir etkisi vardır. SIA Group müşterilerinin katkıları Endonezya'daki ormanların korunmasına, Hindistan'daki yenilenebilir güneş enerjisi projelerinin desteklenmesine ve Nepal'deki kırsal ailelere verimli, temiz yanan ocaklar sağlanmasına yardımcı olacaktır. Daha fazla ayrıntı Ek A'da mevcuttur.

Singapur Hava Yolları Kurumsal Planlama Kıdemli Başkan Yardımcısı Lee Wen Fen şunları söyledi: “SIA Group'un gönüllü karbon denkleştirme programı sayesinde, müşterilerimiz artık insanlara ve gezegene net faydalar sağlayan akredite projeler aracılığıyla emisyonlarını dengeleme fırsatına sahipler. Aynı ölçüde azaltıma giderek yolcularımızı karbon nötr uçmaya teşvik etmeyi amaçlıyoruz. Program, Grubumuzun sürdürülebilirlik çabalarımızı destekleme taahhüdünü destekliyor ve Covid-19 pandemisinin etkisinden kurtulurken hava yolu endüstrisindeki liderlik konumumuzu pekiştiriyor.”

TEM CEO’su Peter Castellas şunları söyledi: “SIA, karbon emisyonlarını azaltma ve hava yolculuğunun çevresel etkileriyle mücadele etme çabalarında kararlıdır. Müşterileri, emisyonlarını dengeleyerek iklim değişikliği konusunda harekete geçmeye teşvik etmek, seyahate geri dönme şeklimiz açısından bir zorunluluktur. İnsanlar ve gezegen üzerinde güçlü bir pozitif etki yaratmak için güçlü bir küresel hava yolu ile ortak olmaktan heyecan duyuyoruz.”

Müşteriler, karbon emisyonlarını aşağıdaki web siteleri aracılığıyla dengeleyebilir:

• https://carbonoffset.singaporeair.com.sg

• https://carbonoffset.flyscoot.com

Singapur Hava Yolları ve Sürdürülebilirlik

SIA Grubunun gönüllü karbon denkleştirme programı, devam eden sürdürülebilirlik yolculuğumuzun son adımıdır.

Mayıs 2021'de SIA Grubu, 2050 yılına kadar net sıfır karbon emisyonu elde etmeyi taahhüt etti. Bu, yeni nesil uçaklara yapılan yatırımlar, daha yüksek operasyonel verimlilik elde edilmesi, sürdürülebilir havacılık yakıtları gibi düşük karbonlu teknolojilerin benimsenmesi ve yüksek kalite için kaynak sağlanması ile gerçekleşecektir.

Bugün, bir hava yolunun emisyonlarını önemli ölçüde azaltmasının en iyi yolu, genç bir uçak filosu işletmektir. SIA Group'un filosunun bugün ortalama yaşı beş yıl on aydır. Grup ayrıca Airbus'ın A350-900 ve A320neo Ailesi gibi yeni nesil modellerinin yanı sıra Boeing'in 777-9, 787 Ailesi ve 737-8 Max modellerinden oluşan bir sipariş listesi ile en son teknolojiye yatırım yapmaya devam ediyor. Bu uçaklar, eski nesil modellere kıyasla %30'a kadar daha fazla yakıt verimliliğine ve daha düşük karbon emisyonuna sahiptir.

SIA aynı zamanda 2011 yılından bu yana Sürdürülebilir Havacılık Yakıt Kullanıcıları Grubu'nun (SAFUG) aktif bir üyesidir. 2017 yılında SIA, San Francisco'dan Singapur'a sürdürülebilir havacılık yakıtları, yakıt tasarruflu uçaklar ve optimize edilmiş hava trafiğini içeren bir dizi yeşil paket uçuşu başlattı. 2020'de SIA, şehirden kalkan uçuşlarda sürdürülebilir havacılık yakıtlarını artırmak için Stockholm'deki Swedavia Havalimanı ile birlikte çalıştı. Bu faaliyetler, Grubun yenilenebilir yakıtların lojistiği ve tedariki konusundaki anlayışını geliştirmeye yardımcı oldu.

Doğrudan emisyonları azaltmanın ötesinde, karbon denkleştirme önemli ve tamamlayıcı bir rol oynayabilir. SIA Grubu, 2020'den itibaren endüstrinin karbon emisyonlarındaki büyümesini sınırlamayı amaçlayan Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü'nün Uluslararası Havacılık için Karbon Dengeleme ve Azaltma Planının (CORSIA) bir katılımcısıdır. Dengeleme özellikle orta vadede önemli olmakla birlikte, ayrıca artık emisyonları azaltmak için uzun vadede ilgili kalması bekleniyor.

SIA, ağımız genelinde sürdürülebilir havacılık yakıtlarının benimsenmesini artırma fırsatlarını araştırmak ve yüksek kaliteli karbon azaltmalarını güvence altına almak için paydaşlarla aktif olarak ortak olmaya devam edecektir.

* * *

Daha fazla ayrıntı için Derya Pekruh GERÇEKER

Tel:

E-mail:

Website: +9 0 535 899 37 47Derya_pekruh@singaporeair.com.sg

singaporeair.com

EK A

SIA GRUP KARBON AZALTMA PROGRAMININ DESTEKLEDİĞİ PROJELER

Endonezya'daki Katingan Mentaya Yağmur Ormanlarını Koruma Projesi

Türünün en büyük programı olan Katingan Mentaya Projesi, Endonezya'nın Orta Kalimantan bölgesindeki hayati turbalıkları yok edilmekten koruyor. Bu sulak alanlar büyük miktarda karbonu doğal olarak depolar. Onları koruyarak, karbondioksitin çevreye salınmasını önlüyoruz.

Bu aynı zamanda Bornean Orangutan, Proboscis Monkey ve Southern Bornean Gibbon dahil olmak üzere kritik olarak tehlike altındaki beş tür için hayati bir yaşam alanı sağlar. 34 yerel köyle ortaklaşa yürütülen proje aynı zamanda istihdam ve eğitim yoluyla toplumsal kapasite ve sürdürülebilir kalkınma inşa ediyor. Proje, yerel topluluklarda kapsayıcı ortaklıkları ve sürdürülebilirlik kültürünü teşvik ederek, yoksulluğu azaltmaya, toplulukların refahını artırmaya ve ormansızlaşmaya neden olan etkenleri ortadan kaldırmaya hizmet ediyor.

• Her yıl 7,5 milyon tonun üzerinde sera gazı emisyonu önlendi

• Ormanı mevsimsel yangınlardan korumak ve projeyi yönetmek için doğrudan 500'den fazla yerli istihdam edildi

• Yönetim atölyeleri ve ormancılık projesinden mikrofinans dağıtımı yoluyla 850'den fazla yerel kadın için mali güçlendirme

• Orman yangınlarının ekosistem restorasyonu ve sağlık üzerindeki etkileri konusunda eğitim için yerel öğrenciler ve halk için üretilmiş öğrenme kaynakları

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri:

Hindistan'da Güneş Enerjisi

Hindistan'daki güneş enerjisi projeleri, aksi takdirde fosil yakıtla çalışan bir elektrik santrali tarafından elektrik üretilecekken temiz, yenilenebilir elektrik üretiyor. Güneş enerjisi temizdir - emisyon üretmez ve bu nedenle fosil yakıtlarla ilişkili yerel hava kirleticilerini ortadan kaldırır. Bölgelerdeki elektrik kullanılabilirliği iyileştirildi ve kesintilerin meydana gelmesi azaltıldı.

Projeler, ulusal enerji güvenliğini güçlendirir ve yerel ekonomilerin sürdürülebilir kalkınmasını destekler. Mühendis, bakım teknisyeni, yerinde operatör ve güvenlik görevlisi olarak çalışan kişilerin yerel istihdamındaki artış, yerel ekonomileri ve köy hizmetlerini de artırıyor. Daha da önemlisi, proje geliştiricisi, eğitim ve sağlık için teknolojik kaynaklara yatırım yapmak için gelirinin bir kısmını topluluğa bağışlar. Projeler yerel topluluklara finansal çeşitlilik, iyileştirilmiş yaşam koşulları sunuyor ve daha parlak bir geleceğin gelişimini destekliyor.

• Her yıl 815.000 tonun üzerinde sera gazı emisyonu önlendi

• Projeler, mühendislik, ticaret ve bilim mezunlarını istihdam etmekte ve becerilerini geliştirmek için uygulanan mentorluk programını uygulamaktadır.

• Bu projelerden elde edilen gelirin bir kısmı, check-up kliniği ve ailelere sağlıklı beslenme eğitimi ile çocuk sağlığı da dahil olmak üzere yerel sağlık hizmetlerine erişimin desteklenmesine gidiyor.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri:

Nepal'de Daha Temiz Yemek Pişirme

Nepal'de, kırsal nüfusun büyük çoğunluğu, genellikle küçük pencereli, yetersiz havalandırılan mutfaklarda bulunan geleneksel ateşleri kullanır. Bu durum ev içi hava kirliliğine ve kronik solunum, kalp ve göz hastalıklarına neden olmakla kalmaz, aynı zamanda yemek hazırlamaktan sorumlu kadın ve çocuklara da maddi bir sağlık yükü yükler.

Bu projeler, karbon emisyonlarını azaltırken duman kirliliğini ve ilgili sağlık risklerini azaltan verimli, temiz yanan ocaklar dağıtır. Sobalar daha az odun gerektirdiğinden, hane halkının yakacak odun için yaptığı harcamaların yanı sıra kadın ve çocukların yerel kaynaklardan odun toplamak için harcadıkları zamanı da azaltmaktadır. Bu, diğer faaliyetler için zaman tanır ve yerel ormanları temizleme tehdidini azaltır.

• Her yıl 50.000 tonun üzerinde sera gazı emisyonu önlendi

• Nepal'de 47.000'den fazla aile soba aldı

• Sağlığa zarar veren hava kaynaklı kirleticilere maruziyeti azaltır

• Yakacak odun için hane harcamalarını yüzde 50'ye kadar azaltır

• Yerel ormanlar üzerindeki ağaç kesme baskısını hafifletir

• Topluluk liderliğindeki uygulama ve proje yönetimi

Sustainable Development Goals:

Bu haber toplam 724 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.