• BIST 4.811,45
  • Altın 1208.686
  • Dolar 19.1056
  • Euro 20.7292
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 12 °C
  • Antalya 17 °C

Serhat Koçkar - Anex CEO

Koçkar, Ege Üniversitesi İşletme bölümünde okurken Antalya’da çalışan abisinin yanına yaz tatilini değerlendirmek için gider ve kendisini turizm sektörünün içinde bulur.

Koçkar, hayatının o dönemini şöyle anlatıyor: “Üniversite de öğrenciyken yaz tatilimi değerlendirmek için Antalya’da çalışan ağabeyimin yanına gittim ve o sezon çok iyi geçti, ben de turizmden kopamayıp okuluma ara vermek pahsına orada kalıp yaptığım işi sürdürdüm. Ağabeyim de bir turizm şirketinde çalışıyordu. Orda bazı Rus acenteler ile tanışınca onlar ağabeyime bir şirket kurması ve gönderdikleri turistleri karşılamaları durumunda beraber çalışabileceklerini söyleyip yol gösterince ağabeyimle bir araya gelip 1997 yılında ANEX şirketini kurduk. O yıl güzel bir çalışma hayatımız oldu. Fakat 1998 krizi yaşanınca karar verdik ki bağımlı kalmayarak kendimiz Rusya’ya gitmeli ve kendi yolcumuzu kendimiz bulmalıydık. Çok kısıtlı imkânlarla o yıl cesaretimizi toplayıp Moskova’da ki bir fuara katıldık. Görüşmelerde bir ışık görünce Anex’i Moskova’da da kurduk ve başında da ben durdum. O ana kadar hiç yurt dışına çıkmamış biri olarak geldiğim ilk yurt dışı olan Moskova’da başlarda zorlansam da sonraları alıştım. Gece gündüz demeden çalışıyorduk ve 1999 yılında ilk yolcularımızı taşıdık O sezonu iyi atlattık ve planlarımızla orantılı yürüdü. 2000 yılına geldiğimizde kendimizi sektörün büyükleri arasında hissetmeye başladık. Eğer büyük oynayacaksanız bu hissi tatmadan beceremezsiniz. 2001 yılında EKFUN olarak bilinen bir başka turistik firmayı da bünyemize katıp daha da büyüdük. İlk yıllarda Antalya merkezli çalışıyorduk fakat bunun yanlış olduğunu görüp her ülkenin koşullarıyla hareket edilmesi gerektiğini düşünüp kendi arasında işleyişleri ayırdık. Ukrayna’ya da açılmak gerektiğini hissedip orada da ofis kurduk ve Moskova’ya bağladık. 2003 yılında Türkiye dışında Mısır destinasyonunu da pazarlamaya başlayarak sezonumuzu 12 aya çıkardık. Bunun la birlikte o yıllarda otel işletmeciliği de yapmaya başladık ve 2005 yılına kadar 8 tane otelin de işletmeciliğini yaptık. Fakat işletmecilikte kar payları düşünce bu alandan vazgeçtik.
Kurumsallaşmaya önemi artırdığımız 2006 yılında da sektörün ilk 5’i arasına girmeyi başardık.2007 yılında da Yunanistan destinasyonunu başlatarak farklı seçenek sunmaya başladık.”

İş konusunda Rusların prensipleri olduğunu ve anlaştığınız bir konuda her şeyin mutlaka olması gerektiği gibi yürüdüğüne defalarca şahit olduğunu belirten Koçkar, “Ruslar hem özel hayatlarında hem de iş konusunda çok rahatlar. Rusların en büyük eksikliği diğer ülkelerde iş yapan iş adamlarının azlığı. Ayrıca Ruslar ile partnerlik konusunda uzun ömürlü olarak çalışmak mümkün. Bu pazarın büyüdüğü doğru ama eskisi gibi olmadığı da gerçek. İş yapacak iseniz mutlaka pazarda ki mücadeleyi göz önüne alarak realist olmalısınız.” diyor.

Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.