• BIST 9374.2
  • Altın 2037.615
  • Dolar 31.0397
  • Euro 33.6011
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 5 °C
  • Antalya 14 °C

Selma Yılmaz'ı kimler tehdit etti?

Özkan Altıntaş

Türkiye’de yaklaşık 2500 adet bilet satan IATA acentesini temsil eden ve onların haklrını savunan ISAD Başkanı Sema Yılmaz, üyelerini korumak adına yaptığı girişimleri durdurmak isteyen bazı kişiler tehdit yolunu seçti.

Selma Yılmaz, “ticari ve kendi güvenliğim” için derken turizm sektöründe bir mayfanın varlığından mı söz etti?

Başta THY olmak üzere, havayolları, acenteler ve bazı kişiler arasındaki  gizli ilişkiler üzerine kurulu olduğu iddia edilen menfaat çarkını durdurmaya çalışan, arı kovanına çomak sokan, Selma Yılmaz, tehditler üzerine bir protesto yazısı yazarak "Artık yazmayacağım" dedi. Bu olayların bu boyutlara ulaşması karşısında hükümetin el koyarak soruşturma açmasını, bu işlerin arkasında kimlerin parmağının olduğunu ortaya çıkarması gerektiğini söylüyoruz.

Alel acele yapılan basın bildirileri hiçbir zaman bu olayların açıklaması değildir.

Bunlar kapalı kapılar arkasında yürüyen işlere, çalınan minarelere hazırlanan kılıflara destekten başka bir şey olamaz.

Birilerinin el atıp Türk turizmini kabusa çeviren bu sancıyı sağlam zeminlere oturtarak 70 milyon Türk halkının turizm geleceğini kurtarmasını ve sektörde canla başla çalışanların haklarını vermesi gerektiğini düşünüyoruz.

 

TÜRK TURİZMİNİ KİM KURTARACAK?

Bizim dileğimiz Türkiye’nin artık ‘en özeli’ haline gelen turizm sektöründeki sancıların bitmesi, kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerinin ayaklarını yere basması, herkesin özgürce görüşlerini dile getirerek kamu oyunun yardımıyla sorunlara çözüm üretmesidir.

Türk turizminin 'kavgacı', 'menfaatçi', "halkını, ülkesini düşünmeyen' , 'temsil ettiği makamı kendisi için kullanan' belli kişilerin dar zihniyetlerinden kurtarılarak partiler üstü bağımsız bir kimlikle Türkiye'nin, 70 milyon halkının menfaati için sağlıklı bir sisteme kavuşturulması gereklidir.

 

SELMA YILMAZ'IN ONURLU MÜCADELESİ

Demokratik bir ülkede her vatandaşın demokratik haklarını korumak için oluşturduğu sivil toplum kuruluşlarından biri olan ISAD- IATA Seyahat Acenteleri Derneği  yıllardanberi acentelerin haklarını korumak için her patformda söz alıyor. Türkiye’nin seyahat acentelerinin haklarını koruyor.

Yaptığı her çalışma Türkiye’nin milli menfaatleri ve turizm sektörünün iyileştirilmesi adına oluyor. ISAD başkanı her zaman kendi menfaatlerini toplumun menfaatlerinin önünde görenlere karşı dikilerek onurlu bir mücadele verdi.

Ancak son günlerde yaptığı girişmler anlaşıldığı kadarıyla bazılarının menfaatlerine dokundu. Acentelerin haklarını korumak yerine tehdit yolunu seçenler Selma Yılmaz’ı susturmak istediler.

 

SELMA YILMAZ, BERMUDA ŞEYTAN ÇOKGENİ'NDE

Türk Havayolları, özel havayolları ve Türkiye’ye uçan yabancı havayolları ile bankalar arasında mücadele veren İSAD, adeta “Bermuda Şeytan Çokgeni” ile mücadele verdi. Yapılan uygulamaların yanlışlığı ve Türkiye’de acenteciliğin sona erdirilmek istendiğini ortaya koydu.

Son dönemde THY’nin uygulamaya koyduğu yeni sistemde bilet satan acentelerin 100 bin dolar ile 1 milyon dolar arasında teminat bedeli yatırmaları istediğinin akıl almaz boyutlarda olduğunu belirtti. Öte yanda 240 acente dururken,  THY’nin yaklaşık 1 milyon dolara alt acente sayısı 1500 olan ETS’ye bu yetkiyi vererek gizlice özellieştiğini açıkladı.

 

YILMAZ’A TEHDİTLER YAĞDI

Bu durumda THY üzerinde kirli oyunlar oynadıkları iddia edilen  bazı kişilerin arı kovanına çomak sokuldu. Bunun sonucunda ise ISAD Başkanı Selma Yılmaz’a tehditler yağdı.

Bu arada THY tarafından , ekonomik sıkıntı içende olan, kiralarını ve telefon paralarını bile zor ödeyen, acente komisyonları internet üzerinden bankalara adeta ‘peşkeş’ çekilen acentelerin   bu sisteme serbestçe girebilecekleri açıklandı.

Bu yazımızda Selma Yılmaz’ın tehdit sonucu özgürce görüşlerini ifade edebilmesini kısıtlayan anlayışı  ‘protesto ederek’ yazılarına son verme kararını veriyoruz.

 

İSAD BAŞKANI SELMA YILMAZ'IN PROTESTO YAZISI

 

YAZILARIMI DURDURUYORUM.

 

Değerli Meslektaşlarım,

 

'Düşünceyi açıklama özgürlüğü diğer özgürlüklerin olmazsa olmaz koşuludur......'

 

Bildiğiniz gibi ilk olarak Cemal Kızıltan ın moderatöru olduğu TURSAPNET, daha sonra da Aydın Yaylacıklar'ın moderatörü olduğu TURGON da yedi yıldır sektörel sorunlarımızı, anlayamadıklarımızı, yardım istemlerimizi ama en çok da iyi bir Türsab ve Meslek Örgütü istemeye hakkımız olduğunu yazıyorum.

 

SORUYA TAHAMMÜLLERİ YOK!

Meslek Örgütümüz tarafından tartışma, panel, seminer gibi sektörel sorunlarımızı paylaşacagımız toplantılar yapılmadığı ve yapılmak istenmediği, yemekli toplantılarla geçiştirildiği için üyelerin soru sormasına tahammül edelemediği için bu platformlarda yazmaya başladık. Derdimizi gönüllü olarak kurulan bu platformlarda anlattık.....Zaman zaman havayolları hakkında da yazdım. Onurair, Atlas, Pegasus, Sunexpress ve tabiiki THY...

 

ONUR AİR BENİ TEHDİT ETMEDİ

Örneğin Onurair hakkında en az iki defa Onurair yönetiminin hoşlanmadığı, ağır eleştirilerin olduğu yazı yazdım. Pazarlama ve Satış  Müdürü Nasuh Çetin aradı, açıklama yaptı, aydınlattı. Benım anlayamadığım veya anlamak istemediğim noktaları söyledi. Karşılıklı konuştuk. Ben kendisini demokratik tutumundan dolayı takdir ettim. Hoşlanmadıkları yazımdan dolayı beni hiç birşekilde tehdit etmediler Üstü kapalı olarak dahi ticari ilişkilerini sonlandıracaklarını ima dahi etmediler.

 

TÜRSAB BAŞKANI THY YETKİLİSİ GİBİ

Milli havayolumuza gelince genelde bayileri ile yemekli toplantı  veya kahvaltı yapmayı tercih ettiler. Mümkün olduğunca soruları yanıtlayacakları ortamlarda bulunmamayı tercih ettiler.S oru sorulacak toplantılar olduğu zamanda kürsüye Türsab başkanının sanki THY yetkilisiymiş gibi çıkmasına müsaade ettaler. Türsab ile özel yemekleri bayileri ile toplantılara tercih ettiler.

Doğal olarak derdimizi anlatamayınca yazı yazdım. Gerek şahsım olarak, gerekse başkanı olduğum ISAD adına......

Genel olarak onlarda tahammüllü davrandılar. Sadece Websdom projesıne  kadar. Bu projede ne varsa!

 

WEBSDOM PROJESİ ORTALIĞI KARIŞTIRDI

Websdom yüzünden ilk defa Pazarlama ve Satıs Baskanı Faruk Çizmecıoğlu ile THY'nin Cevahir Otel toplantısında tatsız bır görüşmemiz oldu. Ondan sonra Websdom ile ilgili yazı yazmadım.

Geçen hafta Websdom'un baslayacağını (bazı arkadaşlarım dedikodu dese de) ve önceki günde dedıkodu olmayıp basladığını yazdım.

Tabii kendi yorum ve gözlemimle...

Benim yorumuma katılmıyorsanız, kendi düşüncenizi açıklarsınız. Kaldı ki www.airporthaber de aynı konuyu benim düşündüğüm gibi gündeme getirmiş, hatta bir aydır yazıyormus. Oraya ETS ve THY açıklama yaptı.

 

ACENTELERİN ZARARININ BOYUTLARI

Websdom projesinden en az etkİlenecek kişilerden birisiyım. Bu proje daha çok Anadolu acentelerini ve GSA'lerini etkileyecek.

Ama görevim ve sorumluluklarım gereği açıklama yapmak ve projenin sakıncalarını belirtmek zorundayım.

Bir tek acentenin kullanımına verp onu toptancı veya ana dağıtıcı haline getirmenın tüm sektöre zararı olmayacakmı?

 

ALİ SABANCI KURTARMA HAREKATI İSTEDİ

Geçen hafta Ali Sabancı 'Sektörde kurtarma harekatı bekleniyor' derken hiç kimse ona yorum yapmadı. Kurtarma harekatının boyutları nereye kadardır? Ne demek istiyor demedi.

Ama ben uygulamaya başlamıs ve tüm sektoru ilgilendiren ISAD'ı tamamen ilgilendıren projeyle ilgili yorum yapınca, bundan hoşlanılmıyor..

 

THY HİÇBİR TOPLANTISINA ÇAĞIRMADI

Hiçbir gün THY'na gidip bana bu projeyi başlat, özel fiyat ver, toptancı(protokol ) fiyatı ver demedim. Aksine acentemin satışlarından dolayı davet edilmem gereken gezilere çağrılmadım.(uçak bileti ile uzaktan yakından alakaları olmayan acentalar sırf Türsab istedi diye davet edilmesine rağmen).

Grup yapmama rağmen grup toplantılarına çağrılmadım.

En son satışlarımdan dolayı plaket almam gerekirken, verilmedi.

Nasıl oluyorsa tam sınırdaki acenta ben olmuşum. Sattığım biletlerin parasını hiçbir gün aksatmadan ödedim. Gidip beni idare edin demedim.! Aksıne iç hat stoğu verilirken en minumumda verildi. Bazı büyük acentelere nasıl verildiğini de çok iyi biliyorum.

 

THY YÖNETİCİLERİ ÜNİVERSİTE ARKADAŞLARIM

Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekın'i en az 15 yıldır tanımama, Genel Müdür Temel Kotil'le aynı üniversitenin aynı fakültesinden olmama rağmen kendlerinden hiçbir gün özel bir talebim olmadı.

Maalesef ISAD'da olmam, yazılar yazmam ve Başaran Beyın katkılarıyla aramız bozuldu.

Hiçbirgun basına çıkıp konuşmadım. Sadece bizim platformlarda Basaran beyın THY'dan nasıl kolaylıkla uçak aldığından ve bu yüzden satışlarının Turkiye 6.sı olduğunu yazdım.

 

DAHA İYİ TÜRSAB, DAHA İYİ HAVAYOLU İSTİYORUM

Bu yazılarımdan dolayı mahkemeye verilmedım. Genelde de yalanlama almadım. Bazı arkadaşlarımın söylediği gibi huzur bozmakla kaldım.

Bu yazılarla daha iyi bir Türsab, daha iyi bir milli havayolu, acentelerin dinlendiği bir havayolu amaçlamıştım.

Sektörümün, meslektaslarımın geleceği ve kendi ekmek param için yazıyor, eleştiriyordum. Ama yanlış anlaşılmışım ve istenmiyormuş.

 

ACENTEM VE KENDİ GÜVENLİĞİM İÇİN

Bu yüzden kendi acentemin ticari geleceği, belki de kendi güvenliğim için havayolları ile ilgili şahsım olarak yazdığım yazılara son veriyorum.

ISAD genel kuruluna kadar gorevimi sürdüreceğim. Eğer bir açıklama yapılması gerekiyorsa ISAD Yönetim Kurulunun onayı ile ISAD olarak yapılan açıklamada yer alacağım.

Benim fikirlerime katılan, katılmayan tüm meslektaşlarıma tesekkür ediyorum.

TURSAPNET, TURGON ve TURKIYE TURIZM'e sektörümüze katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.


Yazıma Insan Hakları Evrensel Bildirgesi Madde 19 ile son veriyorum.

'Her ferdin fikir ve fikirlerini açıklamak hürrüyetine hakkı vardır.Bu hak fikirlerinden ötürü rahatsız edülmemek, memleket sınırları mevzu bahis olmaksızın malumat ve fikırleri her vasıta ile aramak, elde etmek ve yaymak hakkını içerir...'

 

Sevgi ve Saygılarımla

SELMA YILMAZ

Bu yazı toplam 4176 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.