• BIST 105.263
  • Altın 369,099
  • Dolar 6,7652
  • Euro 7,4441
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 25 °C

Sarıkaya’da “Kral kızı geleceğin turizm merkezi olacak”

Sarıkaya’da “Kral kızı geleceğin turizm merkezi olacak”
1. Ulusal Yozgat Sarıkaya Basilica Therma (Roma Hamamı) Buluşmaları etkinliğinde “Kral Kızı” denilen Roma Hamamı’nın bölgenin çekim gücü olacağı bildirildi.

ÖZKAN ALTINTAŞ – TÜRKİYE TURİZM
SARIKAYA / YOZGAT -
Yozgat’ın Sarıkaya ilçesinde Sarızeybek Kongre Merkezi’nde akademisyenler, turizmciler ve çeşitli meslek gruplarından temsilcilerin katılımıyla düzenlenen 1. Ulusal Yozgat Sarıkaya Basilica Therma (Roma Hamamı) Buluşmaları etkinliğinde “Kral Kızı” denilen Roma Hamamı’nın bölgenin çekim gücü olacağı bildirildi. Toplantıya katılan profesyoneller uzmanların katılımıyla düzenlenen panelde mimari tasarımlarla Sarıkaya’nın Roma Hamamı’nı ve diğer antik kalıntıların ortaya çıkarılacağı bir çalışma ile yeniden yapılanması gerektiği belirtildi. Ayrıca Roma Hamamı’nın şifalı suyunun sağlık turizminde kullanılması için dünyadaki benzer termal tesisleri gibi özelliklerde bunulması gerektiği bildirildi.

sarikaya-pul.jpg
sarikaya.jpgTİMUR YILDIZ: İLK ADIMI ATTIK, ETKİNLİKLER SÜRECEK
Son gün toplantının açış konuşmasını yapan ORAN Kalkınma Ajansı’nın Yozgat Koordinatörü Timur Yıldız, ilk etkinlik ile Roma hamamı için ilk adımı attıklarını ve bu etkinlikleri genişleterek sürdüreceklerini söyledi. Yıldız katılımcılara teşekkür ettikten sonra konuşmacıları kürsüye davet etti.
Konuşmalardan sonra yaptığı konuşmada ise Timur Yıldız, Yozgat dışında yurtiçi ve yurtdışında yaşayan Yozgatlıları kapsayan 1.5 milyon Yozgatlıdan oluşan lobi oluşturma çalışmalarını başlattıklarını belirtti.

sarikaya-onur-yazici.jpg

ONUR YAZICI: HALKA ROMA HAMAMI PROJESİNİN TURİZM GETİRİSİ İYİ ANLATILMALI

Avangarde Collection Hotels Genel Müdürü Onur Yazıcı “Otel profesyoneli ve yönetici olarak bu değerin ülkemize kazandırılmasını böyle önemli grupla birlikte tanıtılmasını doğru bir adım olarak görüyorum. Yozgat halkına bunun ne kadar önemli ve faydalı proje olduğu anlatılmalı” dedi.
Yaptığı görüşmelerde halkın acele ettiğini ve çabuk fayda görmek istediğini belirten Onur Yazıcı şunları anlattı: “Bu toplantı sonrası turizmin daha alt kıvrımlarının katılacağı bir toplantılar dizisi yapılmalı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ilgili kamu kuruluşları, yerli ve yabancı otel temsilcilerinin katılımı, seyahat acentelerinin katılımı sağlanmalıdır. Sağlık turizmi için büyük hastane markaları gelmeli ve fikir alışverişi yapılmalı. Yerel halkın ekonomik gücü olanların elini taşın altına koyması gerekiyor.”

sarikaya-yusuf-demir.jpg
YUSUF DEMİR: KURUMSAL KURULUŞLARLA İŞBİRLİĞİ YAPILMALIDIR

Dedeman Grubu İş Geliştirme Müdürü Yusuf Demir Roma Hamamı’nı kıymetli ve heyecan verici bir proje olarak gördüğünü belirtene otel yatırımları konusunda dikkatli olunması gerektiğini belirtti. Yusuf Demir, otel yatırımları konuşunda şunları söyledi: “Bölgede planlanan otel yatırımlarının niteliği konusunda öncelikli yapılması gereken doğru fizibilite ve konsept belirleme yapılmalı. Ancak sonunda ticari açıdan katkı sağlamayan bir ürün oluyor. Yatırımcıların kurumsal kuruluşlarla işbirliği yapması kanaatindeyim. Otelin katkı sağlayabilir olması için doğru bir işletme ile yönetilmesi gerekir. Bilinçsiz yapılan full service bir otelin sonrasında ticari kaygılardan servis kalitesinin düşürülmesi gibi sorunlarla karşı karşıya kalır ve yatırımım bölgeye katısı kalmaz. Bu nedenle kurumsal firmaların know how anlayışının transfer edilmesi gerekiyor.”

burak-buyukcivelek,.jpgBURAK BÜYÜKCİVELEK: SARIKAYA’NIN EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ ROMA HAMAMI’DIR
OTDÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Burak Büyükcivelek, Sarıkaya’nın ileriye dönük planlaması için çeşitli örnekler verdi. Büyükcivelek, Doğa tarih ve güncel yapılar çerçevesinde Sarıkaya başlıklı bir sunum yaparak konuşmasını şöyle sürdürdü: “Çalışmalarımız planlama ve mimarlık camiasında paylaşılıyor. Sarıkaya’ya önemli özelliklere sahip şehirlerle rekabet edecektir. En önemli özelliği Roma Hamamı’dır. Bu eserin olduğu yerde antik kentin daha geniş yerlere yayıldığını düşünüyorum. Yazır Dağı, Çomak tepe, Kanak Çayı önemli, Gastronomi ve kırsal tarım, organik tarım katma değeri artırır. Hayvancılık ve alt bileşenleri geliştirilebilir. Endemik bitkilerin fazlalılığı çeşitlendirilir. Hititler ve Roma’dan kalma, Selçuklu Osmanlı eserleri bulunuyor. Balkan ve Kafkas göçmenlerinin kendi kültürlerini getirdikleri bir bölgedir. 25 höyük ve yerleşim yeri 36 tümülüs ile 63 adet sit alanı ve 11 taşınmaz kültür varlığı ile bir değer olarak ortaya çıkıyor. Kurumsal potansiyellerin işbirliği önemlidir. Valilik ile Belediyenin çalışmaları, Kalkınma Ajansı ve Bozok Üniversitesi‘nin varlığı bölge için önemlidir.
Gelecek nesillere miras olarak bırakmamız için değerlerin bilinmesi ve korunması, yeni değerler oluşturulması, gündelik yaşam kavgasının yarattığı göç, yaşam kalitesi mekanının kalite eksikliği vizyon ve yaratıcılık, hayal gücü gibi olumsuzluklar bulunuyor.

burak-buyukcivelek,-002.jpgÇİMEN FİLİZ PAŞA: BİZ SARIKAYA İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?
Turist Rehberleri Vakfı -TUREV Başkanı Çimen Filiz Paşa “Ben bu ülkede kiracı değilim. Tüm değerleri ile benim ülkemdir” diyerek Sarıkaya’ya nasıl destek olacaklarını düşünerek yola çıktıklarını söyledi. Paşa sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz Sarıkaya için neler yapabiliriz demek istiyorum. Türkiye’nin bütün medeniyet katmanlarını görmek için aralarından gezilecek bir yol yapmayı hayal ediyorum. Bu gibi çalışmalar bu hayalimin parçalarını oluşturuyor. Küçük pansiyonlar, inanç merkezi, gastronomi gibi özelliklerinin ön plana çıkarılmalıdır.”

unsal-acar.jpgÜNSAL ACAR: ÜNİVERSİTELER GELSİN, TURİZMCİLER GELİR
Rehber Ünsal Acar “Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım” diyerek Yunus Emre’nin sözleriyle başladığı konuşmasında Sarıkaya’nın şifalı suyunu merkeze koymak için ne yapılması gerektiği konusunu paylaştı. Acar sözlerini şöyle sürdürdü: “9500 rehberin hepsine ulaşmak üzere Sarıkaya merkezli tur programların göndermeye başladığını belirtti. Bizler yerli büyükelçileriz. Üniversiteleri buraya çekelim, sonra turizmciler gelecektir. Kapadokya’nın yanında bulunan Sarıkaya turizme yabancı değildir.”

hasan-kerim-senyuz.jpgHASAN KERİM ŞENYÜZ:  RROMA HAMAMI YOZGAT'IN TANITIMI İÇİN BİR FIRSATTIR

Müze Müdürü ve İl Turizm Müdür Vekili Hasan Kerim Şenyüz ise *2000 yılına kadar Yozgat'ın yeterince tanıtımı yapılmamış. Yozgat hububatla geçinen bir şehir olarak kalmış" diyerek İzmi'de katıldıkları Travel Turkey Turizm Fuarı'nda vitrine çıkardıklarını belirterek "Roma hamamı bizler için büyük fırsattır. yöneticilerden aldığımız destekle çalışmayı yaptık ve bugünlere geldik. daha alacak çok yolumuz var. Ama başlamak bitirmenin yarısıdır diye düşünüyoruz. bu Yozgat için bir çığlıktır. kendini ifade etmek için en önemli argüman Sarıkaya ve Roma hamamı'dır" dedi.

emre-suer.jpg

EMRE SÜER: ŞİFALI SUYUN HER DAMLASI TARİHE TANIKLIK EDİYOR
Stratejist Emre Süer, Türkiye’nin turizminin kurtuluşunun turizmde olduğunu, ancak turizm adına yeterli bir şeyler yapılmadığına inandığını belirterek, şunları söyledi:
“Turizmde ile yapılacak çok şeyler olduğunu biliyorum. Turizm çok kültürlü ve çok kanallı bir iştir. Her şeye rağmen neler yapabiliriz, diyerek burada bulunuyoruz. Burası şifalı sular bölgedir. Her damla suyun dünyanın hafızasını taşıdığına inanıyorum. Yozgat ve bölgenin altında bir termal deniz olduğuna inanıyorum. Her bir damla suyun bu bölgeyi nasıl anlatacağını ve anlamının yol açacağını görelim. Bir damla suyun tarihe tanıklık eden su olduğunu düşünmeliyiz.”

Bu haber toplam 3281 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.