• BIST 7948.6
  • Altın 1889.639
  • Dolar 28.8385
  • Euro 31.4619
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 10 °C
  • Antalya 14 °C

Sanatın merkezi gençliğe emanet

Sanatın merkezi gençliğe emanet
Borusan Kültür ve Sanat, genç sanatçıları destekleme kararı aldı. Beyoğlu Ayhan Işık Sokak'taki ArtCenter/İstanbul'un açılışı yeni yılda yapılacak.

İSTANBUL- Borusan Kültür ve Sanat, genç sanatçıları destekleme kararı aldı. Beyoğlu Ayhan Işık Sokak'taki ArtCenter/İstanbul'un açılışı yeni yılda yapılacak. Lojman niteliğindeki mekâna konuk olmaya aday sanatçılar için son başvuru tarihi 10 Ocak..

 

Genç sanatçılara atölye alanları sunacak yeni bir çağdaş sanat merkezi hayata geçiyor. Resim, heykel, fotoğraf ve multimedya alanlarında etkinlik gösteren genç sanatçılar, Borusan Kültür ve Sanat'ın desteklediği ve Beyoğlu Ayhan Işık Sokak'ta yer alan ArtCenter/İstanbul'dan uygun fiyatlarla yararlanabilecek. ArtCenter/İstanbul'da yer almak isteyen adaylar, 10 Ocak tarihine kadar Borusan Kültür ve Sanat'a başvuruda bulunabilir. Mekân, Türkiye'de çağdaş sanat üretimine katkıda bulunacak ve halka açık sanatçı atölyeleri, çalıştaylar ve sergi projelerinden oluşacak programıyla İstanbul'un kültür hayatındaki yerini alacak.

 

2010 YOLUNDA ÖNEMLİ ADIM

İstanbul'un 2010 Avrupa Kültür Başkenti olmaya hazırlandığı şu günlerde, çağdaş sanat etkinlikleri ArtCenter/İstanbul ile ivme kazanacak gibi görünüyor. Bu merkezin öncelikli amacı, resim, heykel, fotoğraf ve multimedya alanları başta olmak üzere Türkiye'de ve özellikle İstanbul'da çağdaş sanat üretimini ve bu alana duyulan ilgiyi artırmak. ArtCenter/İstanbul'da yer alacak genç yetenekler, sanatçı ve sanat eleştirmenlerinden oluşan bir jüri tarafından seçilecek. Başvurular 10 Ocak 2008 tarihine kadar Borusan Kültür ve Sanat'ın Beyoğlu'ndaki merkezine yapılabilecek. Burada düzenli olarak halka açık sanatçı atölyeleri de gerçekleşecek. Merkez yönetimi bu durumu şöyle tarif ediyor: "Günümüz sanat anlayışında, sanatsal üretim giderek daha katılımcı oluyor; geleneksel sanat anlayışında karşımıza çıkan sanatçı, yapıt ve izleyici arasındaki keskin sınırlar kayboluyor ve yapıtı son haline getiren süreç, yapıtın kendisi kadar önemli bir sanatsal değer kazanıyor."

 

FARKLI YAŞ GRUPLARINA AÇIK

ArtCenter/İstanbul sanat atölyelerini halka açarak, sanatsal üretim sürecini toplumun günlük yaşamının bir parçası haline getirmeyi ve izleyicisiyle birebir buluşturmayı hedefliyor. Böylece bu merkez, sanatçı, yapıt ve izleyici arasındaki bağı güçlendirmeyi amaçlıyor. Mekânda aynı zamanda farklı yaş gruplarına yönelik ve değişik sanat dallarını kapsayan çalıştaylar da düzenlenecek. Eğitim programları aracılığıyla, halkın, sanat üretim sürecini bizzat yaşayarak kendi yaratıcı gücünü keşfetmesi sağlanacak. Böylece sanata olan ilgi ve sevginin içselleştirilmesine katkıda bulunulacak.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.