• BIST 1.429,850
  • Altın 531,40
  • Dolar 9,3050
  • Euro 10,8300
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 7 °C
  • Antalya 18 °C

Sahte havayolu seyahatin geleceğini tahmin etti

Sahte havayolu seyahatin geleceğini tahmin etti
Dış görünüm şüpheli bir şekilde 2019'da iflas eden WOW Air'inkine benziyordu , sadece MOM'u hecelemek için ters çevrildi.

REYKJAVIK/ İZLANDA- 2020'de sürprizlerin bittiğini mi düşünüyorsunuz? Seyahatte yılı bitirmek için bu yarışmacıyı en az olası haberler için deneyin: yeni bir havayolu.

Havacılık endüstrisi ayakta kalmaya çabalarken, havayollarının sağda ve merkezde parayı kanamasıyla , yakında havaya uçacak bir havayolu olan Mom Air'in "lansmanını" görmek sürpriz oldu

sahte-havayolu-.jpg

Dış görünüm şüpheli bir şekilde 2019'da iflas eden İzlanda'yı Atlantik'in iki yakasına bağlayan.WOW Air'inkine benziyordu , sadece MOM'u hecelemek için ters çevrildi.

Avrupa'yı Kuzey Amerika'ya bağlayan - Londra, Paris, Berlin, Boston ve Toronto gibi büyük şehirlere hizmet veren - rota haritası yeterince mantıklı görünüyordu.

Ancak dikkatleri çeken Mom Air'in önerdiği diğer politikalardı.

Havayolu sadece koltuk atamaları, uçak içi Wi-Fi ve kabin çantalarının yanı sıra tuvalet kağıdı, sabun ve hatta can yelekleri (yasadışı) için ücret alarak Ryanair oyun kitabından bir yaprak alıyor gibi görünüyordu.
 

COVİD HASTALARINA COVİD'Lİ PRSONEL HİZMETİ
Hatta testi pozitif olanlar ve daha önce hastalığı olanlar için "Covid uçuşları" bile teklif etti. İddiaya göre, bunlara zaten sahip olan ve antikor geliştiren işçiler tarafından personel verilecek.

Bu bir aldatmaca gibi görünüyordu - ancak uçuş başına iki ücretsiz bilet vermek, kalkıştan iki gün öncesine kadar ödeme talep etmemek, ücretsiz iptal ve ucuz bekleme koltukları gibi daha yolcu dostu politikaları tarafından teşvik edilen potansiyel müşteriler web sitesine akın etti.
 

sahte-havayolu--001.jpgMom Air ayrıca toplumsal cinsiyet eşitliğine ışık tutarak ve erkekler kadar çok sayıda kadını işe alma sözü vererek sosyal açıdan doğru kutuları işaretliyor gibi görünüyordu; ve karbon dengeleme, geri dönüştürülmüş malzemeler kullanarak ve kağıtsız hale getirerek "doğayı elimizden gelen en iyi şekilde koruma" sözü veriyoruz.
 

Sonuç?
CEO'ya göre, sadece iki hafta içinde 10.000'in biraz altında Instagram takipçisi ve 6.000 rezervasyon sorgusu - havayolu daha tarih ve fiyatları açıklamadan önce.


sahte-havayolu--002.jpg"Havayolu" hayranlara ve etkileyicilere ücretsiz biletler verdi

Sadece bir yakalama vardı. Odee lakaplı Mom Air CEO'su Oddur Eysteinn Friðriksson bir sanatçıdır . Ve CNN'e verdiği demeçte, projenin "gerçekliğimizin ne kadar belirsiz olduğunu - pazarlama yoluyla konuştuğumuzu ... ve sadece bir web sitesi kurup basın bültenleri göndererek dünyamızı altüst ettiğini göstermek" olduğunu söyledi. . "
 

Aslında, projeyi iki haftadan fazla sürdürmeyi planladı, ancak Mom Air'in gördüğü ilgi çok stresli hale geldi. Bunun hem gazeteciler hem de hayranlar için bir "lansman basın toplantısında" ve WOW Air'i temsil eden avukatlara (yeniden başlatma planları olan) gerçek bir havayolu olduğu konusunda ısrarcı davranarak, sadece 15 gün sonra bunun bir sanat projesi olduğunu doğruladı.
 

"Oldukça zahmetliydi" diyor. "Sosyal medyada dakikada 6.000 rezervasyon, 200 şikayet, iki yorum aldım" (CNN bu iddiaları doğrulayamıyor, ancak 10.000 kişi havayolunun 41 dakikalık "lansman" videosunu Facebook'ta izledi).

"Her şeye ayak uydurmaya ve şirkette çalışan pek çok insan varmış gibi göstermeye çalışıyordum."
 

BAZı PLANLAR 'MANTıKLı'
 

"CEO" Oddur Eysteinn Friðriksson, yolcuların kendi can yeleklerinin parasını ödemelerini önerdi

sahte-havayolu--003.jpgOddur Eysteinn Friðriksson / Mom Air

Mom Air'in bildirileri kesinlikle insanları heyecanlandırdı. Bir pazarlama uzmanının oğlu olan ve bir zamanlar WOW Air'in bira kutularını tasarlayan Friðriksson, "lansman basın toplantısında", her uçuştaki iki boş koltuğun marka farkındalığını artırmak için bir araç olduğunu söyledi. Havayolunun para kaybetmeyeceğini iddia etti, çünkü alıcıların dönüş uçuşu satın alması gerekecekti - artı muhtemelen ekstralar da ekleyeceklerdi.
 

sahte-havayolu--004.jpgTuvalet kağıdına kadar her şeyi satışa sunmakla ilgili olarak, Mom Air'in ekstralar için ücret alarak "gerçek koltuğun maliyetini düşüreceğini" söyledi.

Öyleyse planları gerçekten bu kadar tuhaf mı - yoksa düşük maliyetli uçmanın geldiği yer burası mı?
 

Birleşik Krallık havayolu Flybe'nin bazı rotalarını devralan, Channel Islands merkezli düşük maliyetli bir havayolu olan Blue Islands'ın icra direktörü Paul Simmons, Mom Air'in bazı "politikalarının" makul olduğunu düşünüyor.

Flybe, Malaysia Airlines ve Air Arabia için CCO olarak çalışan ve EasyJet'te marka pazarlama başkanı olan Simmons, uçuş başına iki boş koltuğun bacaklara sahip olduğunu söylüyor.

"Bu mantıklı olabilir - reklam yoluyla marka bilinirliğinin faydasını görebiliyorum," dedi. "Düşük maliyetli havayollarının çoğu% 95 yük faktörüyle çalışır, bu nedenle boş koltuklar vardır. Bu aptalca değil."

Friðriksson, Mom Air'in otellerin yolcuların uçuşlarını kısmen ödeyeceği yönündeki iddiasından da etkilendiğini söyledi - yine tanıtım için. Mom Air'in fikri, Booking.com gibi online seyahat acentesi sitelerine komisyon ödemek yerine, otelin onlarla rezervasyon yapan yolcuların uçuşlarına katkı sağlayacağı yönündeydi. Simmons, "OTA'ların aldığı marj düşünüldüğünde bu mantıklı" diyor.

Şirketten ayrıldıkları yerde can yelekleri ("tamamen yasa dışı") ve tuvalet kağıdı ("ücretlendiremeyeceğiniz bazı şeyler vardır. Bir bardak su, sabun ve tuvalet malzemeleri dahil] yasal asgari şartlar getirilir. kurallar ve düzenlemelerde aşağıdadır. "

Ryanair CEO'su Michael O'Leary'nin yolculardan tuvaleti kullanmaları için ücret alması konusundaki kötü şöhretli önerisi sonuçta bir şakaydı.
Simmons ayrıca bir zamanlar popüler olan bekleme koltuğu konseptini geri getirmenin işi öldüreceğini söylüyor. Düşük maliyetli havayolları, ücretlerin düşük başladığı ve uçak ne kadar dolu olursa olsun ve kalkışa yaklaştıkça yükseldiği dinamik fiyatlandırma üzerinde çalışır.

"Tüm kumar, insanları erken rezervasyon yaptırarak işler" diyor. Umut vaat eden geç anlaşmalar havayolunu sarstı.

Kısacası, "Bazı fikirleri mantıklı ama büyük olasılıkla değil."

Päivyt Tallqvist, Finnair kıdemli başkan yardımcısı, kurumsal iletişim, aynı zamanda bir anne Air çağırarak, Fridriksson önerileriyle ilgisini olduğunu "ilginç performans."

CNN'e "Bence proje ve topladığı ilgi, insanların seyahat konusunda ne kadar tutkulu olduğunu vurguluyor - özellikle de artık insanlar normal bir şekilde seyahat edemiyorlar.

"Ürün tasarımı, satış ve pazarlamada, havacılıkta da her zaman yeniliğe yer vardır. Bunu söyledikten sonra, emniyet ve güvenilirliğin olması gerektiği gibi gelecek için de öncelikler olduğunu düşünüyorum."

YUVALAR, UÇAKLAR VE PERSONEL

"Havayolu", kadınları güçlü pozisyonlara koyarak cinsiyet eşitsizliğine odaklanmaya söz verdi

Proje kesinlikle bir sinire dokundu. Friðriksson, bir uçak kiralama şirketinin kendisiyle temasa geçtiğini ve kendisine "yerdeki uçaklar, personel ve hizmetler" sunduğunu söylüyor.

"Bir lojistik şirketi bana havaalanı slotları teklif etti. Büyük bir Avrupalı ​​havayolu şirketinin pazarlamasını yapan bir şirket, portföylerine Mom Air'i eklemek istediklerini söyledi.

"Birisi Mısır'da bir üs kurmama yardım edebileceğini bile söyledi." Hatta rakip bir havayolu şirketi tarafından kendisine iş teklif edildiğini söylüyor. (CNN, bu iddiaları doğrulayamadı.)

Hatta İzlanda basını, feshedilmiş WOW Air'in avukatının onu "yetenekli bir adam" olarak nitelendirdiğini ve dikkatini havayolunu tekrar çalışır duruma getirmelerine yardımcı olmaya çevirdiğini bildirdi .

Ama aynı zamanda insanların iyi haberler için çaresiz olduğunu düşünüyor.

"İnsanlar havayolunu bir güneş ışığı olarak gördü" diyor. "Bütün bu insanlar evde sıkışıp kalmaktan, yurtdışına seyahat etmek istemekten o kadar yoruldu ki, onlara birkaç gün boyunca başka bir şey yapmayı hayal etmeleri için rahatlatıcı bir his verdi."

Elbette tutmak niyetinde olmadığı sözler de verdi. Mom Air, 2021-2022'de varsayılan bir uçuş için fiziksel kuponlar gönderecek kadar ileri giderek sosyal medyada bilet hediye etti.

Ama kendini suçlu hissetmiyor.

"Ana odak noktam, nasıl sadece bir paravan oluşturup insanlara bir şirketiniz olduğunu söyleyebileceğinizin belirsizliğini göstermekti ve insanlar buna inanmaya ve onunla etkileşime girmeye başlayacak" diyor.

"Havayollarını kurduklarını iddia eden diğer CEO'lara da aynı soruyu sorar mısın [eğer suçlu hissederlerse]? Sanki sanat olduğunu söylediğim için daha zor sorular aldım - diğerlerinin alması gereken sorular.

"Bu yıl İzlanda'da birkaç yeni havayolunun 'lansmanını' gördük, ancak bunların hiçbiri henüz ortaya çıkmadı. Pek çok CEO [planlama havayolları] dünya çapında ilgi görüyor ama aslında hiçbir şey görmüyoruz.

"Parayı nereden aldıklarını, uçakların nereden geldiğini söylemiyorlar."

WOW Air'in çökmesi İzlandalıları çok etkiledi, diyor. Bu anlamda, gizemli Mom Air'in piyasaya sürülmesi politik bir açıklamaydı.

Ve cinsiyet eşitliği ve çevreye başını sallamasının modern pazarlama teknikleriyle dalga geçtiğini söyledi.

"Bunun gibi şirketlerin şirketlerini 'greenwash' veya 'pinkwash' yapması karakteristik, bu yüzden karaktere sahip olmaya çalışıyordum” diyor.

İlgili içerik

Gezegeni yok etmeden nasıl seyahat edilir

Uçmanın geleceği?

anne hava yeni 2-1

Sanatçı Oddur Eysteinn Friðriksson, Mom Air'in "lansmanında"

CNN

Mom Air büyük açıklamasını yapmış olabilir, ancak Friðriksson bazı hayranların gerçeği kabul etmeye istekli olmadığını söylüyor.

"İnsanlar hala uçuş rezervasyonu yapmaya çalışıyor" diyor. "Bunun bir sanat eseri olduğunu gördüm, ancak yine de bir havayolu şirketi fırlatılacak mı?" Diye e-posta gönderiyorlar.

"Proje hala yaşıyor ve tatmin olana ve kapatana kadar veri toplamaya devam edeceğim."

Bu arada, sahte havayolunu fişe takan etkileyicilerden, hatta bedava bilet "kazanan" kişilerden hiçbir haber gelmeden aldatmacasıyla ilgili tek bir şikayet almadığını iddia ediyor.

Ve gerçekte bir havayolu şirketi başlatma arzusu olmamasına rağmen, Mom Air'in gelecekteki düşük maliyetli uçuş gerçeğinden çok uzak olmayabileceğini düşünüyor.

"Kesinlikle inandırıcılığın sınırını zorlamaya çalıştım, ancak 'Simpsonlar'ın bir şeyi tahmin etmesi gibi.

"Pandemide rezervasyon esnekliği çoktan hayat buldu. Ve ben havayollarının gelecekte ücretsiz koltukların reklamını yapacağını ve yerel işletmelerin bilete katkıda bulunarak seyahat maliyetini düşüreceğini tahmin ediyorum.

"Bir müşteri edinmek için 15-20 dolar ödeyebilirsiniz. Artık otel odanızda indirim yapmanıza gerek yok - sadece müşterinizi satın alın."

Tuvalet kağıdına gelince, "Bunun ideal olacağını düşünüyorum.

"Bence insanlara kendi tuvalet kağıtlarını getirmeleri konusunda güvenilebilir. Havayolları onları kullanmak istediklerinden sorumlu tutabilir."

Bay O'Leary, size.

Kaynak: CNN
Bu haber toplam 1407 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.