• BIST 11156.2
  • Altın 2547.659
  • Dolar 33.014
  • Euro 35.9538
  • İstanbul 31 °C
  • Ankara 30 °C
  • Antalya 36 °C

Rusya iç turizme odaklanıyor

Rusya iç turizme odaklanıyor
Rusya Federal Turizm Ajansı Başkanı Valeriy Korovkin: 2014 yılında yurtdışına seyahat eden Rus turistlerin sayısında % 15-20 oranında bir düşüş yaşandı.

MOSKOVA- Moskova Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı-MITT’te Rusya'daki ekonomik kriz konusu, belki de fuarda konuşulan en önemli konulardan biri oldu. Ancak Rusya'da bu durumun, iç turizmi teşvik edeceğine inanılıyor. Rusya Federal Turizm Ajansı ‘Rosturizm’ Uluslararası İşbirliği Departman Başkanı Valeriy Korovkin’e göre, 2014 yılında yurtdışına seyahat eden Rus turistlerin sayısında % 15-20 oranında bir düşüş yaşandı. Ancak bu durum, aynı zamanda Rusya'da iç turizmin artması için yeni fırsatlar yarattı.

moskova-mitt-7.gif

Sputnik, alanında dünyanın en büyüklerinden olan Moskova Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı'nda yetkililere mikrofon uzattı. Moskova'da, dünyanın en büyük beşinci ve Rusya'nın en büyük turizm fuarı olan Moskova Uluslararası Seyahat ve Turizm Fuarı (MITT) çalışmalarına başlandı. Geleneksel olarak farklı ülkelerden birçok turizm sektörü temsilcileri, Rusya'daki turizm sektörü ve Rus turistlerin yeni sezondan beklentileri ile ilgili sorularına, bu fuarda cevap alıyor.
Yılın ilk iki ayında, turizmde kötü sonuçlar elde edilmesi nedeniyle, Türk turizmciler Rusya’ya ciddi endişelerle geldi. Türkiye, yeni sezonda daha fazla Rus turisti çekebilmek için bu fuara büyük bir katılım gösterdi.

moskova-mitt-4.gif

MITT 2015 Seyahat ve Turizm Fuarı'nda Türkiye standını gezen Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Türk turizmcilere moral verdi: “Rusya bizim için önemli bir destinasyon. Burada hem kaybın yaşanmamasını istiyoruz, hem de sadece kriz ve risk odaklı bir yaklaşımdan kaçınıyoruz. Aynı zamanda pazar payının artırılması konusunda da, herhangi bir sıkıntı varmış gibi düşünmeden hareket etmeye devam ediyoruz”.
Ancak, sektör temsilcileri, asıl morali Rus turizm şirketleri ve Rus turistlerden bekliyor.

moskova-mitt-9.20150321193251.gif

MITT
Valeriy Korovkin: Siyasi ve ekonomik karmaşıklık, bu yıl durumu biraz değiştirdi. Ama her kötü durumun, iyi tarafı da var. Bugün Rusya, diğer pazarlara göre daha rekabetçi hale gelmiştir. Artık biz, dünyanın dört bir yanından Rusya’ya misafir gelmesini bekliyoruz. Şu an % 30 civarında olan iç turizmdeki artışın yanında, Rusya'ya yabancı ziyaretçi akınının büyüyeceğini umuyoruz. Çünkü turizm, iki yönlü bir caddedir.

moskova-mitt-5.gif

Rus uzmanların tahminlerine göre, 2015 yılında Rusya iç turizminde % 30-50 oranında bir artış yaşanacak. Bu yüzden de MITT 2015 Fuarı’nda yerli turizmin gelişmesine özel bir önem verilmiş. Fuara katılan Rusya'nın birçok bölgesinden temsilciler de, Türk turizm şirketlerinin Rusya'ya ilgi göstereceklerini umuyorlar. İstanbul-Groznıy arasında otobüs seferlerine başlandığı müjdesini veren Çeçen Cumhuriyeti Turizm Komitesi Başkan Yardımcısı Yusup Magomayev, Türkiye’den daha çok turist beklediklerini söyledi.

moskova-mitt-3.gif

ÇEÇENİSTAN, DAHA FAZLA TURİST BEKLİYOR
Yusup Magomayev: Biz, Çeçenistan’ın turistik potansiyelini sergilemek için buradayız ve butün turizm imkanlarımızı tanıtıyoruz. Türkiye’de herkes Çeçenistan ve Groznıy’i, savaş dönemindeki görüntüleriyle hatırlıyor. Şimdi ise Çeçenistan tamamen değişti ve iç güvenliğimizi sağlamış durumdayız. Bu nedenle turizme çok açık bir yeriz ve önümüzde herhangi bir engel görmüyoruz. Ayrıca Rusya ile vizelerin kalkmasıyla birlikte, Türk turistlerin Çeçenistan’a gelmesi daha da kolaylaşmış durumda.

Tabii ki turistleri ülkemize çekmek için daha yolun başındayız. Çünkü savaş döneminde, turizmden bahsetmek imkansızdı. Bu nedenle, Çeçenistan’ın Turizm Komitesi ancak 2012 yılında kuruldu. Ama komitenin kuruluşundan bu yana, turist akınında büyük bir artış görüyoruz. Şu anda her hafta 500 civarında turist, Çeçenistan’a geliyor. Değişik ülkelerden insanlar geliyor. Bunların içinde, Avrupa’dan devamlı gelenler var. Hatta Çin’den de bir tur operatörleri grubunu ağırladık; Onlar da Çeçenistan’a ilgi duyuyorlar. Tabii ki kardeş ülkelerimiz Türkiye ve Müslüman ülkelerden de bir çok insan geliyor. Türkiye ile işbirliğimiz ilerledikçe, bunun sürekliliğini sağlamayı umuyoruz. Çeçenistan’dan Türkiye’ye zaten birçok turist gidiyor ve bu sayının gitgide artacağını düşünüyorum.

ITT Fuarı’nda Kırım da boy gösteriyor. Yarımadadan 50'den fazla katılımcı firma, Feodosiya, Yalta, Kerç, Sivastopol, Aluşta, Alupka, Sudak, Bahçesaray ve Livadiya bölgelerinin gezi ve sağlık turizm programları ile turistik imkanlarını ziyaretçilere tanıtıyor.

moskova-mitt-6.gif

KIRIM, KALİTE-FİYAT DENGESİNE ÖNEM VERMELİ

Rusya Devlet Duması miletvekili, Devlet Duması Rusya Federasyonu yerli ve iç turizm geliştirme Uzmanlar Konseyi başkanı Sergey Krivonosov’a göre, Kırım'ın Türkiye sahillerine yeni bir alternatif olarak gelişebilmesi için, turistik ürünlerde kalite ve fiyat dengesini iyi kurmak gerekiyor.
Sergey Krivonosov: Bence en önemli konu, kalite ve fiyat arasındaki dengeyi yakalamak. Örnek olarak Soçi’de gerekli bir altyapı hazırlandı. Ancak gerekli doluluk oranını yakalayabilmesi için, fiyatlandırma politikasının elverişli koşulları yaratması gerekli. Bu amaç için, yakınlarda kabul edilen Kırım serbest ekonomik bölge yasası da dahil olmak üzere, farklı araçları kullanmalıyız. Eğer bunu yapabilirsek, Kırım'a kesinlikle daha fazla turist gelecektir. Bu konuda elimizden geleni yapmaya çalışacağız.

© Sputnik

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.