• BIST 10739.94
  • Altın 2490.697
  • Dolar 32.8007
  • Euro 35.1041
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 19 °C
  • Antalya 26 °C

Roger Waters'ın gitarı Türkiye'ye geliyor ama onu da kırarlar mı?

Doğan Satmış

Dünyanın en ünlü müzik gruplarından Pink Floyd'un, efsanevi gitaristi Roger Waters 2013 yılında İstanbul'da müthiş bir konser vermişti. "The Wall-Duvar" turnesi kapsamında İstanbul'a gelen Waters'ın İstanbul Teknik Üniversitesi Stadyumu'ndaki konserini, stadyumu dolduran 40 bin kişiyle ayakta izlemiştim.

Konser, bildiğimiz harika şarkıları dinlemenin yanında görsel bir şölendi aynı zamanda. Sahnede onlarca metrelik bir duvar kurulmuştu ve bu duvar, etkileyici ses ve ışık gösterileriyle yerle bir edilince 40 bin kişi müthiş bir tepki vermişti. Bu arada dünyanın değişik yerlerinde haksız yere katledilmiş insanların fotoğrafları da sırayla ekrana taşındı. Türkiye'den de idam edilen eski Başbakan Adnan Menderes, katledilen gazeteciler Uğur Mumcu ve Hrant Dink ile Gezi Parkı eylemleri kurbanları anılmıştı.

Pek çok ünlü isim sessiz kalmayı tercih ederken Roger Waters'ın, bütün dünyada tepki çeken İsrail'in Filistinlilere yönelik şiddet politikasını cesurca eleştirdiği de biliniyor.

18 Şubat'ta, dünyaca ünlü Müzik Dergisi Rolling Stones'ta, Roger Waters'la ilgili bir haber yayımlandı. Müzisyen de yazıyı sosyal medyadan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek duyurdu.

nudem-durak.pngMeğer bugünlerde 78 yaşında olan ünlü müzisyen, 2017 ve 2018 yıllarındaki konser turunda kullandığı Black Martin Akustik gitarını Bayburt Cezaevi'nde yatan müzisyen Nudem Durak'a göndermiş. Roger Waters gitarını göndermeden önce kendisi imzalamış, sonra gitar New York'tan yola çıkmış, Avrupa'da, birçok ünlü müzisyen tarafından daha imzalanmış ve bu yıl Bayburt'a, Nudem Durak'a ulaşacakmış.

nudem-durak-001.pngPeki kim bu Nudem diyeceksiniz ve Roger Waters'la ne ilgisi var?

Yukarda da belirttiğim gibi Roger Waters, dünyanın her yerindeki politik tutuklulara destek çıkmasıyla tanınıyor, Nudem'i de politik bir tutuklu sayıyor.

Nudem, 1988 doğumlu genç bir kız... Şırnak'ın Cizre ilçesinde yaşarken, babası gibi aile geleneğinin de etkisiyle Kürtçe şarkılar okuyordu. Ama 2013'te, çözüm süreciyle bahar havasının estiği, Şivan Perver'lerin kırmızı halılarla ağırlanıp, mitinglere çıkarıldığı dönemlerde, bir arkadaşına attığı iki kısa mesaj nedeniyle, terör örgütüne üyelikten suçlu bulundu. Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki davada 10,5 yıl hapse çarptırıldı, ceza devam eden başka bir davayla 19 yıla çıkarıldı ve 2015 yılında da onandı. Aynı yıl genç müzisyen tutuklandı ve yaklaşık 7 yıldır tutuklu. Gazeteci İrfan Aktan'ın yazdığına göre, Nudem'i mahkum eden üç yargıç FETÖ üyesi olmaktan 15 Temmuz’dan sonra tutuklandı.

Biliyorsunuz FETÖ’cüler, her nedense ‘Çözüm süreci’ne olumsuz bakıyorlardı ve çözüm sürecindeki katkılarından ötürü dönemin MİT Müsteşarı’nı bile örgüt üyeliği ile suçlayan iddianame hazırlamışlardı. Nudem’i yargılayan yargıçların da örgüt politikası gereği ağır ceza verdiğini avukatlar söylüyor. Eğer böyle ise, Ergenekon ve Balyoz davalarında olduğu gibi bu yargıçların kararları da gözden geçirilip, mahkumiyetler bozulabilirdi ama nedense Nudem ve benzeri Kürt bağlantılı davalar için bu yola başvurulmuyor.

nudem-durak-002.png7 yıldır tutuklu olan Nudem'in, bu süre içinde bir gün hücresi basıldı ve görevliler, annesinin verdiği yüzüğü satarak aldığı gitarını da kırdılar.

İşte Roger Waters, Nudem'in öyküsünü, kızından öğrendi ve "Eğer siz bir müzisyenseniz, hapiste gitarınızın olması büyük bir konfordur” diyerek gitarını ona gönderme kararı aldı. Gerçekten de hepimizin kafasında, hapisten sazıyla çıkan mahkûm klişesi vardır.

nudem-durak-003.pngRoger Waters’ın gitarı şu anda müzisyenlerin imzası için Avrupa'da ve yakında Bayburt Cezaevi'ne gelecek.

Avukatlarının iddia gibi haksız yere 20 yıl hapse mahkûm edilen genç ve yoksul bir kızın, annesinin yüzük parasıyla aldığı gitarı hücresinde kıran cezaevi görevlilerinin, yeni gitarı da benzer şekilde kırıp kırmayacaklarını bilmiyoruz. Ama Roger Waters’ın, açık artırmalara çıksa, on binlerce dolara alıcı bulabilecek gitarına, Nudem’in annesinin yüzüğünün parasıyla aldığı muameleyi yapmayacaklarını umuyoruz.

İnşallah kırmazlar ve inşallah, Roger Waters'ın Nudem'e desteği işe yarar.

Masum olduğu söylenen 20 yaşında genç bir kızı, sadece şarkı söyledi diye 20 yıl hapse atmak, sadece bazı hayatları karartır ama hiçbir şeyi de çözemez.

Bu yazı toplam 1005 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.