• BIST 10643.58
  • Altın 2504.005
  • Dolar 32.1989
  • Euro 34.8984
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 23 °C
  • Antalya 22 °C

Radisson Blu Kayseri’de çevrecilik

Radisson Blu Kayseri’de çevrecilik
Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında Kayseri Park AVM’deki mağazalara ‘Atıklar çöp değildir; geri dönüşüme katılın’ konulu broşürler verildi

KAYSERİ- Kayseri’nin en merkezi konumunda bulunan Radisson Blu Hotel Kayseri’de, otelin personeline yönelik çevre bilinçlendirme eğitimleri devam ederken; Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında Kayseri Park AVM’deki mağazalara ‘Atıklar çöp değildir; geri dönüşüme katılın’ konulu broşürler verildi. Otel çalışanları ve mağazalardaki yetkililere, kağıt, plastik, cam, metal, atık yağ, atık pil gibi geniş bir yelpazede uzmanlar tarafından bilgi aktarıldı.

kayseri-radisson1.jpg

ÇOCUKLARıMıZA ‘SAĞLıKLı BIR ÇEVRE’ BıRAKMALIYIZ
Sürdürülebilir bir gelecek için, sürdürülebilir bir çevrenin olması gerektiğini her platformda dile getirdiklerini açıklayan Radisson Blu Hotel Kayseri Genel Müdürü Fercan Başkan, şunları söyledi:
“Çevremizde kıt olan kaynakların korunması için atıkların geri kazanılması, enerji ve su tasarrufu gibi konularda eğitimler vermeye devam edeceğiz. Verdiğimiz eğitimlerde, çocuklarımıza, üzerinde yaşayabilecekleri ‘Sağlıklı bir çevre’ bırakmamız gerektiğinin altını özellikle çiziyoruz. Biz dünyamızı atalarımızda miras değil, çocuklarımızdan ödünç aldık sözünü kesinlikle unutmamalıyız. Sürdürülebilir bir gelecek için, sürdürülebilir bir çevre gerekiyor.” dedi.
Radisson Blu Hotel Kayseri Teknik Müdürü Erdoğan Işıklar tarafından verilen eğitimde, özellikle atıkların geri dönüşümünün faydaları ve küresel ısınma konuları anlatıldı. Eğitime, Radisson Blu Hotel Kayseri çalışanları yoğun ilgi gösterdi. Radisson Blu Hotel Kayseri ve Kayseri Park AVM’deki mağazalara aşağıdaki bilgiler aktarıldı:

ATIKLAR ÇÖP DEĞİLDİR. GERİ DÖNÜŞÜME KATILIN!
İhtiyaç duymadığımız ve uzaklaştırdığımız her tür madde atıktır. Kağıt, plastik,
cam, metal,yağ gibi atıkların ayrı ayrı toplanıp işlemlerden geçirilerek, hammadde olarak tekrar üretim süreçlerine kazandırılması işlemine geri dönüşüm denir.

kayseri-radisson2.jpg

GERİ DÖNÜŞÜMÜN YARARLARI NELERDİR?
Doğal Kaynaklarımızı Korur. Enerji Tasarrufu Sağlar. Atık Miktarını Azaltır. Geleceğe ve Ekonomiye Yatırım Yapar. Küresel Isınmaya Neden Olan Gazların Salınımını Azaltır.

KAĞIT: Kağıt Kutusuna Atılabilecek Malzemeler: Gazete, dergi, defter, kitap, katalog, prospektüs, karton, form, bilgilendirme kağıtları, sigara paketi kağıtları, plastik içermeyen bisküvi, sakız v.b. kağıtlar, not kağıtları, kağıt torba.

1 Ton Kağıdın Geri Kazanımıyla Sağlanan Tasarruflar
-Hava kirliliğini yüzde 74, su kirliliğini yüzde 35, su kullanımını yüzde 45 azaltır.
-34 kişinin oksijen ihtiyacını sağlayan 17 yetişkin ağacı korur.
-Ayda 3 ailenin tükettiği 32 m 3 su tasarrufu sağlar.
-Kış aylarında ısınma amacı ile iki ailenin tüketeceği 1750 litre fuel-oil tasarrufu sağlar.
-2.4 m3 çöp depolama alanından tasarruf sağlar.
-20 ailenin bir ay süreyle tüketeceği 4100 KW/Sa elektrik enerjisinden tasarruf sağlar.

PLASTİK: Plastik Kutusuna Atılabilecek Malzemeler: Pet, plastik süt ve ayran kutuları, plastik torbalar, plastik soda şişeleri, plastik meşrubat şişeleri, şampuan, deterjan, çamaşır suyu şişeleri, streç film, yoğurt kapları.

Plastiğin Geri Kazanımıyla Sağlanan Tasarruflar
Doğada 1000 yılda yok olan plastiğin geri dönüşümü doğanın korunmasını sağlar. 1 ton plastik geri kazanıldığında 14 bin Kw/sa enerji tasarrufu sağlanır.

CAM: Cam Kutusuna Atılabilecek Malzemeler:Kapaksız cam şişeler, cam kavanozlar, cam su bardakları, sürahi, vazo v.s. Şişe ve kavanozların kapaklarını çıkarınız.

Camın Geri Kazanımıyla Sağlanan Tasarruflar
-Doğada 4000 yılda yok olan camın geri dönüşümü doğanın korunmasını sağlar.
-1 ton cam geri kazanıldığında 100 lt petrol tasarrufu sağlanır.
-Enerji tüketiminde %25; hava kirliliğinde %20; su tüketiminde %50; maden atığında %80 azalma sağlar.
-Kum, soda, kireç gibi doğal kaynakların korunması sağlanır.

METAL: Metal Kutusuna Atılabilecek Malzemeler: Alüminyum içecek kutuları, alüminyum folyolar, konserve kutular, mutfak malzemeleri (çatal, bıçak, tencere, çaydanlık).

Çeliğin geri kazanımıyla sağlanan tasarruflar:
-1 kg kullanılmış çelik geri kazanılıp tekrar çelik üretiminde kullanıldığı zaman 1.050 kg demir cevherinden, 454 kg. kok kömüründen ve 55 kg. kireç taşından tasarruf sağlanır.
-Kullanılmış çelikten çelik üretildiğinde su kirliliği ve hava kirliliği dörtte bir oranında azalır.
-Enerjinin %74’ü ve hammaddenin %90’ı korunur.

Alüminyumun geri kazanımıyla sağlanan tasarruflar:
-Enerji tüketiminde azalma yüzde 95, hava kirliliğinde azalma yüzde 90, su kirliliğinde azalma %57, baca gazı kirletici emisyonunda azalma %99 oranında olur.
-1 kg alüminyum geri kazanıldığında; 8 kg boksit madeni, 4 kg kimyasal madde tasarrufu sağlanır.
-10 adet alüminyum içecek kutusu geri kazanıldığında 100 Kw/Sa bir lambanın 35 saatte veya bir TV’nin 30 saatte harcadığı elektrik enerjisi korunmuş olur.

ATIK YAĞ: Atık madeni yağlar (motor/endüstriyel yağlar, özel müstahzarlar ve kontamine olmuş yağlar) ve bitkisel yağların geri kazanımı mümkündür.

Atık yağların geri kazanımıyla sağlanan tasarruflar:
Atık yağların toprağa veya suya atılarak çevreyi kirletmesi ve ortamda yaşayan canlılara zarar vermesi önlenir. 1 litre atık yağın geri kazanımı ile 1milyon litre su kirlenmesi önlenir.

ATIK PİL VE AKÜLER: Atık akümülatörler ne yapılmalıdır? İlgili yönetmelik hükümlerine göre atık hurda akümülatörler çöp değildir ve diğer atıklar ile beraber atılamazlar. Atık akümülatörler mutlaka yetkili toplayıcılara teslim edilmelidir.

Atık piller ne yapılmalıdır?
-1 pil, yaklaşık 4 m 2 toprağın ve 10 milyon litre suyun civa kirlenmesine neden olur.
-Atık haldeki piller ayrı bir yerde (naylon torba, kutu, kavanoz v.s.) biriktirilmelidir ve uzun sürelerde muhafaza edilmemelidir.
-Atık piller, yetkili toplayıcılara ait atık pil kutularına atılmalıdır

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.