• BIST 11156.2
  • Altın 2545.653
  • Dolar 32.8875
  • Euro 35.8578
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 21 °C
  • Antalya 29 °C

Peygamberin doğduğu ev kitaplık

Peygamberin doğduğu ev kitaplık
Suudi Arabistan yönetimi Hazreti Muhammed SAV in dünyaya geldiği mekânın ziyaret yeri yapılmaması için buraya işte bu kitaplığı inşa ettirdi.

MEKKE- Peygamberimizin doğduğu binanın yerinde bugün bir ’halk kitaplığı bulunuyor. Suudi Arabistan yönetimi Hazreti Muhammed SAV in dünyaya geldiği mekânın ziyaret yeri yapılmaması için buraya işte bu kitaplığı inşa ettirdi.

 Amine Hatun, Hazreti Muhammed’i bugün halk kitaplığı haline getirilen binanın yerinde bulunan bir Mekke evinde dünyaya getirdi. Peygamberimizin ilk çocukluk günleri burada geçti, büyükbabası Abdülmuttalib’in himayesine girene kadar burada yaşadı.

Evin yeraldığı arazi, bir görüşe göre Hazreti Muhammed SAV’ın soyunun dayandığı Hâşimi ailesine aitti. Mekke’nin ileri gelen ailelerinden biri olan Hâşimiler peygamberimizin dünyaya geldiği sırada eski zenginliklerini artık kaybetmişlerdi. Ancak Mekke’nin genede saygı gören boylarından biriydiler. Hazreti Muhammed SAV’in Mekke’de peygamberliğini ilân etmesinden sonra karşısına büyük bir düşman gurubu çıkmış olmasına rağmen uzun bir müddet bu düşmanlara karşı koyabilmesi, mensubu olduğu ailenin gücünden kaynaklanıyordu.

 

Peygamberimizin dünyaya geldiği evin bulunduğu arazi, 20.yüzyılın ilk çeyreğine kadar muhafaza edildi ve herkesin büyük saygı gösterdiği bir mekân oldu. Arazinin bakımıyla Mekke Şerifleri denilen ve Hazreti Muhammed SAV’in soyundan gelen Mekke’nin idarecileri sorumluydular. Bu mekân hemen her hac ve umrede mutlaka ziyaret edilir, hacılar Mekke’den Medine’ye geçmeden önce buraya mutlaka uğrarlardı. Arap yarımadasının 1925’te Abdülâziz bin Saud’un eline geçmesinden ve Vehabi geleneklerine uyularak Mekke’deki Cennetul-Muallâ ve Medine’deki Cennetul-Baki mezarlıklarında bulunan türbelerin yıkılmasından sonra sıra İslâmiyetin ilk günlerinden kalan diğer mekânların da ortadan kaldırılmasına geldi.

 

Hazreti Muhammed SAV’in doğduğu evin arazisi dümdüz edildi ve üzerinde eski devirlerden kalma ne varsa kaldırıldı. Sonraki senelerde buraya bir bina inşa edildi ve yapılan bu yeni bina halk kütüphanesi haline getirildi.

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.