• BIST 7948.6
  • Altın 1887.996
  • Dolar 28.8464
  • Euro 31.4671
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 10 °C
  • Antalya 14 °C

Otokar: Dövizdeki düşüş etkiliyor

Otokar: Dövizdeki düşüş etkiliyor
Otokar A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, 2007 değer kaybeden dövizin ihracattaki maliyetleri oldukça etkilediğini ifade etti.

SAKARYA -Otokar A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, 2007 yılı planlarının hedeflenenin çok üzerinde gerçekleştiğini söyledi. Akgül, YTL karşısında değer kaybeden dövizin ihracattaki maliyetleri oldukça etkilediğini ifade etti.

Akgül, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2007 yılının Otokar için çok iyi bir yıl olduğunu kaydetti. Gerek dünya, gerekse de Türkiye pazarından çok iyi siparişler aldıklarını dile getiren Akgül, 2007 yılı planlarının, hedeflerinin çok üzerinde gerçekleştiğini vurguladı. Akgül, bu büyümenin 2008 yılında da devam edeceğini belirtti.

 Maliyetlerinin büyük bir kısmının Türk Lirası olarak değerlendirildiğini anlatan Akgül, dövizdeki düşüşün ihracattaki maliyetlerini oldukça etkilediğini kaydederek şöyle konuştu:

 

"Maliyetlerimizin büyük bir kısmı Türk Lirası olarak değerlendiriliyor. Bununla birlikte bir kısmı da Dolar ve Avro ile geliyor. Dövizdeki düşüş ihracattaki maliyetlerimizi oldukça etkiliyor. Çünkü bir taraftan içerdeki maliyetlerde durmuyor. Ciddi anlamda kârımızı etkiliyor. Dolayısıyla bunun hesabını ciddi şekilde yapıyoruz. Bundan mümkün oldukça az etkilenmeye çalışıyoruz."

 

İLK MİLLİ TANKI 2013'TE KULLANIMA VERECEĞİZ

 

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) tank ihtiyacını karşılayacak olan Milli Tank Projesi ile ilgili olarak 7 aydır çalışma yaptıklarını söyleyen Akgül, ilk milli tankı 2013 yılında kullanıma vereceklerini ifade etti. Akgül, "Askeri araç üretiminde yaptığımız sıçrama doğrultusunda Milli Tank Projesi bize verildi. Bu milli tank projesi yıllardır görüşülen bir konuydu. Askeri konulardaki sıçramanın sonucu buna nokta kondu. İnşallah yeni dönemde bunlara yenileri katılacaktır. Milli Tank Projesi ile ilgili olarak biz 7 aydır çalışıyoruz. Şuanda imza aşamasındayız. İnşallah ilk milli tanklar 2013 yılında çıkacak. Bu tankın üzerinde çalışmalarımız sürüyor. Proje maliyeti çok yüksek" diye konuştu.

 

Zırhlı Askeri Araç Kobra'nın üretiminde bu yıl tam kapasiteyle çalıştıklarını dile getiren Akgül, Kobra'nın 2008 yılı üretim bandının tamamen dolduğunu belirtti. Kobra zırhlı aracına alacakları siparişlerin 2009 yılı üretimini doldurmak amaçlı olacağını anlatan Akgül, şunları kaydetti: "Otokar'ın yıllık gelirinin yarısını zırhlı ve askeri araçlardan sağlıyoruz. Kobra'nın ihracatı çok iyi gidiyor. Kobra 2007 yılında ful çalıştı. 2008 yılı Kobra bandı tamamen dolu. Tüm 2008 yılı siparişlerimizi aldık. Hatta 2009 yılının ilk 3 ayını doldurduk. Bundan sonra gelecek siparişler 2009 yılını doldurma amaçlı olacak. Kobra'yı çok değişik ülkelere çok değişik rakamlarda ihracat yapıyoruz. TSK içinde üretiyoruz. Kobra çok daha iyi yerlere gelecek ve daha büyük adetlerde üretilecek. Çok daha değişik tiplerde yapılacak. Bununla beraber diğer zırhlı araçlarımız var. Onlarda teknolojiden nasiplerini alıyorlar. Sürekli geliştiriliyorlar."

 

PROTOTİPİ ÜRETİLEN VE ELEKTRİK MOTORUYLA ÇALIŞAN DORUK OTOBÜSÜ İLK

 

Tüm dünyaya otobüs üretip satar konuma geldiklerini belirten Akgül, iki yıl süren Ar-Ge çalışmaları neticesinde prototipini ürettikleri, elektrik motoruyla çalışan Doruk 160 LE model otobüsün Türk mühendisliğinin gücünü gösterdiğini vurguladı.

 

Çevreye ve ekonomiye duyarlı Doruk otobüsünü 2008 sonuna kadar yolda yürür hale getirmek istediklerini kaydeden Akgül, prototipi üretilen araçla ilgili şu bilgileri verdi:

 

"Melez otobüs Türkiye'de bir ilk. Avrupa'da ilk üçte olan bu teknoloji Amerika'da geliştirilme aşamasında. İki yıl sonunda bu prototip aracımızı ürettik. Bu bir gurur kaynağı. Ar-Ge çalışmalarında şimdiye kadar 900 bin dolar harcadık. Bu araçla ilgili çalışmamız 1,5 yıl daha devam edecek. Bu rakam daha yukarıya çıkacak. Bu araçta Euro 4 standartlarında bir dizel motor var. Bu aracın sahip olması gerekenden daha küçük bir motor. Bu motor jeneratör kanalıyla elektrik üreterek aracın ihtiyacını karşılayan aküleri dolduruyor. Bu aküler aracın lastiklerine bağlı elektrik motorlarını hareket ettiriyor.Dizel motor belli dönemlerde akü bittikçe devreye giriyor. Dolayısıyla bir ekonomi sağlıyor. Araç elektrikle de çalışırken devreye kesinlikle zarar vermiyor. Çevreye egzoz dumanı atmıyor. Aynı zamanda ekonomik hale getiriyor. Bu aracımız toplam 70 kişilik. Şuanda satış talebi yok."

 

Bu haber toplam 0 defa okunmuştur
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005 Türkiye Turizm | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.